EMAG wśród laureatów konkursu

Emagp logo
W tegorocznej, 36. edycji Ogólnopolskiego Konkursu Poprawy Warunków Pracy produktom stworzonym w Centrum EMAG przyznano nagrody I i III stopnia.

„Systemy sejsmiczne do oceny zagrożeń tąpaniami w kopalniach” zdobyły nagrodę I stopnia. Produkt o nazwie „Modułowa, małogabarytowa, jednoczłonowa rozdzielnica średniego napięcia izolacji powietrznej do pracy w trudnych warunkach środowiskowych” otrzymał nagrodą III stopnia.

Ogólnopolski Konkurs Poprawy Warunków Pracy to najbardziej prestiżowy i najstarszy konkurs poświęcony sprawom BHP w Polsce. Jest organizowany przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej we współpracy z: Ministerstwem Gospodarki, Ministerstwem Zdrowia, Ministerstwem Edukacji i Nauki, Zakładem Ubezpieczeń Społecznych, Kasą Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, Federacją Stowarzyszeń Naukowo-Technicznych NOT, Państwową Inspekcją Pracy, Niezależnym Samorządnym Związkiem Zawodowym „Solidarność”, Ogólnopolskim Porozumieniem Związków Zawodowych.

74 prace 

Jego celem jest inspirowanie i upowszechnianie prac naukowo-badawczych oraz rozwiązań organizacyjnych i technicznych prowadzących do poprawy warunków pracy, jej bezpieczeństwa oraz ochrony człowieka w środowisku pracy – możliwie w największej liczbie zakładów i dla jak największej liczby pracowników – przez udoskonalenie stosowanych lub wprowadzenie nowych metod oceny zagrożeń i ryzyka zawodowego, nowych konstrukcji, technologii, urządzeń i materiałów.

Na 36. edycję konkursu nadesłano 74 prace (66 w kategorii „Rozwiązania techniczne i i organizacyjne zastosowane w praktyce” oraz osiem w kategorii „Prace naukowo-badawcze
z dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy”. Obydwa nagrodzone rozwiązania należą do pierwszej z tych grup.

Monitorowanie górotworu  

Zwycięskie „Systemy sejsmiczne do oceny zagrożeń tąpaniami w kopalniach” autorstwa: Zbigniewa Isakowa, Marka Dworaka, Bożeny Hersztowskiej, Marka Mokrosza, oraz Ireny Kuciary to nowatorskie systemy monitorowania i prognozowania zagrożeń wstrząsami i tąpaniami w kopalniach głębinowych, pozwalające na lokalizację zjawisk dynamicznych i określenie ich energii a także na ocenę zagrożenia tąpaniami (jednego z najpoważniejszych zagrożeń naturalnych w kopalniach). Wczesne ostrzeganie pozwala na zastosowanie optymalnej profilaktyki i poprawia bezpieczeństwo załóg górniczych pracujących w warunkach dołowych. Dotychczas do oceny stanu zagrożenia tąpaniami stosowano systemy starej generacji (z analogową transmisją sygnałów), które z powodu małej dynamiki rejestracji i przetwarzania uniemożliwiały właściwą rejestrację i przetwarzanie zjawisk sejsmicznych w szerokim zakresie ich energii – od bardzo słabych do bardzo silnych. Oprogramowanie systemów nie pozwalało ponadto na automatyczne przekazywanie rejestrowanych danych dla celów kompleksowej oceny zagrożeń.

W systemach opracowanych w Centrum EMAG zastosowano nowe metody monitorowania stanu górotworu, wykrywania oznak stanu zagrożenia oraz jego sygnalizowanie. Rozwiązanie może być stosowane we wszystkich kopalniach węgla kamiennego i brunatnego na świecie.

