Energa: zmiana warunków emisji obligacji z 2012 r.

1474974552 kaskow dariusz energa pl

fot: Energa

- Grupa Energa stoi dzisiaj przed wielkimi wyzwaniami. Znaczące inwestycje, które planujemy zrealizować w najbliższych latach, wymagają największej uwagi i pełnego nadzoru - uważa Dariusz Kaśków, prezes Energa SA

fot: Energa

W czwartek (29 września) obligatariusze Energa SA na zamkniętym zgromadzeniu obligatariuszy zgodzili się na zmianę warunków emisji 7-letnich obligacji wyemitowanych przez spółkę w 2012 r. Przyjęta została nowa definicja EBITDA, tj. zysku operacyjnego powiększonego o amortyzację, która na potrzeby kalkulacji wskaźnika dźwigni finansowej nie będzie uwzględniać wpływu odpisów aktualizujących wartość niefinansowych aktywów trwałych - poinformował portal górniczy nettg.pl Janusz Wikowski, rzecznik prasowy Grupy Energa.

Obligatariusze poparli uchwałę o wzroście, począwszy od 19 października 2016 roku, marży odsetkowej do poziomu 1,70% w skali roku ponad 3-miesięczną stopę WIBOR w porównaniu do dotychczasowego poziomu w wysokości 1,50% w skali roku.

Do zmiany warunków emisji obligacji wyemitowanych w 2012 roku o wartości miliarda złotychł potrzebna była obecność i zgoda wszystkich obligatariuszy spółki. Na przeprowadzonym zgromadzeniu stawili się obligatariusze reprezentujący wszystkie wyemitowane obligacje, (łącznie 100 tys. sztuk o wartości nominalnej 10,0 tys. zł każda) oraz oddali głosy za zmianą warunków emisji zaproponowaną przez spółkę.

- Zmiana warunków emisji obligacji zabezpiecza interesy spółki, ponieważ przy obliczaniu wskaźnika dźwigni finansowej nie będą uwzględniane nadzwyczajne, niegotówkowe odpisy. Jednocześnie skorzystają obligatariusze, którzy w zamian otrzymują wyższą marżę ponad bazową stopę procentową. Zmiana jest de facto dostosowaniem warunków emisji do powszechnie obowiązujących rynkowych standardów oraz zapisów innych umów o finansowanie zawartych przez spółkę - powiedział Dariusz Kaśków, prezes zarządu Energa SA. - Dokonanie tej korekty nie było łatwe, ponieważ wymagało obecności i jednomyślności wszystkich obligatariuszy spółki, więc tym bardziej cieszy zrozumienie i zaufanie tej grupy inwestorów.

Energa zawarła umowę ustanawiającą program emisji obligacji krajowych w kwocie 4 mld zł z bankami Pekao SA oraz mBank SA we wrześniu 2012 r. Pierwsza emisja obligacji w ramach programu w wysokości 1 mld zł nastąpiła 19 października 2012 r., z terminem wykupu 18 października 2019 r.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Metropolia przekaże gminom kolejne 25,2 mln zł z Funduszu Odporności

Kolejne 25,2 mln zł trafi do gmin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii z Funduszu Odporności - zdecydowało zgromadzenie GZM podczas środowej sesji. Większość tej kwoty pokryje koszty organizacji transportu publicznego.

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Przewodniczący rady nadzorczej JSW zrezygnował z funkcji

Przewodniczący Rady Nadzorczej Jastrzębskiej Spółki Węglowej Łukasz Czopik złożył rezygnację z pełnienia funkcji w radzie nadzorczej spółki ze skutkiem na 30 czerwca 2026 r. - poinformowała w środę JSW.

PGE łączy siły z polską nauką. Podpisano umowy z kluczowymi jednostkami badawczymi

PGE Polska Grupa Energetyczna wchodzi na nowy poziom współpracy z polskim środowiskiem naukowym. Spółka podpisała ramowe umowy z dziewięcioma wiodącymi polskimi uczelniami i instytutami badawczymi, wśród których znajdują się m.in. Instytut Technologii Paliw i Energii oraz Akademia Górniczo‑Hutnicza. Celem partnerstwa jest przyspieszenie prac badawczo-rozwojowych (B+R), szybsze testowanie innowacji oraz ich wdrożenie w skali krajowego giganta energetycznego.