Enea przewiduje emisje obligacji o wartości 8-10 mld zł do 2015 r.

Balon enea pl

fot: enea.pl

Enea odsprzeda pakiet akcji EC Białystok, jeśli wcześniej uda jej się pozyskać walory WPEC Legnica

fot: enea.pl

Enea powinna przeprowadzić emisje obligacji o wartości 8-10 mld zł, jeśli miałaby realizować wcześniej założony program inwestycyjny na poziomie 14 mld zł do 2015 roku, poinformował w poniedziałek Jacek Piątkowski, p.o. dyrektora finansowego spółki i jednocześnie członek zarządu Elektrowni Kozienice.

- Rozwiązaniem na uzupełnienie finansowania naszego programu inwestycyjnego powinna być emisja obligacji, rozłożona w czasie i dopasowana do struktury inwestycji - powiedział Piątkowski dziennikarzom.

Dodał, że przy założeniu realizacji całego planu, o wartości 14 mld zł do 2015 roku, poziom emisji wyniósłby 8-10 mld zł. Piątkowski uważa, że tak duża kwota oznacza emisje obligacji w znacznej części przeznaczonych dla inwestorów zagranicznych. Emisje te miałyby być rozłożone w czasie i byłyby związane z terminami realizacji poszczególnych etapów programu inwestycyjnego.

W opublikowanym w październiku prospekcie emisyjnym Ena podała, że chce przeznaczyć środki z emisji m.in. na modernizację istniejących aktywów wytwórczych oraz budowę w Elektrowni Kozienice dwóch nowoczesnych i wydajnych bloków o mocy ok. 1.000 MW każdy (nakłady inwestycyjne na I blok w l. 2008-2014 szacowane są na 5,2 mld zł, nakłady na II blok w l. 2008-2014 szacowane są na 5,3 mld zł; nakłady na modernizację istniejących aktywów w l. 2008-2014 szacowane są na 1,0 mld zł).

Na modernizację istniejących oraz rozbudowę nowych mocy w Elektrowni Kozienice Enea zamierza przeznaczyć od 50 proc. do 60 proc. łącznych wpływów z emisji akcji w ofercie netto.

Środki z emisji miały też posłużyć na sfinansowanie inwestycji w odnawialne źródła energii (celem jest wybudowanie lub przejęcie w l. 2008-2010 projektów o łącznej mocy zainstalowanej ok. 300-500 MW; całkowite nakłady inwestycyjne mają wynieść ok. 1,6 mld zł). Na ten cel miało być przeznaczone do 30 proc. łącznych wpływów z emisji akcji.

Kolejne 10-20 proc. wpływów z emisji ma być przeznaczone na akwizycje spółek zajmujących się wytwarzaniem energii elektrycznej lub wydobyciem węgla.

Enea informowała m.in, że obecnie prowadzi rozmowy z obydwoma akcjonariuszami Zespołu Elektrowni Pątnów-Adamów-Konin (Skarb Państwa i Elektrim).

Ponadto strategia Enei przewiduje nakłady inwestycyjne na rozbudowę sieci dystrybucyjnej w l. 2008-2010 w kwocie ok. 1,5 mld zł.

Oprócz środków z emisji, Enea chce wykorzystywać do realizacji strategii także środki własne oraz pochodzące z kredytów bankowych lub innego finansowania dłużnego, podano także w prospekcie.

Według danych za 2007 rok, grupa Enea zajmuje czwarte miejsce w Polsce wśród wytwórców energii elektrycznej z 7,9-proc. udziałem w rynku (grupa wyprodukowała w ub. roku 12,5 TWh energii elektrycznej).

Narastająco w I-III kw. 2008 roku grupa miała 136,05 mln zł zysku wobec 496,47 mln zł zysku rok wcześniej przy obrotach odpowiednio 4695,04 mln zł wobec 3812,49 mln zł.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

System elektroenergetyczny jest przygotowany na nadchodzące fale upałów

Obecnie nie występują ograniczenia w pracy elektrowni, a system elektroenergetyczny jest przygotowany na nadchodzące upały - poinformował PAP rzecznik prasowy Polskich Sieci Elektroenergetycznych Maciej Wapiński.

Mont Blanc zdobyty przez górników z kopalni Sobieski

Andrzej Witkowski, lider wyprawy i pracownik Zakładu Górniczego Sobieski w Jaworznie, wraz z Mateuszem Dolegą oraz Dawidem Siwkiem stanęli na najwyższym szczycie Alp.

W czwartek maksymalne ceny paliw: benzyna Pb95 - 5,96 zł za litr, diesel - 6,11 zł za litr

W czwartek litr benzyny 95 kosztuje nie więcej niż 5,96 zł, benzyny 98 - 6,67 zł, a diesel - 6,11 zł. Oznacza to, że wobec środy ceny maksymalne benzyny będą niższe, a cena ON się nie zmieni.

Trwa nabór wniosków w konkursie „Zielona Przestrzeń” organizowanym przez WFOŚiGW w Katowicach

Nawet 250 tys. zł dofinansowania na projekty związane z tworzeniem i zagospodarowaniem ogólnodostępnych terenów zieleni - trwa nabór wniosków w kolejnej edycji konkursu „Zielona przestrzeń”, organizowanym przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.