Energa-Operator: ponad miliard na inwestycje

1422884137 elektrownia ostroleka energa pl

fot: energa.pl

Dzieki inwestycji bloki w Ostrołęce będą w stanie wytwarzać energię jeszcze przez ponad 15 lat

fot: energa.pl

Energa-Operator planuje w 2015 r. przeznaczyć 1,115 mld zł na inwestycje. Najwięcej ma być wydane na poprawę ciągłości zasilania, czyli na modernizację oraz rozbudowę sieci, ze względu na przyłączanie nowych odbiorców i wytwórców energii.

Spółka poinformowała w środę w komunikacie, że poziom inwestycji na 2015 rok zakładający wydanie 1,115 mld zł jest zbliżony do ubiegłorocznego (w 2014 r. było 1,155 mld zł). Spółka zapowiedziała też realizowanie tych samych priorytetów inwestycyjnych. - Najwięcej pieniędzy, 519 mln, Energa-Operator planuje przeznaczyć na poprawę ciągłości zasilania - poinformowano. Ciągłość zasilania ma się poprawić dzięki modernizacji istniejących linii i stacji oraz wymianie transformatorów. - Zaplanowane w tym zakresie inwestycje będą realizowane według kolejności zapewniającej najwyższą efektywność wydatkowanych nakładów, czyli maksymalnie poprawiające wskaźniki ciągłości zasilania oraz ograniczające awaryjność sieci - czytamy w komunikacie.

Na rozbudowę sieci w związku z przyłączaniem nowych odbiorców i wytwórców energii spółka planuje wydać w tym roku 483 mln złotych. Tegoroczny plan inwestycyjny spółki przewiduje też przygotowanie infrastruktury do wdrożenia systemu łączności trankingowej TETRA, wymianę liczników na inteligentne oraz zmiany rozwojowe w systemach informatycznych. Jak podano, firma będzie też kontynuowała prace w zakresie rozwoju sieci inteligentnych smart grid.

Energa-Operator to spółka Grupy Energa i jeden z największych dystrybutorów energii elektrycznej w Polsce. Zasila odbiorców na obszarze 75 tys. km kw. (ok. jednej czwartej powierzchni Polski). Spółka eksploatuje ponad 180 tys. km linii elektroenergetycznych wszystkich napięć, którymi przesyła do odbiorców ponad 20 TWh energii rocznie, co daje jej 16,8 proc. udział w rynku. Misją spółki jest "niezawodność".

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Jak zagospodarować potencjał zlikwidowanej kopalni? Mają na to pomysł

Nieczynne szyby kopalniane zostaną wykorzystane jako system poboru i zatłaczania wód

Większość Polaków chce wyjechać na wakacje latem

Wyjazd na wakacje w lecie planuje 79 proc. Polaków, a połowa z nich nie opuści kraju - wynika z badania Polskiej Organizacji Turystycznej i Travelist. Uczestnicy badania szacują, że koszt wyjazdu w tym roku na jedną osobę wyniesie od 1001 do 2000 zł.

Transformacja ciepłownictwa w kierunku niższych emisji, przy stabilnych cenach ciepła?

Zmniejszenie poziomu emisji dwutlenku węgla przez sektor ciepłownictwa przy zachowaniu bezpieczeństwa dostaw ciepła i akceptowalnych cen dla odbiorców - to główny cel projektu uchwały o strategii ciepłownictwa, którego założenia opublikowano we wtorek.

Znieśli zakaz budowy nowych elektrowni jądrowych

Szwajcarski parlament zatwierdził zniesienie zakazu budowy nowych elektrowni jądrowych, obowiązującego od 2017 r. Kraj reaguje na przewidywany wzrost zużycia energii elektrycznej i obawy o bezpieczeństwo dostaw, zwłaszcza w miesiącach zimowych. Nie podjęto jednak jeszcze decyzji w sprawie ewentualnej budowy nowych bloków.