Enea kusi rynek wysoką dywidendą

ENEA poznan nowowiejskiego enea pl

fot: enea.pl

Siedziba spółki Enea przy ul. Nowowiejskiego w Poznaniu

fot: enea.pl

Spółka zapowiada, że będzie oddawać akcjonariuszom 30-60 proc. zysku

. Poznańska grupa energetyczna twierdzi, że pogodzi wypłaty dla udziałowców z inwestycjami wartymi minimum 11-12 mld zł.

Komisja Nadzoru Finansowego zatwierdziła prospekt emisyjny poznańskiej Enei, jednej z największych w kraju grup energetycznych. Fatalna koniunktura na giełdzie nie zniechęca państwowej spółki do próby uplasowania na rynku dużej oferty nowych akcji. Według Pawła Mortasa, prezesa Enei, jej wartość wyniesie około 3 mld zł. Jak zapowiadał \"Puls Biznesu\", od przyszłego tygodnia firma rozpocznie promocję oferty. Zapisy na akcje rozpoczną się niespełna trzy tygodnie przed debiutem planowanym na 21 października. Poznańska grupa liczy, że inwestorów skusi atrakcyjna branża i wysoka dywidenda - podał piątkowy \"Puls Biznesu\".

— Rynek energii jeszcze długo będzie silnie rósł. Dotyczy to cen hurtowych i detalicznych. To zła wiadomość dla odbiorców energii, ale korzystna dla inwestorów giełdowych. Jeśli w Polsce nie będą oddawane do użytku nowe moce, poziom rezerw w systemie energetycznym spadnie do 5 proc., co oznacza, że znajdziemy się na granicy krachu. Ceny energii będą rosły, bo jej po prostu nie będzie. Dlatego spodziewamy się wzrostu przychodów i marży — mówi Marek Hermach, członek zarządu Enei ds. handlowych.
Duże wydatki…

Grupa zapowiada, że nie powtórzy w tym roku zysku 2007, który — dzięki rozwiązaniu rezerw na odroczony podatek dochodowy — sięgnął 522 mln zł na poziomie netto, przy przychodach przekraczających 5,4 mld zł i zysku EBITDA 547 mln zł. Tegoroczny wynik netto ma jednak być porównywalny z tym sprzed roku.

Duże zyski mają umożliwić Enei realizację ambitnych planów inwestycyjnych. Lwią część nakładów pochłonie budowa dwóch bloków energetycznych mocy 1000 MW w należącej do grupy Elektrowni Kozienice. Optymistyczny scenariusz zakłada realizację tego przedsięwzięcia w ciągu sześciu lat. Szacunkowy koszt to 10 mld zł. Kolejne 1,5-2 mld zł mają pochłonąć inwestycje w modernizację sieci dystrybucyjnej, za której pośrednictwem grupa obsługuje 2,3 mln klientów, i budowa odnawialnych źródeł energii (docelowo Enea chce mieć 300 zielonych MW). W planie finansowym spółka nie uwzględniła na razie zakupu kopalni, co zapowiada Paweł Mortas. Na celowniku Enei jest zasilająca PAK kopalnia Konin (z którą firma planuje wspólną budowę bloku na węgiel brunatny mocy 500-600 MW) i zaopatrująca Kozienice lubelska Bogdanka, której giełdowy debiut ma nastąpić w lutym przyszłego roku. Paweł Mortas zapowiada, że Enea weźmie udział w tej ofercie.
…nie ujmą inwestorom

Inwestycje spółka zamierza sfinansować wpływami ze sprzedaży akcji, wypracowaną gotówką i długiem. Prawdopodobnie zdecyduje się na emisję obligacji. Na razie, poza wynoszącym 200 mln zł kredytem Kozienic, grupa w ogóle nie korzysta z kapitałów dłużnych.

Zarząd Enei zapewnia, że pogodzi rozbudowany plan inwestycyjny z atrakcyjną dla akcjonariuszy polityką dywidendową - napisał \"PB\".

— Zamierzamy przeznaczać na dywidendę 30-60 proc. zysków, bo taki poziom dywidendy jest charakterystyczny dla firm z naszej branży. Oczywiście będziemy musieli skorelować wypłaty dla akcjonariuszy z potrzebami inwestycyjnymi spółki — mówi Paweł Mortas.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Wniosek ws. uchylenia immunitetu posła Wojciecha Króla. „To jest postawienie sprawy na głowie - najpierw chcą stawiać zarzut, a dopiero później wyjaśniać przedmiot sprawy”

Poseł Wojciech Król poinformował, że we wniosku o uchylenie mu immunitetu, złożonym przez Prokuraturę Europejską, brak jest „jakiegokolwiek związku z aferą korupcyjną w Tramwajach Śląskich”. Reprezentująca go adwokat Marta Smołka dodała, że ten wniosek „robi takie wrażenie, jakby prokuratura miała jakąś tezę, która miała być podstawą sformułowania zarzutów i dopiero planowała tę tezę weryfikować”. Dodatkowo wniosek został złożony z błędami formalnymi.

Minister energii: Pomimo upału system elektroenergetyczny pracuje stabilnie i bezpiecznie

Mimo utrzymujących się wysokich temperatur krajowy system elektroenergetyczny pracuje stabilnie i bezpiecznie - zapewnił w piątek, 26 czerwca 2026 r., minister energii Miłosz Motyka. Dodał, że sytuacja nie wymaga wprowadzania stopni zasilania.

Nożownik w szpitalu w Jastrzębiu-Zdroju. Ma 19 lat, był pod wpływem narkotyków

W Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym nr 2 w Jastrzębiu-Zdroju odbyła się w piątek 26 czerwca konferencja dotycząca brutalnego ataku nożownika. W czwartek wieczorem 19-latek wszedł na jeden ze szpitalnych oddziałów i zaatakował nożem cztery osoby. Prokuratura Rejonowa w Jastrzębiu-Zdroju prowadzi śledztwo w sprawie usiłowania zabójstwa więcej niż jednej osoby na terenie szpitala

COP Oferta Lato 20260626 AL 15

Buch – jak gorąco! Koleje Śląskie stawiają na bezpieczeństwo w trakcie upałów

Razem z nadciągającą falą upałów rośnie ryzyko awarii infrastruktury kolejowej, a co za tym idzie – utrudnień w kursowaniu pociągów. Koleje Śląskie są gotowe na wysokie temperatury – pojazdy przewoźnika przeszły dodatkowe przeglądy klimatyzacji, a w przypadku ewentualnych długotrwałych postojów, wsparcie zapewni Ochotnicza Straż Pożarna, w ramach unikatowej w skali kraju współpracy.