Energa: zakończono nagazowywanie gazociągu do elektrowni parowo-gazowej w Ostrołęce

Zakończono nagazowywanie gazociągu prowadzącego do elektrowni parowo-gazowej w Ostrołęce - poinformowała w poniedziałek Energa. Wskazała, że w kolejnych etapach nastąpi złożenie wniosków do Wojewódzkiego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego o wydanie decyzji o pozwolenia na użytkowanie.

Energa poinformowała w komunikacie, że nagazowywanie gazociągu prowadzącego do elektrowni parowo-gazowej w Ostrołęce rozpoczęło się 4 marca i zakończyło po trzech dniach.

- Następnie 13 marca Inspektor Urzędu Dozoru Technicznego przeprowadził badanie odbiorowe budowy pod kątem prawidłowości wszystkich elementów rurociągu, zainstalowanych urządzeń oraz zgodności nastaw osprzętu ciśnieniowego z dokumentacją uzgodnioną z UDT - wyjaśniała spółka. Dodała, że obecnie oczekuje na wydanie decyzji urzędu. - W kolejnych etapach nastąpi złożenie wniosków do Wojewódzkiego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego o wydanie decyzji o pozwolenia na użytkowanie - wskazała Energa.

Spółka informowała na początku lutego br., że cztery transformatory blokowe, które dla budowanego w Ostrołęce bloku gazowo-parowego wyprodukowano w Chinach, trafiły do Polski w styczniu - przypłynęły do Gdyni frachtowcem z portu Tianjin. - Dwa pierwsze urządzenia dotarły już na plac budowy elektrowni, transport pozostałych planowany jest w najbliższym czasie - przekazała wówczas spółka należąca do Grupy Orlen.

Jak wskazała Energa, w elektrowni gazowo-parowej w Ostrołęce zostaną zainstalowane cztery transformatory - trzy podstawowe i jeden zapasowy - o mocy 335 MVA każdy. Firma podała przy tym, że łączne zaawansowanie inwestycji - obejmujące prace projektowe, budowlane oraz zakupy i dostawy - na koniec 2023 r. wyniosło 59,5 proc.

Orlen przejął Energę w 2020 r., realizując projekt budowy multienergetycznego koncernu. Sieć dystrybucyjna Energi, jak informuje spółka, składa się z linii energetycznych o łącznej długości 196 tys. km i obejmuje zasięgiem mniej więcej 1/4 powierzchni Polski. Przez trzy kwartały 2023 r. Energa dostarczyła do odbiorców 16,6 TWh energii elektrycznej.

Energa zwróciła uwagę, że Grupa Orlen w segmencie energetycznym dąży do redukcji emisji dwutlenku węgla o 40 proc. na każdej MWh - megawatogodzinie do 2030 r. oraz do osiągnięcia neutralności emisyjnej do 2050 r. W opinii spółki inwestycja w blok gazowo-parowy w Ostrołęce pomaga realizować zarówno cele dekarbonizacyjne Polski, jak też samej Grupy Orlen.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Metropolia przekaże gminom kolejne 25,2 mln zł z Funduszu Odporności

Kolejne 25,2 mln zł trafi do gmin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii z Funduszu Odporności - zdecydowało zgromadzenie GZM podczas środowej sesji. Większość tej kwoty pokryje koszty organizacji transportu publicznego.

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Przewodniczący rady nadzorczej JSW zrezygnował z funkcji

Przewodniczący Rady Nadzorczej Jastrzębskiej Spółki Węglowej Łukasz Czopik złożył rezygnację z pełnienia funkcji w radzie nadzorczej spółki ze skutkiem na 30 czerwca 2026 r. - poinformowała w środę JSW.

PGE łączy siły z polską nauką. Podpisano umowy z kluczowymi jednostkami badawczymi

PGE Polska Grupa Energetyczna wchodzi na nowy poziom współpracy z polskim środowiskiem naukowym. Spółka podpisała ramowe umowy z dziewięcioma wiodącymi polskimi uczelniami i instytutami badawczymi, wśród których znajdują się m.in. Instytut Technologii Paliw i Energii oraz Akademia Górniczo‑Hutnicza. Celem partnerstwa jest przyspieszenie prac badawczo-rozwojowych (B+R), szybsze testowanie innowacji oraz ich wdrożenie w skali krajowego giganta energetycznego.