Energa: nowa strategia na lata 2013-2020

1333377988 energa gdansk energa pl

fot: energa.pl

Wartość inwestycji Grupy Energa wzrosła w porównaniu z poprzednim rokiem o 25 proc. i osiągnęła w 2011 roku poziom 1 439 mln zł

fot: energa.pl

Wyższy poziom usług, inwestycje w sieci dystrybucyjne i odnawialne źródła energii oraz stabilność finansowa - to główne założenia zaktualizowanej Strategii Grupy Energa na lata 2013-2020. Dokument został przyjęty przez zarząd oraz pozytywnie zaopiniowany przez radę nadzorczą - dowiedział się portal górniczy nettg.pl z informacji przekazanych przez biuro prasowe spółki.

Zarząd Energa SA postanowił zaktualizować Strategię rozwoju wraz z Wieloletnim Planem Inwestycji Strategicznych w obliczu dynamicznie zachodzących zmian. Ważną grupą czynników, które zostały uwzględnione w zmodyfikowanym dokumencie, były tendencje zaobserwowane w elektroenergetyce oraz uwarunkowania prawne (pakiet energetyczno-klimatyczny, nowelizacja Ustawy prawo energetyczne czy Polityka energetyczna Polski do 2030 r.)

Dzięki dostosowaniu założeń strategicznych do zmieniającego się otoczenia rynkowego Energa chce osiągać lepsze wyniki finansowe oraz poprawić komfort życia i pracy swoich klientów.

- Główne kierunki przyjętej w 2008 roku strategii Grupy Energa pozostają aktualne, co znajduje odzwierciedlenie w osiąganych przez nas wynikach. Jednak trendy w elektroenergetyce czy uwarunkowania prawne skłaniają nas do szukania innowacyjnych rozwiązań, dzięki którym będziemy w stanie lepiej reagować na zmieniające się otoczenie rynkowe i potrzeby klientów - mówi Mirosław Bieliński, prezes Energa SA.

- Modyfikacja strategii pozwoli nam nie tylko osiągnąć pozycję preferowanego i niezawodnego dostawcy energii, ale również ograniczyć oddziaływanie na środowisko naturalne i zachować stabilność finansową poprzez inwestowanie w obszar częściowo regulowany, czyli dystrybucję - dodaje Bieliński.

Strategia ta wynika również z przeformułowanej misji Grupy, która obecnie brzmi "poprawiamy komfort życia i pracy naszych klientów". U podstaw Strategii Grupy Energa leży dążenie do stworzenia zwartej, efektywnej i innowacyjnej grupy, która - dzięki współpracy i wzajemnemu wspieraniu się spółek - utrzyma pozycję lidera spośród polskich spółek użyteczności publicznej, podnosząc efektywność i jakość oferowanych usług.

Budowa wartości Grupy Kapitałowej Energa będzie odbywać się poprzez realizację celów strategicznych opartych na trzech obszarach: relacje z klientami, ograniczenie wpływu na środowisko naturalne oraz rozwóju działalności dystrybucyjnej.

Program Inwestycyjny Grupy Energa na lata 2013-2021 przewiduje, że całkowite nakłady wyniosą ok. 21 mld zł. 12,5 mld zł zostanie przeznaczonych na inwestycje w segmencie dystrybucji, a pozostała część na inwestycje w: elektrownie konwencjonalne i gazowe, CHP, OZE i inne.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Metropolia przekaże gminom kolejne 25,2 mln zł z Funduszu Odporności

Kolejne 25,2 mln zł trafi do gmin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii z Funduszu Odporności - zdecydowało zgromadzenie GZM podczas środowej sesji. Większość tej kwoty pokryje koszty organizacji transportu publicznego.

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Przewodniczący rady nadzorczej JSW zrezygnował z funkcji

Przewodniczący Rady Nadzorczej Jastrzębskiej Spółki Węglowej Łukasz Czopik złożył rezygnację z pełnienia funkcji w radzie nadzorczej spółki ze skutkiem na 30 czerwca 2026 r. - poinformowała w środę JSW.

PGE łączy siły z polską nauką. Podpisano umowy z kluczowymi jednostkami badawczymi

PGE Polska Grupa Energetyczna wchodzi na nowy poziom współpracy z polskim środowiskiem naukowym. Spółka podpisała ramowe umowy z dziewięcioma wiodącymi polskimi uczelniami i instytutami badawczymi, wśród których znajdują się m.in. Instytut Technologii Paliw i Energii oraz Akademia Górniczo‑Hutnicza. Celem partnerstwa jest przyspieszenie prac badawczo-rozwojowych (B+R), szybsze testowanie innowacji oraz ich wdrożenie w skali krajowego giganta energetycznego.