Energa-Operator planuje budowę kolejnych Głównych Punktów Zasilania

fot: Ryszard Parka

Sieć dystrybucyjna Energi składa się z linii energetycznych o długości prawie 200 tysięcy kilometrów

fot: Ryszard Parka

Energa-Operator, należąca do Energi z Grupy Orlen, chce wybudować cztery nowe Główne Punkty Zasilania i przebudować już istniejące. Celem jest m.in. zwiększenie potencjału przyłączeniowego, także dla źródeł odnawialnych, o ponad 280 MW - podał wewnętrzny periodyk koncernu.

Informując o tym, że Energa-Operator planuje wybudować cztery nowe Główne Punkty Zasilania oraz przebudować już istniejące, Magazyn GO! - periodyk Grupy Orlen - w najnowszym, czerwcowym wydaniu zaznaczył, że wykonanie tych zadań przewiduje projekt FEnIKS.

Celem projektu jest m.in. zwiększenie potencjału przyłączeniowego, w tym dla OZE, o ponad 280 MW - podał magazyn. Jak podkreślono, spółka zależna Energi przystąpiła już do części zadań i złożyła wniosek o dofinansowanie w ramach programu FEnIKS - Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko 2021-2027.

Orlen przejął Energę w 2020 r., realizując projekt budowy multienergetycznego koncernu. Jej sieć dystrybucyjna składa się z linii energetycznych o długości 197 tys. km i obejmuje zasięgiem mniej więcej 1/4 powierzchni Polski. Spółka podaje, że w 2023 r. dostarczyła do odbiorców 22,4 TWh energii elektrycznej, a udział odnawialnych źródeł energii w produkcji własnej to 46 proc.

W maju informowano, że Energa-Operator jest pierwszym podmiotem w Polsce, który zakończył pomyślnie testy techniczne integracji systemu IT z powstającym Centralnym Systemem Informacji Rynku Energii (CSIRE), którego uruchomienie planowane jest z początkiem lipca 2025 r.

W CSIRE gromadzone będą dane techniczne i handlowe konieczne do obsługi detalicznego rynku energii elektrycznej. System ma służyć wszystkim uczestnikom rynku energii, w tym konsumentom oraz prosumentom, a także wytwórcom i sprzedawcom energii elektrycznej. Dzięki niemu możliwy ma być sprawny dostęp np. do informacji o umowach, indywidualnych profilach zużycia energii i ofertach rynkowych.

Grupa Orlen to multienergetyczny koncern, który posiada m.in. rafinerie w Polsce, w Czechach i na Litwie, a także sieć stacji paliw, w tym również w Niemczech, na Słowacji, na Węgrzech oraz w Austrii. Rozwija segment wydobywczy węglowodorów, ropy i gazu, segment petrochemiczny oraz odnawialnych źródeł energii i planuje rozwój energetyki jądrowej. Do 2030 r. zamierza uruchomić co najmniej jeden mały reaktor jądrowy SMR.

Zgodnie ze zaktualizowana jeszcze w 2023 r. strategię Grupy Orlen do 2030 r., do końca dekady koncern planuje zainwestować ponad 320 mld zł, z czego ok. 40 proc. na zielone inwestycje, jak energetyka wiatrowa na morzu i lądzie oraz fotowoltaika, a także biogaz, biopaliwa, elektromobilność i zielony wodór. W tym roku nakłady inwestycyjne w Grupie Orlen mają wynieść 38,6 mld zł, w tym 27,9 mld zł na rozwój, z czego 5,7 mld zł w segmencie energetyki. (PAP)

Autor: Michał Budkiewicz

mb/ pad/

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Metropolia przekaże gminom kolejne 25,2 mln zł z Funduszu Odporności

Kolejne 25,2 mln zł trafi do gmin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii z Funduszu Odporności - zdecydowało zgromadzenie GZM podczas środowej sesji. Większość tej kwoty pokryje koszty organizacji transportu publicznego.

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Przewodniczący rady nadzorczej JSW zrezygnował z funkcji

Przewodniczący Rady Nadzorczej Jastrzębskiej Spółki Węglowej Łukasz Czopik złożył rezygnację z pełnienia funkcji w radzie nadzorczej spółki ze skutkiem na 30 czerwca 2026 r. - poinformowała w środę JSW.

PGE łączy siły z polską nauką. Podpisano umowy z kluczowymi jednostkami badawczymi

PGE Polska Grupa Energetyczna wchodzi na nowy poziom współpracy z polskim środowiskiem naukowym. Spółka podpisała ramowe umowy z dziewięcioma wiodącymi polskimi uczelniami i instytutami badawczymi, wśród których znajdują się m.in. Instytut Technologii Paliw i Energii oraz Akademia Górniczo‑Hutnicza. Celem partnerstwa jest przyspieszenie prac badawczo-rozwojowych (B+R), szybsze testowanie innowacji oraz ich wdrożenie w skali krajowego giganta energetycznego.