Enea przewiduje emisje obligacji o wartości 8-10 mld zł do 2015 r.
fot: enea.pl
Enea odsprzeda pakiet akcji EC Białystok, jeśli wcześniej uda jej się pozyskać walory WPEC Legnica
fot: enea.pl
- Rozwiązaniem na uzupełnienie finansowania naszego programu inwestycyjnego powinna być emisja obligacji, rozłożona w czasie i dopasowana do struktury inwestycji - powiedział Piątkowski dziennikarzom.
Dodał, że przy założeniu realizacji całego planu, o wartości 14 mld zł do 2015 roku, poziom emisji wyniósłby 8-10 mld zł. Piątkowski uważa, że tak duża kwota oznacza emisje obligacji w znacznej części przeznaczonych dla inwestorów zagranicznych. Emisje te miałyby być rozłożone w czasie i byłyby związane z terminami realizacji poszczególnych etapów programu inwestycyjnego.
W opublikowanym w październiku prospekcie emisyjnym Ena podała, że chce przeznaczyć środki z emisji m.in. na modernizację istniejących aktywów wytwórczych oraz budowę w Elektrowni Kozienice dwóch nowoczesnych i wydajnych bloków o mocy ok. 1.000 MW każdy (nakłady inwestycyjne na I blok w l. 2008-2014 szacowane są na 5,2 mld zł, nakłady na II blok w l. 2008-2014 szacowane są na 5,3 mld zł; nakłady na modernizację istniejących aktywów w l. 2008-2014 szacowane są na 1,0 mld zł).
Na modernizację istniejących oraz rozbudowę nowych mocy w Elektrowni Kozienice Enea zamierza przeznaczyć od 50 proc. do 60 proc. łącznych wpływów z emisji akcji w ofercie netto.
Środki z emisji miały też posłużyć na sfinansowanie inwestycji w odnawialne źródła energii (celem jest wybudowanie lub przejęcie w l. 2008-2010 projektów o łącznej mocy zainstalowanej ok. 300-500 MW; całkowite nakłady inwestycyjne mają wynieść ok. 1,6 mld zł). Na ten cel miało być przeznaczone do 30 proc. łącznych wpływów z emisji akcji.
Kolejne 10-20 proc. wpływów z emisji ma być przeznaczone na akwizycje spółek zajmujących się wytwarzaniem energii elektrycznej lub wydobyciem węgla.
Enea informowała m.in, że obecnie prowadzi rozmowy z obydwoma akcjonariuszami Zespołu Elektrowni Pątnów-Adamów-Konin (Skarb Państwa i Elektrim).
Ponadto strategia Enei przewiduje nakłady inwestycyjne na rozbudowę sieci dystrybucyjnej w l. 2008-2010 w kwocie ok. 1,5 mld zł.
Oprócz środków z emisji, Enea chce wykorzystywać do realizacji strategii także środki własne oraz pochodzące z kredytów bankowych lub innego finansowania dłużnego, podano także w prospekcie.
Według danych za 2007 rok, grupa Enea zajmuje czwarte miejsce w Polsce wśród wytwórców energii elektrycznej z 7,9-proc. udziałem w rynku (grupa wyprodukowała w ub. roku 12,5 TWh energii elektrycznej).
Narastająco w I-III kw. 2008 roku grupa miała 136,05 mln zł zysku wobec 496,47 mln zł zysku rok wcześniej przy obrotach odpowiednio 4695,04 mln zł wobec 3812,49 mln zł.