ENEA w obszarze Wydobycie zarobiła głównie dzięki większej produkcji oraz wyższym przychodom ze sprzedaży węgla

fot: Krystian Krawczyk

W ramach Grupy Enea działa Lubelski Węgiel Bogdanka - kopalnia jest głównym dostawcą surowca do należących do Grupy elektrowni

fot: Krystian Krawczyk

990 mln zł zysku netto (892 mln zł zysku netto przypadającego na akcjonariuszy jednostki dominującej) przy przychodach ze sprzedaży netto 11 662 mln zł - zanotowała w I-III kwartale 2019 r. Grupa Kapitałowa ENEA - poinformował zarząd Grupy w komunikacie.

Jak poinformowano, przychody ze sprzedaży oraz inne dochody wyniosły w tym okresie 12 169 mln zł, EBITDA: 2 556 mln zł, a EBIT: 1 429 mln zł.

Grupa podała także wynik EBITDA w poszczególnych obszarach działalności: wydobycie: 612 mln zł, wytwarzanie: 1 151 mln zł, dystrybucja: 804 mln zł i obrót - 17 mln zł.

W komunikacie przedstawiono także wybrane dane operacyjne. Produkcja węgla netto wyniosła 7,1 mln ton, całkowite wytwarzanie energii elektrycznej netto: 19,9 TWh, sprzedaż usług dystrybucji odbiorcom końcowym: 14,8 TWh, a sprzedaż energii elektrycznej i paliwa gazowego odbiorcom detalicznym: 15,1 TWh.

Według komunikatu, wyższy wynik osiągnięty przez Grupę w I-III kw. 2019 r. w porównaniu z analogicznym okresem roku poprzedniego w obszarze "Wydobycie" jest skutkiem głównie wyższego poziomu produkcji oraz z wyższych przychodów ze sprzedaży węgla.

Z kolei w obszarze "Wytwarzanie" pozytywnie na wynik wpłynął wzrost przychodów ze sprzedaży energii elektrycznej oraz praw majątkowych, mimo negatywnego odchylenia kosztów paliw i praw do emisji CO2.

Natomiast niższy wynik w obszarze "Dystrybucja" jest efektem wzrostu kosztów zakupu energii na potrzeby własne oraz na pokrycie różnicy bilansowej; oraz ujemnego odchylenia na pozostałej działalności operacyjnej z uwagi na to, że w 2018 roku ujawniono zdarzenie o charakterze jednorazowym: wypłaty odszkodowań z tytułu skutków wichur, które wystąpiły w roku 2017.

Jak podano, obszar "Obrót" charakteryzował się wzrostem przychodów ze sprzedaży energii elektrycznej do odbiorców końcowych, łącznie z szacowanymi przychodami z tytułu kwoty różnicy w cenie. Poziom wzrostu nie pokrył rosnących kosztów zakupu energii oraz obowiązków ekologicznych.

ENEA to drugi (po PGE) największy producent energii elektrycznej. Grupa zatrudnia w całej Polsce ok. 16,1 tys. pracowników i obsługuje ok. 2,5 mln klientów. Do Enei Operator należy sieć dystrybucyjna w północno-zachodniej Polsce (ok. 1/5 powierzchni kraju). Do Grupy Enea należą dwie elektrownie systemowe: Elektrownia Kozienice i Elektrownia Połaniec. W ramach Grupy działa również Lubelski Węgiel Bogdanka - kopalnia jest głównym dostawcą surowca do należących do Grupy elektrowni. Działalność Grupy Enea obejmuje również energetykę cieplną w zakładach w Białymstoku, Obornikach i Pile. Jest notowana na GPW od 2008 r.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Metropolia przekaże gminom kolejne 25,2 mln zł z Funduszu Odporności

Kolejne 25,2 mln zł trafi do gmin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii z Funduszu Odporności - zdecydowało zgromadzenie GZM podczas środowej sesji. Większość tej kwoty pokryje koszty organizacji transportu publicznego.

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Przewodniczący rady nadzorczej JSW zrezygnował z funkcji

Przewodniczący Rady Nadzorczej Jastrzębskiej Spółki Węglowej Łukasz Czopik złożył rezygnację z pełnienia funkcji w radzie nadzorczej spółki ze skutkiem na 30 czerwca 2026 r. - poinformowała w środę JSW.

PGE łączy siły z polską nauką. Podpisano umowy z kluczowymi jednostkami badawczymi

PGE Polska Grupa Energetyczna wchodzi na nowy poziom współpracy z polskim środowiskiem naukowym. Spółka podpisała ramowe umowy z dziewięcioma wiodącymi polskimi uczelniami i instytutami badawczymi, wśród których znajdują się m.in. Instytut Technologii Paliw i Energii oraz Akademia Górniczo‑Hutnicza. Celem partnerstwa jest przyspieszenie prac badawczo-rozwojowych (B+R), szybsze testowanie innowacji oraz ich wdrożenie w skali krajowego giganta energetycznego.