Pracuje w pyle

„Modułowa, małogabarytowa, jednoczłonowa rozdzielnica średniego napięcia izolacji powietrznej do pracy w trudnych warunkach środowiskowych” autorstwa Marka Hefczyca, Juliana Wosika oraz Piotra Wojtasa jest przeznaczona do pracy w środowisku zapylonym i o podwyższonej temperaturze. Stosowane dotychczas urządzenia tego typu charakteryzowały się niskim stopniem osłony IP i nie gwarantowały personelowi obsługującemu ochrony przed łukiem elektrycznym oraz przed pośrednimi skutkami występowania wewnętrznego łuku elektrycznego. Opracowana w Centrum EMAG rozdzielnica gwarantuje ochronę przed wnikaniem pyłu oraz wody. Do uszczelnienia połączeń zastosowano nowoczesne, zachowujące nadane kształty uszczelki poliuretanowe. W odróżnieniu od rozdzielnic starego typu urządzenie nie ma ciężkiego członu wysuwnego a łącznik główny jest zamontowany na stałe. W konstrukcji zastosowano też bezpieczną przerwę izolacyjną.

Rozdzielnica nowego typu eliminuje lub znacznie ogranicza wiele zagrożeń i umożliwia zdalne monitorowanie, sterowanie i identyfikację pola oraz odtwarzanie stanu sygnałów z okresu zaistniałych wydarzeń, upraszcza nadzór obsługę oraz zmniejsza koszty eksploatacji. Została już zastosowana w kilku rozdzielniach w Polsce.

Autorom nagrodzonych rozwiązań podczas uroczystości, w Sali Kolumnowej Sejmu w Warszawie, nagrody wręczył wicemarszałek Sejmu RP, Stefan Niesiołowski.

Centrum Elektryfikacji i Automatyzacji Górnictwa EMAG jest jednostką badawczo-rozwojową, działającą od 1975 r. Zajmuje się opracowywaniem wdrażaniem nowoczesnych urządzeń, systemów oraz technologii. Realizator prac naukowych, badawczo-rozwojowych, konstrukcyjnych oraz ekspertyz w zakresie elektrotechniki, automatyki, łączności, informatyki, racjonalnego użytkowania paliw i energii oraz ochrony środowiska. Lider wielu segmentów rynku - m.in. w zakresie systemów bezpieczeństwa i monitorowania zagrożeń naturalnych, aparatury, systemów automatyki kontroli parametrów jakościowych węgla.
 

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Zwiedzili EC Szombierki. To była gratka dla miłośników historii techniki i architektury

20 czerwca Bytomianie mieli okazję zobaczyć z bliska, jak postępują prace związane z rewitalizacją Elektrociepłowni Szombierki. Podczas II Dni Otwartych zorganizowanych przez Grupę Arche uczestnicy zwiedzili jeden z najcenniejszych zabytków poprzemysłowych w regionie i poznali plany dotyczące jego przyszłego zagospodarowania.

Wyjątkowa wystawa w Bieruniu. Odkryj fascynujące tajemnice KWK Piast

Na rynku w Bieruniu stanęła plenerowa wystawa „Bieruńsko gruba. Moje miejsce na ziemi”. Ekspozycja, którą można oglądać od 20 czerwca, przedstawia historię KWK Piast oraz losy lokalnej społeczności związanej z zakładem. Prezentowane są na niej materiały archiwalne oraz fotografie autorstwa Tomasza Liboski.

Jacek Korski: Pamiątka z przeszłości, czyli historia niezwykła pewnego kombajnu

W poniedziałek 15 czerwca miałem okazję obserwować pod ziemią w Kopalni Guido w Zabrzu otwarcie i penetrację na zasadach akcji ratowniczej wyrobiska, w którym przypuszczano, że znajduje się prototypowy kombajn ścianowy KDS-1. Na zasadach akcji ratowniczej, bo tak stanowią przepisy górnicze. Takie działanie miało kilka pozytywów - pisze Jacek Korski.

Gotowi na wielką metropolię?

Czescy samorządowcy nalegają na szybkie powołanie do życia metropolii, która połączyłaby Katowice z Ostrawą. Ogłosili to podczas dorocznego, XXXII Spotkania Biznesu Czech, Polski i Słowacji, które odbyło się w ub. tygodniu w ostrawskim magistracie.