Emerytury górnicze: rząd jednak nie wycofuje się z reformy

fot: Krystian Krawczyk

- W miesiącach zimowych zawsze sezonowo wzrasta bezrobocie, rok temu ten wzrost pomiędzy listopadem a grudniem był o 0,3 proc., a teraz o 0,4 procent - ocenił minister pracy Władysław Kosiniak-Kamysz

fot: Krystian Krawczyk

Rząd nie wycofał się z prac nad projektem dotyczącym reformy emerytur górniczych - powiedział minister pracy i polityki społecznej Władysław Kosiniak-Kamysz. Dodał, że trwają rozmowy ze stroną związkową, a ich finał planowany jest na 14 marca.

- Projekt (dot. emerytur górniczych) jest nadal w programie prac legislacyjnych rządu - podkreślił Kosiniak-Kamysz.

Jak dodał, "w tej chwili trwa dialog w tej sprawie z komitetem protestacyjnym górników, w którym bierze udział resort pracy oraz resort gospodarki".

Minister zapowiedział, że podsumowanie rozmów ze stroną związkową jest planowane na 14 marca. Kosiniak-Kamysz poinformował, że do spotkania ze związkowcami dojdzie na Śląsku i weźmie w nich także udział wicepremier i minister gospodarki Janusz Piechociński.

Wtorkowa "Rzeczpospolita" napisała, że gabinet premiera Donalda Tuska rezygnuje z emerytur górniczych. Według gazety, górniczy związkowcy eskalują żądania ws. nowych przywilejów m.in. zwiększenia liczby osób uprawnionych do emerytur pomostowych. Zdaniem "Rz" w rządzie jest "cicha akceptacja", aby nic nie zmieniać w emeryturach górniczych.

Pod koniec stycznia minister pracy i polityki społecznej zapewniał, że prace w ramach rządu nad projektem zmian w systemie emerytur górniczych wciąż trwają. Nie sprecyzował, kiedy projekt zostanie oficjalnie ogłoszony. Wicepremier Janusz Piechociński deklarował wówczas, że ewentualne zmiany w emeryturach górniczych należy przeprowadzić "przy maksymalnej aprobacie społecznej; nie przeciw ludziom, tylko z ludźmi i poprzez ludzi". Wicepremier chce porównać ze sobą listy stanowisk górniczych, przedłożone przez pracodawców i związkowców.

Wcześniej Kosiniak-Kamysz zapowiadał, że projekt zmian ma być gotowy do końca 2012 roku, tak się jednak nie stało. Minister tłumaczył zwłokę m.in. zmianą na stanowisku wicepremiera, ministra gospodarki. W grudniu Waldemara Pawlaka zastąpił Janusz Piechociński.

Obecnie górnicy dołowi przechodzą na emerytury po przepracowaniu pełnych 25 lat pod ziemią. Premier Donald Tusk w expose w listopadzie 2011 r. zapowiedział utrzymanie tych uprawnień dla osób pracujących bezpośrednio przy wydobyciu. Zmianom sprzeciwiają się związkowcy, podkreślając, że górnicy zatrudnieni na dole przy drążeniu chodników, transporcie czy utrzymaniu infrastruktury także są niezbędni dla prowadzenia wydobycia.

Przed południem (5 marca), przedstawiciele rządu spotkali się ze śląskimi związkami zawodowymi w sprawie emerytur pomostowych. Rozmowy zakończyły się wczesnym popołudniem.

Wiceprzewodniczący Zarządu Regionu Śląsko-Dąbrowskiego Solidarności Sławomir Ciebiera powiedział dziennikarzom przed spotkaniem, że związki postulują, by emerytury pomostowe nie wygasały. - Zdajemy sobie sprawę, że pracownik, który został zatrudniony 1 stycznia 1999 r. niestety nie ma prawa do emerytury pomostowej i to jest niesprawiedliwe i bardzo krzywdzące - powiedział. Jego zdaniem to oznacza nierówne traktowanie pracowników, bowiem ci, którzy zostali zatrudnieni np. dwa dni przed tą datą, takie przywileje mają.

Wyjaśnił, że emerytury pomostowe dotyczą zatrudnionych w szczególnych warunkach, np. górników i hutników, którzy nabyli prawo do tego przed 1 stycznia 1999 r. Według niego może to dotyczyć ok. 2 mln osób.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Metropolia przekaże gminom kolejne 25,2 mln zł z Funduszu Odporności

Kolejne 25,2 mln zł trafi do gmin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii z Funduszu Odporności - zdecydowało zgromadzenie GZM podczas środowej sesji. Większość tej kwoty pokryje koszty organizacji transportu publicznego.

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Przewodniczący rady nadzorczej JSW zrezygnował z funkcji

Przewodniczący Rady Nadzorczej Jastrzębskiej Spółki Węglowej Łukasz Czopik złożył rezygnację z pełnienia funkcji w radzie nadzorczej spółki ze skutkiem na 30 czerwca 2026 r. - poinformowała w środę JSW.

PGE łączy siły z polską nauką. Podpisano umowy z kluczowymi jednostkami badawczymi

PGE Polska Grupa Energetyczna wchodzi na nowy poziom współpracy z polskim środowiskiem naukowym. Spółka podpisała ramowe umowy z dziewięcioma wiodącymi polskimi uczelniami i instytutami badawczymi, wśród których znajdują się m.in. Instytut Technologii Paliw i Energii oraz Akademia Górniczo‑Hutnicza. Celem partnerstwa jest przyspieszenie prac badawczo-rozwojowych (B+R), szybsze testowanie innowacji oraz ich wdrożenie w skali krajowego giganta energetycznego.