Jastrzębska Spółka Węglowa S.A.

28.55 PLN (-8.05%)

KGHM Polska Miedź S.A.

313.20 PLN (+2.02%)

ORLEN S.A.

128.58 PLN (-4.94%)

PGE Polska Grupa Energetyczna S.A.

11.16 PLN (-0.18%)

TAURON Polska Energia S.A.

10.70 PLN (+0.66%)

Enea S.A.

25.88 PLN (+1.49%)

Lubelski Węgiel Bogdanka S.A.

28.60 PLN (-9.49%)

Złoto

4 787.40 USD (-0.06%)

Srebro

76.48 USD (+1.30%)

Ropa naftowa

95.20 USD (-1.45%)

Gaz ziemny

2.65 USD (-1.05%)

Miedź

5.89 USD (+2.27%)

Węgiel kamienny

108.50 USD (-0.23%)

Jastrzębska Spółka Węglowa S.A.

28.55 PLN (-8.05%)

KGHM Polska Miedź S.A.

313.20 PLN (+2.02%)

ORLEN S.A.

128.58 PLN (-4.94%)

PGE Polska Grupa Energetyczna S.A.

11.16 PLN (-0.18%)

TAURON Polska Energia S.A.

10.70 PLN (+0.66%)

Enea S.A.

25.88 PLN (+1.49%)

Lubelski Węgiel Bogdanka S.A.

28.60 PLN (-9.49%)

Złoto

4 787.40 USD (-0.06%)

Srebro

76.48 USD (+1.30%)

Ropa naftowa

95.20 USD (-1.45%)

Gaz ziemny

2.65 USD (-1.05%)

Miedź

5.89 USD (+2.27%)

Węgiel kamienny

108.50 USD (-0.23%)

Emerytury: okienko górnicze pełne interesantów

fot: Kajetan Berezowski

W okienku górniczy porad udzielała Ewa Paluch, zastępca naczelnika Wydziału Świadczeń Emerytalno-Rentowych oddziału ZUS w Chorzowie

fot: Kajetan Berezowski

W chorzowskim oddziale Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w poniedziałek, 11 czerwca, odbył się pierwszy dyżur w specjalnym punkcie porad dla górników pod nazwą „Okienko górnicze”. Informacji udzielała zastępca naczelnika Wydziału Świadczeń Emerytalno-Rentowych Ewa Paluch, znana Czytelnikom Trybuny Górniczej i portalu nettg.pl z konsultacji specjalistycznych poświęconych właśnie emeryturom górniczym.

Już przed godz. 14.00 do pomieszczenia, w którym udzielane były porady, ustawiła się kolejka interesantów.

- Pracowałem w kopalni Wujek-Śląska, obecnie jest na emeryturze i mam problem z ponownym przeliczeniem świadczenia. Chodzi o to, że pracowałem wcześniej także w innych branżach i to mi się też liczy do wymiaru świadczenia. Mam jednak wiele wątpliwości i stąd moja wizyta – mówił Piotr Jurasz.

Byłych górników z ruchu Śląsk przyszło kilku. Wszyscy byli zadowoleni z uzyskach informacji.

- To nas bardzo satysfakcjonuje. Pytań o górnicze emerytury jest bardzo dużo. Wiem, bo to ja odpowiadam na pytania internautów w portalu nettg.pl. Sądzę, że bezpośredni kontakt z zainteresowanymi jest najlepszy, bo wówczas można zajrzeć w dokumenty. Każdy przypadek jest inny. Bywa, że nie da się odpowiedzieć na postawione pytanie, nie mając wglądu do dokumentacji – przyznaje Wiesława Rokosz, naczelnik Wydziału Świadczeń Emerytalno-Rentowych w chorzowskim ZUS.

O czym najczęściej zapominają interesanci wnioskujący o emeryturę górniczą? Między innymi o tym, że dokumenty potwierdzające okresy zatrudnienia, jak również inne okresy składkowe i nieskładkowe, a także wysokość wynagrodzenia, powinny zostać złożone w oryginale. Dopuszczane jest przedłożenie poświadczonych notarialnie odpisów, wpisów i kopii, a także poświadczonych za zgodność z oryginałem kopii dokumentów wydanych przez jednostki upoważnione do przechowywania dokumentacji zlikwidowanych lub przekształconych zakładów pracy.

- Nasze „Okienko górnicze” będzie do dyspozycji klientów w każdy poniedziałek, w godz. od 14.00 do 18.00, w budynku ZUS przy ul. Dąbrowskiego 45 w Chorzowie – przypomina Beata Kopczyńska, regionalny rzecznik ZUS w województwie śląskim.

 

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Górnicza spółka nadal szuka trzeciego wiceprezesa. Na razie wybrano prezesa i jego dwóch zastępców

Rada Nadzorcza Spółki Lubelski Węgiel Bogdanka ogłosiła wszczęcie postępowania kwalifikacyjnego na stanowisko zastępcy prezesa zarządu ds. ekonomiczno-finansowych. Ogłoszenie opublikowano 10 kwietnia. Dwa dni wcześniej powołano prezesa i jego dwóch zastępców.

Łaźnię Gwarek byłej kopalni Katowice można już zwiedzać

Łaźnia Gwarek na terenie Muzeum Śląskiego to dzisiaj wyjątkowa przestrzeń, która po gruntownym remoncie zyskała nowe życie. Teraz pełni funkcję otwartego magazynu studyjnego. Znajdziemy tam eksponaty związane z historią przemysłu oraz militariami. 

Pokazaliśmy w Chinach roboty z naszej górniczej szkoły

Uczniowie Zespołu Szkół Technicznych w Rybniku rywalizowali w światowej rangi zawodach World Robot Challenge w Pekinie. Zabrali do stolicy Chin szesnaście robotów.

Korski: Pamiętajmy o naszej górniczej solidarności

Ze względu na cykl wydawniczy moje teksty powstają mniej więcej tydzień przed ich opublikowaniem i trudno jest być na bieżąco. Nie bardzo pasuje mi także rola wróżbity, ale czasem trzeba.