Energa: wzrost na koniec 2017 r.

1502108812 obajtek daniel energa

fot: Energa

- Elektromobilność to jeden z ważniejszych tematów dla państwa, a my jako grupa kapitałowa musimy być wszędzie tam, gdzie jest biznes. Miasto rozważa zakup autobusów elektrycznych, a my chcemy stworzyć infrastrukturę do ładowania aut - powiedział prezes Energi Daniel Obajtek

fot: Energa

Grupa Energa przedstawiła w poniedziałek, 22 stycznia, szacunkowe dane finansowe i operacyjne za ostatni kwartał 2017 r. Firma zwiększyła swoje EBITDA o 7 proc. przekraczając w całym roku 2 mld zł.

Jak wynika z danych, które są na razie szacunkowe, Grupa poprawiła swoje wyniki we wszystkich trzech segmentach działalności. Jej EBITDA za IV kwartał 2017 r. wzrósł do 525 mln zł (rok wcześniej 498 mln zł) co oznacza, że całym ubiegłym roku wyniósł ponad 2,1 mld zł.

Największy udział w skonsolidowanej EBITDA miał tradycyjnie Segment Dystrybucja, którego szacunkowy zysk operacyjny - powiększony o amortyzację – w okresie od października do grudnia sięgnął 382 mln zł. Za cały 2017 rok przekroczył natomiast 1,7 mld zł.

Znacząco swój wynik poprawił Segment Wytwarzanie. Jego EBITDA wzrosła o 29 proc. głównie dzięki korzystnym warunkom atmosferycznym sprzyjającym wysokiej produkcji prądu w elektrowni Ostrołęka oraz należących do Spółki elektrowniach wodnych i farmach wiatrowych. Według prognoz w całym 2017 r. Grupa wytworzyła 4281 GWh energii.

Z kolei w Segmencie Sprzedaż szacowana EBITDA za ostatni kwartał wyniosła 61 mln zł i zwiększyła się ponad dwukrotnie w stosunku do 2016 r. To efekt poprawy marży na sprzedaży energii elektrycznej, wyższego wolumenu oraz poszerzającej się oferty produktów i usług skierowanej do sukcesywnie rosnącej bazy klientów, która w minionym roku przekroczyła po raz pierwszy 3 mln.

Grupa zwiększyła w ujęciu rok do roku wolumen dystrybucji, produkcji i sprzedaży energii elektrycznej. W całym 2017 r. wynik EBITDA Grupy Energa urósł do 2,17 mld zł z 2,03 mld zł rok wcześniej.

- Miniony rok można już na podstawie wstępnych szacunków wyników uznać za udany z punktu widzenia Grupy Energa. Nie spełniły się obawy niektórych uczestników rynku. Efekty przynosi proces optymalizacji kosztowej i uporządkowanie kwestii nie zawsze korzystnych umów zawieranych przez Grupę w przeszłości – ocenił prezes Energi Daniel Obajtek.

- Cieszy dobry wynik najważniejszego Segmentu Dystrybucja, osiągnięty przy wyższych kosztach utrzymania sieci. Jak wiadomo w dystrybucji planujemy inwestycje, które ograniczą tego rodzaju koszty w perspektywie średnio i długoterminowej - dodał.

Wynika są na razie szacunkowe i mogą ulec zmianie. Oficjalny Raport Roczny podsumowujący dane za 2017 r. Grupa ma opublikować 15 marca.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Jak skrócić czas załadunku i rozładunku w magazynie? Sprawdź, jak zwiększyć wydajność

W sprawnie funkcjonującym magazynie każda minuta ma znaczenie. Im szybciej przebiega załadunek i rozładunek towarów, tym większa jest przepustowość obiektu, mniejsze ryzyko opóźnień i niższe koszty związane z przestojami pojazdów i pracowników. W dobie rosnących wymagań rynku logistycznego przedsiębiorstwa coraz częściej poszukują rozwiązań, które pozwolą usprawnić procesy przeładunkowe i zwiększyć efektywność całego łańcucha dostaw.

Polska drugim w UE producentem truskawek

Polska, po Hiszpanii, jest największym producentem truskawek w UE. Należą one do ulubionych owoców Polaków, są też chętnie kupowane przez odbiorców zagranicznych. W latach 2016-2025 eksportowano od 45 - 70 proc. krajowej produkcji truskawek - poinformował PAP Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa.

Na konta górników ma wpłynąć dzisiaj dodatkowa nagroda roczna

Związki zawodowe działające w KGHM przypominają, że 22 czerwca ma zostać wypłacona dodatkowa nagroda roczna za 2025 rok. 9 czerwca odbyło się Zwyczajne Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy, które zatwierdziło sprawozdanie finansowe spółki.

W poniedziałek maksymalne ceny paliw: benzyna Pb95 - 5,94 zł za litr, diesel - 6,12 zł za litr

W poniedziałek, podobnie jak w sobotę i niedzielę, litr benzyny 95 kosztuje nie więcej niż 5,94 zł, benzyny 98 - 6,61 zł, a oleju napędowego - 6,12 zł. Cena maksymalna wszystkich rodzajów paliw jest niższa niż w piątek.