Enea: zmodernizują turbiny w elektrowni Kozienice

1484805718 turbozespoly elektrownia kozienice enea

fot: Enea

Celem inwestycji jest wydłużenie bezawaryjnej i bezpiecznej eksploatacji turbin oraz poprawa stanu dynamicznego turbozespołów pracujących w blokach 3 i 8 elektrowni Kozienice

fot: Enea

Enea Wytwarzanie podpisała z firmą EthosEnergy umowę dotyczącą modernizacji turbin bloków 3 i 8 w elektrowni Kozienice. Dzięki modernizacji poprawiony zostanie stan dynamiczny turbozespołów. Wartość kontraktu to prawie 4,9 mln zł netto, a zakończenie prac planowane jest na lipiec 2017 r. - poinformowało portal górniczy nettg.pl biuro prasowe spółki. 

Celem inwestycji jest wydłużenie bezawaryjnej i bezpiecznej eksploatacji turbin oraz poprawa stanu dynamicznego turbozespołów. W ramach modernizacji bloku 3 (o mocy 225 MW) i nr 8 (o mocy 228 MW) wymienione zostaną na nowe łopatki ostatniego stopnia niskoprężnego turbiny. Prace zakładają również kontrole elementów turbozespołów, w tym korekty linii wałów oraz przeglądy łożysk. 

- Podpisanie umowy na modernizację turbozespołów nr 3 i 8 pozwoli na zakończenie procesu modernizacji bloków 200 MW w elektrowni Kozienice. Realizacja przez EthosEnergy zleconego zakresu modernizacji turbin umożliwi ich dalszą niezawodną pracę. Jest to istotne tym bardziej, że elektrownia Kozienice jest bardzo ważnym źródłem zasilania energii dla Krajowego Systemu Elektroenergetycznego – powiedział Grzegorz Kotte, wiceprezes ds. technicznych Enei Wytwarzanie.

- Ethos Energy jest sprawdzonym partnerem realizującym od lat na terenie elektrowni Kozienice szereg prac związanych z remontami i modernizacjami turbin parowych i generatorów - dodał wiceprezes. 

Maciej Wawrzyniak, dyrektor ds. zarządzania projektami EthosEnergy podkreśla, że podpisanie umowy dotyczącej modernizacji turbin bloków nr 3 i 8 w Enei Wytwarzanie jest kontynuacją wieloletniej współpracy firm.

- W latach 2012-2016  EthosEnergy był wykonawcą modernizacji bloków 200 MW. Dzięki zastosowaniu najnowszych rozwiązań technicznych modernizacje te pozwoliły na zwiększenie mocy nominalnej turbozespołów przy jednoczesnej poprawie sprawności. Zmodernizowane turbozespoły bloków nr 1,2,4,5,7,8 w Elektrowni Kozienice są najbardziej efektywne w eksploatacji spośród wszystkich zmodernizowanych i wyremontowanych bloków 200 MW pracujących w polskim systemie energetyczny – stwierdził Wawrzyniak. 

Zastosowanie ulepszonej technologii wykonania nowych łopatek typu ND 41, w ramach modernizacji turbin nr 3 i 8,  pozwoli na długotrwałą poprawę osiągów części niskoprężnej turbin i pewności eksploatacyjnej bloków.

Modernizacja bloków 3 i 8 to część z zapowiedzianych w ostatnim czasie inwestycji w elektrowni Kozienice. Pod koniec ubiegłego roku Enea Wytwarzanie podpisała z firmą GE Power kontrakt na wykonanie modernizacji turbozespołów bloków 9 i 10.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Wodne stacje czekają już na żeglarzy i motorowodniaków

Orlen uruchomił stacje nawodne na najważniejszych szlakach żeglarskich w Polsce – na Mazurach, Zalewie Zegrzyńskim oraz w Gdyni i Pucku. W wybranych lokalizacjach dostępna jest również atrakcyjna oferta sklepowa i gastronomiczna.

GUIDO ORGAN KZM 14

Znaleziono głowicę kombajnu ścianowego. W akcji brali udział ratownicy górniczy

W Kopalni Guido w Zabrzu sukcesem zakończyła się akcja poszukiwawcza elementu kombajnu KDS-1. Znaleziona głowica to jedyny zachowany fragment tego urządzenia. Wyrobiska, które przez 30 lat pozostawały niedostępne, przeszukali ratownicy z Centralnej Stacji Ratownictwa Górniczego w Bytomiu.

Co czwarty Polak przeżyłby za oszczędności najwyżej przez trzy miesiące

Co czwarty Polak mógłby utrzymać się z oszczędności najwyżej przez trzy miesiące po utracie głównego źródła dochodu, a 14 proc. nie posiada żadnych rezerw finansowych - wynika z badania Santander Consumer Banku.

Przewodniczący Rady Nadzorczej JSW będzie wiceprezesem energetycznej spółki

Rada Nadzorcza Tauron Polska Energia z dniem  1 lipca 2026 roku powołała Łukasza Czopika na stanowisko wiceprezesa zarządu ds. zgodności i ciągłości działania operacyjnego. Czopik to wieloletni menadżer z doświadczeniem zarówno w administracji publicznej, jak i w sektorze prywatnym.