Emisja gazów cieplarnianych związana z sektorem budownictwa może się zwiększyć z 8,6 miliardów ton w 2004 r. do 15,6 miliardów ton w roku 2030.
Ograniczenie emisji CO2 w branży budowlanej może przynieść bezinwestycyjne korzyści w przypadku nowych budynków, a w przypadku renowacji starych nakłady inwestycyjne mogą być ponoszone przez prywatnych inwestorów - powiedział Christensen podczas konferencji zorganizowanej w ramach szczytu klimatycznego w Poznaniu.
ONZ chce tak zmodyfikować mechanizm czystego Rozwoju CDM, aby większa liczba projektów z dziedziny budownictwa mogła być finansowana
Finansowanie przy pomocy CDM tylko cztery dotyczą budownictwa. Chcemy, aby branża budowlana była traktowana grupowo, aby projekty o podobnym zakresie mogły być łączone, by wykorzystywać CDM\" - dodał.
ONZ chciałaby, by poszczególne rządy wprowadziły zachęty dla inwestorów, którzy będą inwestować w budynki o jak najniższej emisji CO2.
Według Christensena, inwestycje w ekologiczne budownictwo i modernizację starych budynków mogą przynieść także korzyści ekonomiczne - np. zwiększenie zatrudnienia.
Mechanizm czystego Rozwoju CDM to jeden z elastycznych mechanizmów zdefiniowanych w protokole z Kioto. Ma on na celu wspomaganie krajów rozwijających się w dążeniu do zrównoważonego rozwoju, prowadzącego do ograniczenia emisji. Dodatkowo fundusz pozwala krajom rozwiniętym wywiązywać się z ograniczeń emisji CO2.
Konferencja klimatyczna w Poznaniu potrwa do 12 grudnia.
Polska gospodarka rośnie, mimo pogorszenia sytuacji zewnętrznej
Piątkowe dane o produkcji przemysłowej wpisują się w obraz "kuloodpornej gospodarki", która rośnie, mimo pogorszenia sytuacji zewnętrznej - uważają analitycy PKO Banku Polskiego. Ich zdaniem dane sugerują, że konflikt na Bliskim Wschodzie nie wywołał istotnego spadku aktywności w sektorze.