Energa: po raz pierwszy miliard złotych zysku

1422884137 elektrownia ostroleka energa pl

fot: energa.pl

Dzieki inwestycji bloki w Ostrołęce będą w stanie wytwarzać energię jeszcze przez ponad 15 lat

fot: energa.pl

W 2014 r. zysk spółki Energa, po raz pierwszy w jej historii przekroczył miliard zł - poinformował w poniedziałek (16 marca) zarząd Grupy Kapitałowej Energa. Pod koniec marca br. Energa wejdzie do indeksu WIG 20.

Zysk w 2014 roku wyniósł 1 mld 6 mln zł i był o 35 proc. wyższy niż rok wcześniej - powiedział w poniedziałek na konferencji prasowej prezes Energi Mirosław Bieliński. EBIDTA (czyli zysk przed potrąceniem odsetek od zaciągniętych kredytów, podatków i amortyzacji) w 2014 r. wzrosła o 17 proc. w ujęciu rocznym i osiągnęła ponad 2,3 mld zł.

W samym czwartym kwartale ub. roku przychody grupy sięgnęły prawie 2,8 mld zł. a w całym 2014 było to 10,6 mld zł.

Wzrosła też produkcja prądu. Jak poinformował zarząd, w ub. roku spółki grupy wyprodukowały 5,1 TWH energii elektrycznej brutto, czyli o ok. 2,7 proc. więcej niż rok wcześniej. Stało się to dzięki wyższej produkcji w należącej do grupy elektrowni Ostrołęka i energii z farm wiatrowych.

Wiceprezes Energi Wojciech Topolnicki powiedział, że w 2014 r. na inwestycje grupa wydała 1,477 mld zł z czego 78 proc. w segmencie dystrybucyjnym. Przyłączono 31 tys. nowych klientów, zmodernizowano 2 tys. 937 km linii średniego i niskiego napięcia i przyłączono do sieci 60 nowych OZE.

Poprawiły się wskaźniki awaryjności. Na koniec 2014 r. wskaźnik SAIDI, który określa średnią długość przerw w dostawach prądu na odbiorcę - był o 26 proc. niższy niż rok wcześniej i wynosił 262 minuty. Wskaźnik SAIFI, pokazujący z kolei średnią częstotliwość przerw w zasilaniu na odbiorcę, w stosunku do 2013 r. podniósł się ale - jak tłumaczył zarząd - było to związane w huraganem i przerwami planowanymi na modernizację. Władze spółki podkreśliły jednocześnie, że wskaźnik ten poprawił się w ciągu ostatnich czterech lat o 22 proc.

Dobre wyniki Grupy przełożą się zyski akcjonariuszy. Zarząd Energi zaproponował przeznaczenie 596,3 mln zł na wypłatę dywidendy za 2014 rok, czyli 1,44 zł na akcję. Oznacza to, że na dywidendę trafi 91,7 proc. zysku netto za ubiegły rok.

- Wyższa polityka dywidendy za 2014 rok wynika z tego, że wyniki są lepsze niż się spodziewaliśmy wcześniej - powiedział Mirosław Bieliński

Energa jest jedną z czterech największych krajowych grup energetycznych, obok PGE, Turona i Enei. Jej podstawowa działalność to dystrybucja, wytwarzanie oraz obrót energią elektryczną i cieplną. Zasila w energię elektryczną ponad 2,9 mln klientów indywidualnych i biznesowych, co daje blisko 15 proc. udziału w rynku sprzedaży energii elektrycznej. Eksploatuje ponad 191 tys. km linii elektroenergetycznych, którymi rocznie przesyłają łącznie 20,44 TWh energii. Sieć dystrybucyjna Energi obejmuje swoim zasięgiem obszar blisko 77 tys. km. kw, co stanowi około 25 proc. powierzchni kraju. Grupa zatrudnia nieco ponad 8,5 tys. osób.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Jak zagospodarować potencjał zlikwidowanej kopalni? Mają na to pomysł

Nieczynne szyby kopalniane zostaną wykorzystane jako system poboru i zatłaczania wód

Większość Polaków chce wyjechać na wakacje latem

Wyjazd na wakacje w lecie planuje 79 proc. Polaków, a połowa z nich nie opuści kraju - wynika z badania Polskiej Organizacji Turystycznej i Travelist. Uczestnicy badania szacują, że koszt wyjazdu w tym roku na jedną osobę wyniesie od 1001 do 2000 zł.

Transformacja ciepłownictwa w kierunku niższych emisji, przy stabilnych cenach ciepła?

Zmniejszenie poziomu emisji dwutlenku węgla przez sektor ciepłownictwa przy zachowaniu bezpieczeństwa dostaw ciepła i akceptowalnych cen dla odbiorców - to główny cel projektu uchwały o strategii ciepłownictwa, którego założenia opublikowano we wtorek.

Znieśli zakaz budowy nowych elektrowni jądrowych

Szwajcarski parlament zatwierdził zniesienie zakazu budowy nowych elektrowni jądrowych, obowiązującego od 2017 r. Kraj reaguje na przewidywany wzrost zużycia energii elektrycznej i obawy o bezpieczeństwo dostaw, zwłaszcza w miesiącach zimowych. Nie podjęto jednak jeszcze decyzji w sprawie ewentualnej budowy nowych bloków.