Energa: Inteligentna sieć za dwa lata

Energa gdansk energa pl

fot: energa.pl

Zastrajkowali pracownicy biur obsługi klienta olsztyńskiego oddziału gdańskiej spółki Energa

fot: energa.pl

Na dzisiejszym spotkaniu we Władysławowie przedstawicieli Energii oraz gdańskiego Instytutu Energetyki z reprezentantami lokalnych samorządów zainaugurowano pierwszy w Polsce i jeden z pierwszych w Europie projekt zastosowania inteligentnych rozwiązań energetycznych. Projekt ,,Inteligentny Półwysep" dotyczy wprowadzenia smart grid na Półwyspie Helskim - dowiedział się portal nettg.pl z informacji Aliny Geniusz-Siuchnińskiej, rzecznika prasowego spółki Energa Operator.

- Dzięki współpracy z Instytutem Energetyki pragniemy opracować i wdrożyć najlepsze nowoczesne rozwiązania energetyczne, zasadniczo zmieniające rolę, udział i możliwości klientów w wykorzystaniu sieci energetycznej - mówił Leszek Nowak, prezes zarządu Energa-Operator, spółki odpowiedzialnej za techniczną stronę projektu.

- Pozwala nam na to rozwój informatyki i telekomunikacji, toteż pragniemy jak najlepiej wykorzystać te możliwości. Jednocześnie pamiętamy o unowocześnieniu i odmłodzeniu istniejącej infrastruktury energetycznej, gdyż jest to warunek niezbędny do lepszej obsługi naszych klientów - dodał.

Odpowiedzialna za dystrybucję energii elektrycznej Energa-Operator już dziś wdraża na masową skalę nowoczesny system zdalnego odczytu liczników, będący kolejnym ważnym krokiem ku budowie sieci inteligentnych. Projekt ,,Inteligentny Półwysep" to w praktyce powiązanie zdalnego odczytu, automatycznego zarządzania siecią i innych działań technicznych, które przyniosą nie tylko radykalne skrócenie liczby przerw w dostawach energii, ale także dadzą możliwość przyłączania do sieci małych wytwórców energii (np. przydomowe wiatraki), a w przyszłości również stacji ładowania samochodów elektrycznych.

- Inteligentne sieci są bez wątpienia przyszłością energetyki. Wszystkie firmy, poważnie myślące o klientach, bezpieczeństwie energetycznym i ochronie środowiska testują możliwości zastosowania nowoczesnych rozwiązań. Naszą rolą jest przegląd tych rozwiązań i wybranie takich, które przyniosą największe korzyści klientom i społecznościom na terenie działania Energi – przekonywał Krzysztof Madajewski, dyrektor gdańskiego Oddziału Instytutu Energetyki.

Półwysep Helski został wybrany nieprzypadkowo. To tutaj Energa-Operator wdrożyła pierwsze w kraju, próbne systemy zdalnego odczytu i tu istnieje odpowiednia infrastruktura techniczna projektu. Wysoka sezonowa fluktuacja poboru stanowi dodatkowe wyzwanie dla inżynierów.

Inteligentna sieć zakłada możliwość przyjęcia przez odbiorców energii elektrycznej nowej roli - producentów energii, tzw. prosumentów, choćby w niewielkiej skali. Podniesie to lokalne bezpieczeństwo energetyczne. Dla gmin jest to szansa na aktywny udział w realizacji na poziomie lokalnym pakietu klimatycznego 3x20. ENERGA już dziś oferuje wsparcie klientom i gminom w budowie niewielkich, lokalnych źródeł energii. Nowoczesne rozwiązania, tworzące sieć inteligentną, poprzez integrację rozproszonych źródeł energii, stacji ładowania samochodów elektrycznych, oddziaływanie na zachowania odbiorców poprzez system zdalnego odczytu liczników, mają na celu m.in. podniesienie bezpieczeństwa energetycznego regionów, decentralizację wytwarzania energii elektrycznej oraz wprowadzają zupełnie nową jakość w zarządzaniu pracą systemu elektroenergetycznego.

Pierwsze efekty projektu ,,Inteligentny Półwysep" powinny pojawić się za dwa lata.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Metropolia przekaże gminom kolejne 25,2 mln zł z Funduszu Odporności

Kolejne 25,2 mln zł trafi do gmin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii z Funduszu Odporności - zdecydowało zgromadzenie GZM podczas środowej sesji. Większość tej kwoty pokryje koszty organizacji transportu publicznego.

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Przewodniczący rady nadzorczej JSW zrezygnował z funkcji

Przewodniczący Rady Nadzorczej Jastrzębskiej Spółki Węglowej Łukasz Czopik złożył rezygnację z pełnienia funkcji w radzie nadzorczej spółki ze skutkiem na 30 czerwca 2026 r. - poinformowała w środę JSW.

PGE łączy siły z polską nauką. Podpisano umowy z kluczowymi jednostkami badawczymi

PGE Polska Grupa Energetyczna wchodzi na nowy poziom współpracy z polskim środowiskiem naukowym. Spółka podpisała ramowe umowy z dziewięcioma wiodącymi polskimi uczelniami i instytutami badawczymi, wśród których znajdują się m.in. Instytut Technologii Paliw i Energii oraz Akademia Górniczo‑Hutnicza. Celem partnerstwa jest przyspieszenie prac badawczo-rozwojowych (B+R), szybsze testowanie innowacji oraz ich wdrożenie w skali krajowego giganta energetycznego.