Elektromobilność to poprawa jakości życia

fot: Krystian Krawczyk

Najważniejszym efektem działań związanych z wdrażaniem elektomobilności ma być zmniejszenie emisji zanieczyszczeń do atmosfery

fot: Krystian Krawczyk

Wdrażanie projektów w dziedzinie elektromobilności nie tylko kwestią rozwoju gospodarczego czy innowacyjności, ale przede wszystkim poprawy jakości życia - mówili uczestnicy wtorkowego posiedzenia sejmowej podkomisji w Tarnowskich Górach.

Rozmawiali oni na temat ustawy o elektromobilności i rynku mocy w kontekście walki ze smogiem.

We wtorek członkowie sejmowej podkomisji stałej do spraw polityki rozwoju inteligentnych miast i elektromobilności Komisji Cyfryzacji, Innowacyjności i Nowoczesnych Technologii zebrali się na wyjazdowym posiedzeniu w siedzibie tarnogórskiej firmy Chemet.

Posłanka Barbara Dziuk przekonywała, że po uchwaleniu ustawy o elektromobilności śląscy przedsiębiorcy już pracują nad innowacjami w tej dziedzinie, jednak do realizacji ich wizji zwykle potrzeba wsparcia rządowego. - Każde miasto ma swój potencjał, trzeba go wydobywać - dodała.

- Najważniejszym efektem tych wszystkich działań ma być zmniejszenie emisji zanieczyszczeń do atmosfery. Chodzi o zapobieganie chorobom cywilizacyjnym - podkreśliła.

Rektor Politechniki Śląskiej w Gliwicach prof. Arkadiusz Mężyk zaznaczył, że jego uczelnia rozwija technologie proekologiczne, m.in. w dziedzinie elektromobilności, ale też energetyki i ochrony środowiska. - To nie tylko prace badawczo-rozwojowe, badania i realizowane projekty, ale aktywności studentów w ramach kół naukowych, które odnoszą ogromne sukcesy, m.in. w zakresie projektowania i produkowania pojazdów o napędzie elektrycznym - zaznaczył rektor.

Podkreślił, że kluczowy jest transfer technologii do firm. Jego uczelnia stara się współpracować z działającymi na Śląsku firmami, jednym z elementów tej współpracy są doktoraty wdrożeniowe.

Także prezes Regionalnej Izby Przemysłowo Handlowej w Gliwicach Wiktor Pawlik podkreślał, że bardzo ważna jest współpraca pomiędzy samorządami, biznesem a nauką. Przekonywał, że bez tego trudno wyobrazić sobie rozwój, zarówno w dziedzinie motoryzacji, jak i energetyki. - To wskazuje zarówno Komisja Europejska, ale też trendy światowe - powiedział.

Prezes Chemetu Ireneusz Popiół przekonywał, że jego firma - i jej produkty - od lat wpisują się w działania ograniczające niską emisję. Firma produkuje m.in. zbiorniki dla gazu LPG, LNG i CNG. Wyraził nadzieję, że we współpracy z uczelniami uda się rozwijać innowacyjne technologie w tej dziedzinie.

Jak powiedział PAP prezes, gdy zapadła decyzja o budowie Gazoportu w Świnoujściu, wytwarzająca aparaturę chemiczną spółka postawiła na produkcję zbiorników na gaz LNG.

- Dzisiaj naszą perspektywą jest rozwój infrastruktury do tankowania gazem LNG, CNG samochodów i autobusów oraz innych środków transportu - dodał.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Metropolia przekaże gminom kolejne 25,2 mln zł z Funduszu Odporności

Kolejne 25,2 mln zł trafi do gmin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii z Funduszu Odporności - zdecydowało zgromadzenie GZM podczas środowej sesji. Większość tej kwoty pokryje koszty organizacji transportu publicznego.

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Przewodniczący rady nadzorczej JSW zrezygnował z funkcji

Przewodniczący Rady Nadzorczej Jastrzębskiej Spółki Węglowej Łukasz Czopik złożył rezygnację z pełnienia funkcji w radzie nadzorczej spółki ze skutkiem na 30 czerwca 2026 r. - poinformowała w środę JSW.

PGE łączy siły z polską nauką. Podpisano umowy z kluczowymi jednostkami badawczymi

PGE Polska Grupa Energetyczna wchodzi na nowy poziom współpracy z polskim środowiskiem naukowym. Spółka podpisała ramowe umowy z dziewięcioma wiodącymi polskimi uczelniami i instytutami badawczymi, wśród których znajdują się m.in. Instytut Technologii Paliw i Energii oraz Akademia Górniczo‑Hutnicza. Celem partnerstwa jest przyspieszenie prac badawczo-rozwojowych (B+R), szybsze testowanie innowacji oraz ich wdrożenie w skali krajowego giganta energetycznego.