Elektrownia słoneczna większa od Watykanu ruszy w dolinie Warty

fot: Jarosław Galusek/ARC

W konkursie przewidziano cztery typy projektów: produkcja energii słonecznej, wykorzystanie energii na własne potrzeby, inwestycje w wytwarzanie energii elektrycznej i ciepła z ZE z podłączeniem do sieci dystrybucyjnej oraz produkcję biokompotentów i biopaliw

fot: Jarosław Galusek/ARC

Pod koniec marca w Białczyku w gminie Witnica ma ruszyć farma fotowoltaiczna o powierzchni 80 ha. Ustawiono tam już 164 tys. paneli słonecznych, które pozwolą osiągnąć moc 64,6 MWp. Inwestor przekonuje, że jest to zdecydowanie największa elektrownia słoneczna w Polsce. Wcześniej za największą uznawano elektrownię słoneczną Czernikowo koło Torunia, o mocy 3,77 MW.

Białczyk znajduje się w północno-zachodniej części województwa lubuskiego. Wieś leży w rozległej, płaskiej dolinie rzeki Warty, w pobliżu Parku Krajobrazowego Ujście Warty. Inwestorem elektrowni, której powierzchnia jest niemal dwukrotnie większa od państwa Watykan, jest niemiecka firma BayWa r.e. Przygotowania do inwestycji trwały kilka lat. Ocena oddziaływania na środowisko wydana została w 2014 r., trzy lata później wydano pozwolenie na budowę, a w 2019 r. inwestor podpisał umowę o przyłączeniu z operatorem sieci elektroenergetycznej ENEA.

Jak podaje miesięcznik Gazeta Kostrzyńska, inwestycja pozwoli zmniejszyć emisję dwutlenku węgla o 80 tys. t rocznie, a witnicka farma będzie w stanie wyprodukować tyle energii, ile jest potrzebne do zasilenia 22,5 tys. gospodarstw domowych. Dla porównania - całą gminę miejsko-wiejską Witnica zamieszkuje 12,8 tys. ludzi, z tego połowa mieszka w samej Witnicy. Tak więc niebawem z tutejszej elektrowni słonecznej popłynie prąd mogący zasilić miasto wielkości Świnoujścia lub Mikołowa.

Zainteresowanie tworzeniem elektrowni słonecznych na terenie gminy Witnica trwa już od dobrych kilku lat.

- Na terenie gminy Witnica znajdują się dwie farmy fotowoltaiczne. Burmistrz Miasta i Gminy jest organem wydającym decyzje o warunkach zabudowy i w tym zakresie wydanych zostało 24 decyzje, w tym 2 w roku 2012, 3 w roku 2013, 2 w roku 2016, 1 w roku 2018, 1 w roku 2019 i 13 w roku 2020 oraz 2 w roku 2021. Wnioskami o wydanie decyzji obejmowane są grunty o rożnym przeznaczeniu i użytkowaniu - informuje Anna Torchała, główny specjalista do spraw gospodarki przestrzennej w Wydziale Inwestycji Urzędu Miasta i Gminy Witnica.

Śladem niemieckiej firmy chcą też pójść na tym terenie inni inwestorzy. Regionalna Dyrekcji Ochrony Środowiska w Gorzowie Wielkopolskim w kwietniu 2020 r. zaopiniowała dwa wnioski warszawskiej firmy Energy Solar Sp. z o.o., zamierzającej wybudować w podwitnickim Białczyku farmy fotowoltaiczne „Witnica I” oraz „Witnica II”, obie o mocy do 1 MW.

Łącznie w 2020 r. do Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Gorzowie Wielkopolskim wpłynęły 543 wnioski dotyczące farm fotowoltaicznych. Natomiast w 2021 r., tylko do 5 marca, takich wniosków wpłynęło 90.

 

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Minister Grzegorz Wrona o JSW: Dyskusja z 83 związkami zawodowymi zaczyna być problemem

Wiceminister aktywów państwowych Grzegorz Wrona brał udział w posiedzeniu sejmowej komisji ds. energii, klimatu i aktywów państwowych, która była poświęcona aktualnej sytuacji Grupy Kapitałowej JSW. - Pozwalam sobie na takie pierwsze w życiu moje wystąpienie polityczne, ponieważ bardziej jestem znany z tego, że zajmuję się gospodarką, a nie polityką. Chcę powiedzieć jedno. Zanim posłowie będą nas krytykować, chciałbym również słyszeć w tej krytyce rozwiązania i pomoc - mówił podczas posiedzenia komisji.

Zabrze z dofinansowaniem 7,2 mln zł. Przebudowa ważnego skrzyżowania coraz bliżej

Miasto Zabrze otrzymało 7,2 mln zł z rezerwy subwencji Ministerstwa Infrastruktury na 2026 rok na rozbudowę układu drogowego w rejonie skrzyżowania ul. Tarnopolskiej i Składowej. To kluczowy krok w kierunku rozpoczęcia jednej z najbardziej oczekiwanych inwestycji w północnej części miasta, która ma znacząco poprawić bezpieczeństwo i płynność ruchu.

Więcej kobiet w zarządach. Ustawa weszła w życie

Regulacje dotyczące równowagi płci we władzach Spółek Skarbu Państwa trafiły do polskiego prawa. 

Katowice planują budowę nowego węzła przesiadkowego w Podlesiu

Katowice rozpoczynają przygotowania do realizacji kolejnego elementu Katowickiego Systemu Zintegrowanych Węzłów Przesiadkowych. Tym razem planowana inwestycja dotyczy węzła „Podlesie”, który ma ułatwić mieszkańcom południowych dzielnic miasta codzienne podróże i zachęcić do częstszego korzystania z transportu publicznego.