Enea wbrew kryzysowi idzie na giełdę

Enea spróbuje szczęścia na giełdzie. Taka była konkluzja po wczorajszym spotkaniu w resorcie skarbu. Decyzja wciąż nie jest ostateczna.

Wokół oferty Enei panuje chaos informacyjny, jakiego dawno nie było. To efekt niezwykle trudnej sytuacji, w jakiej znalazła się spółka i jej właściciel, skarb państwa. Fatalna koniunktura na giełdzie rokuje ofercie jak najgorzej - poinformował \"Puls Biznesu\".

W środę media doniosły, że Ministerstwo Skarbu Państwa (MSP) podjęło decyzję o wstrzymaniu debiutu. Okazało się jednak, że to falstart. Jak ustalił \"Puls Biznesu\", po wczorajszym spotkaniu w MSP, w którym uczestniczył zarząd spółki, przedstawiciele resortu i doradca, który organizuje ofertę, konkluzja była inna.

— Nie mamy nic do stracenia. Większość kosztów związanych z przygotowaniami do debiutu już została poniesiona. Sygnały, które płyną od inwestorów branżowych, są obiecujące. Nie wiadomo, jak ofertę przyjmą pozostali — inwestorzy finansowi i indywidualni — ale nie przekonamy się o tym, dopóki nie spróbujemy. W tych okolicznościach prawdopodobnie rozpoczniemy procedurę przygotowań do debiutu. Z oferty możemy się wycofać także na etapie budowania księgi popytu, jeżeli nie uda się osiągnąć satysfakcjonujących warunków — powiedziała \"Pulsowi Biznesu\" osoba zbliżona do procesu.

Nasz rozmówca dodał, że sytuacja wciąż jest płynna i nie można wykluczyć, że w czwartek zapadnie inna decyzja. MSP bierze jednak pod uwagę, że dekoniunktura na giełdzie może się przedłużyć i zdobycie przez Eneę pieniędzy na inwestycje może być za kilka miesięcy jeszcze trudniejsze niż obecnie. Spółka liczy na 2-3 mld zł, które zamierza przeznaczyć na finansowanie programu inwestycyjnego o łącznej wartości 11 mld zł. W zamian w ręce inwestorów trafiłoby około 20 proc. akcji poznańskiej grupy.

Jeśli do 12 listopada nie dojdzie do debiutu Enei, skończy się ważność sprawozdań finansowych zawartych w prospekcie emisyjnym. Szansę na kolejną przymiarkę do giełdy spółka będzie więc miała dopiero za kilka miesięcy. Alternatywą jest sprzedaż Enei w całości inwestorowi branżowemu, w którego ręce i tak miał w 2009 r. trafić większościowy pakiet akcji spółki. Problem w tym, że jeśli Enea nie będzie spółką giełdową, procedura sprzedaży akcji inwestorowi będzie znacznie dłuższa. Według Jana Burego, wiceministra skarbu odpowiedzialnego za energetykę, to proces na 1-2 lata.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Pół miliarda złotych na osłony w JSW. Ponad 3 tysiące osób skorzysta z urlopów

Jastrzębska Spółka Węglowa podpisała z Ministerstwem Energii umowę dotacyjną dotyczącą finansowania odejść pracowników na urlopy górnicze oraz urlopy dla pracowników zakładów przeróbki mechanicznej węgla. Przewiduje się, że w 2026 roku w JSW z urlopów skorzystają 3092 osoby.

Orlen podniósł hurtowe ceny paliw

Orlen podniósł w piątek hurtowe ceny benzyny Eurosuper 95 o 66 zł, benzyny Super Plus 98 o 42 zł, a oleju napędowego Ekodiesel o 44 zł na metr sześc. - wynika z danych opublikowanych przez koncern. Poprzednio, w czwartek, w hurcie Orlenu benzyna staniała, a olej napędowy zdrożał.

Kąpielisko Fala w Tauron Parku Śląskim rozpoczyna sezon

Zapowiada się bardzo gorący weekend, a uczniowie rozpoczynają wakacje – to najwyższy czas, by rozpocząć sezon na Fali w Tauron Parku Śląskim. Kąpielisko czynne jest od dziś (26 czerwca 2026 r.), w godzinach 9.00 – 19.00.

Jastrzębskie Carbonarium się rozwija. Wkrótce otwarcie nowej części wystawy

Wystawa Carbonarium w Instytucie Dziedzictwa i Dialogu Łaźnia Moszczenica w Jastrzębiu-Zdroju rozrasta się. Na 5 lipca 2026 r. zaplanowano otwarcie nowej części ekspozycji, która skupia się przede wszystkim na ukazaniu zmian przestrzennych i demograficznych, które zaszły w mieście w okresie powojennym.