Energa-Operator: ponad miliard na inwestycje

1422884137 elektrownia ostroleka energa pl

fot: energa.pl

Dzieki inwestycji bloki w Ostrołęce będą w stanie wytwarzać energię jeszcze przez ponad 15 lat

fot: energa.pl

Energa-Operator planuje w 2015 r. przeznaczyć 1,115 mld zł na inwestycje. Najwięcej ma być wydane na poprawę ciągłości zasilania, czyli na modernizację oraz rozbudowę sieci, ze względu na przyłączanie nowych odbiorców i wytwórców energii.

Spółka poinformowała w środę w komunikacie, że poziom inwestycji na 2015 rok zakładający wydanie 1,115 mld zł jest zbliżony do ubiegłorocznego (w 2014 r. było 1,155 mld zł). Spółka zapowiedziała też realizowanie tych samych priorytetów inwestycyjnych. - Najwięcej pieniędzy, 519 mln, Energa-Operator planuje przeznaczyć na poprawę ciągłości zasilania - poinformowano. Ciągłość zasilania ma się poprawić dzięki modernizacji istniejących linii i stacji oraz wymianie transformatorów. - Zaplanowane w tym zakresie inwestycje będą realizowane według kolejności zapewniającej najwyższą efektywność wydatkowanych nakładów, czyli maksymalnie poprawiające wskaźniki ciągłości zasilania oraz ograniczające awaryjność sieci - czytamy w komunikacie.

Na rozbudowę sieci w związku z przyłączaniem nowych odbiorców i wytwórców energii spółka planuje wydać w tym roku 483 mln złotych. Tegoroczny plan inwestycyjny spółki przewiduje też przygotowanie infrastruktury do wdrożenia systemu łączności trankingowej TETRA, wymianę liczników na inteligentne oraz zmiany rozwojowe w systemach informatycznych. Jak podano, firma będzie też kontynuowała prace w zakresie rozwoju sieci inteligentnych smart grid.

Energa-Operator to spółka Grupy Energa i jeden z największych dystrybutorów energii elektrycznej w Polsce. Zasila odbiorców na obszarze 75 tys. km kw. (ok. jednej czwartej powierzchni Polski). Spółka eksploatuje ponad 180 tys. km linii elektroenergetycznych wszystkich napięć, którymi przesyła do odbiorców ponad 20 TWh energii rocznie, co daje jej 16,8 proc. udział w rynku. Misją spółki jest "niezawodność".

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Znieśli zakaz budowy nowych elektrowni jądrowych

Szwajcarski parlament zatwierdził zniesienie zakazu budowy nowych elektrowni jądrowych, obowiązującego od 2017 r. Kraj reaguje na przewidywany wzrost zużycia energii elektrycznej i obawy o bezpieczeństwo dostaw, zwłaszcza w miesiącach zimowych. Nie podjęto jednak jeszcze decyzji w sprawie ewentualnej budowy nowych bloków.

Naciskają na inwestycje w paliwa kopalne

Po TotalEnergies Biały Dom osiągnął porozumienie z kolejną firmą energetyczną, tym razem  Invenergy. Otrzyma ona rekompensatę w wysokości prawie 800 mln USD za wycofanie projektów morskich elektrowni wiatrowych i zainwestowanie środków w eksploatację gazu ziemnego. 

Teren pokopalnianego szybu Ryszard II zyskał drugie życie. Teraz to chętnie odwiedzane miejsce

W miejscu nieczynnego, pokopalnianego szybu Ryszard II w Pszowie powstał atrakcyjny teren do aktywnego spędzania czasu. Ostatnio świetnie upiększyli go uczniowie miejscowych szkół.

Gaz System podjął decyzję o budowie drugiego gazowego terminala pływającego

Gaz System podjął decyzję o budowie drugiego pływającego terminala w Zatoce Gdańskiej - poinformował we wtorek premier Donald Tusk. W wyniku badania zapotrzebowania rynku spółka zdecydowała o zwiększeniu przepustowości planowanego terminala z 4,5 mld m sześc. do 6,1 mld m sześc. gazu rocznie.