Elektromobilność: Resort klimatu i środowiska przeznaczy 800 mln zł na dotacje

fot: Maciej Dorosiński

Według PSPA, główną barierą rozwoju przydomowych punktów ładowania jest brak rozwiązań prawnych dedykowanych dla tego rodzaju infrastruktury

fot: Maciej Dorosiński

Resort klimatu i środowiska planuje przeznaczyć do końca grudnia 2023 r. 800 mln zł na dofinansowanie rozbudowy infrastruktury dla sprzedaży wodoru lub do ładowania pojazdów energią elektryczną - wynika z opublikowanego w piątek, 18 grudnia, projektu rozporządzenia.

W piątek na stronach RCL opublikowano projekt rozporządzenia ws. szczegółowych warunków udzielania pomocy publicznej na tworzenie infrastruktury do ładowania pojazdów elektrycznych i do tankowania wodoru. Jego autorem jest resort klimatu i środowiska.

Jak wynika z tego dokumentu, do 31 grudnia 2023 roku na pomoc finansową na budowę takich punków przeznaczonych zostanie do 800 mln zł. Środki mają pochodzić z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Dodano, że wsparcie będzie mogło być udzielane w formie dotacji.

Z projekcie czytamy, że pomoc finansowa będzie mogła być skierowana do sektora MŚP, do dużych firm jak i do samorządów oraz wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych.

W projekcie wskazano, że w przypadku ogólnodostępnych stacji ładowania zlokalizowanych w gminach, w których liczba mieszkańców nie przekracza 100 tys. mieszkańców, dotacje mają być wyższe i wynosić do 75 proc. kosztów kwalifikowanych inwestycji. W większych gminach wsparcie ma być niższe i sięgać do 50 proc. kosztów kwalifikowanych.

W dokumencie wskazano, że w przypadku infrastruktury ładowania innej niż ogólnodostępne stacje ładowania, pomoc finansowa będzie udzielana na utworzenie punktu ładowania o mocy do 150 kW lub zwiększenie jego mocy do 150 kW. W tym przypadku intensywność pomocy finansowej nie będzie mogła przekroczyć 25 proc. kosztów kwalifikowanych. Dotacje będą wyższe o 25 proc. jeśli dotyczyć to będzie punktów o mocy do 22 kW lub zwiększenia jego mocy do 22 kW.

W projekcie wyszczególniono, że dotacja nie będzie mogła przekroczyć: 7,5 tys. zł jeżeli dotyczy utworzenia punktu o mocy do 11 kW lub zwiększenia mocy punktu skutkującego przyrostem jego mocy do 11 kW; 10 tys. zł w przypadku punktu o mocy do 22 kW; 27,5 tys. zł do punktu o mocy do 100 kW; 47,5 tys. zł do punktu o mocy do 150 kW.

Odnośnie punktów ładowania wodorem, wsparcie nie będzie mogło przekroczyć 50 proc. kosztów kwalifikowanych, a wartość pomocy 3 mln zł. 

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Zwiedzili EC Szombierki. To była gratka dla miłośników historii techniki i architektury

20 czerwca Bytomianie mieli okazję zobaczyć z bliska, jak postępują prace związane z rewitalizacją Elektrociepłowni Szombierki. Podczas II Dni Otwartych zorganizowanych przez Grupę Arche uczestnicy zwiedzili jeden z najcenniejszych zabytków poprzemysłowych w regionie i poznali plany dotyczące jego przyszłego zagospodarowania.

Wyjątkowa wystawa w Bieruniu. Odkryj fascynujące tajemnice KWK Piast

Na rynku w Bieruniu stanęła plenerowa wystawa „Bieruńsko gruba. Moje miejsce na ziemi”. Ekspozycja, którą można oglądać od 20 czerwca, przedstawia historię KWK Piast oraz losy lokalnej społeczności związanej z zakładem. Prezentowane są na niej materiały archiwalne oraz fotografie autorstwa Tomasza Liboski.

Jacek Korski: Pamiątka z przeszłości, czyli historia niezwykła pewnego kombajnu

W poniedziałek 15 czerwca miałem okazję obserwować pod ziemią w Kopalni Guido w Zabrzu otwarcie i penetrację na zasadach akcji ratowniczej wyrobiska, w którym przypuszczano, że znajduje się prototypowy kombajn ścianowy KDS-1. Na zasadach akcji ratowniczej, bo tak stanowią przepisy górnicze. Takie działanie miało kilka pozytywów - pisze Jacek Korski.

Gotowi na wielką metropolię?

Czescy samorządowcy nalegają na szybkie powołanie do życia metropolii, która połączyłaby Katowice z Ostrawą. Ogłosili to podczas dorocznego, XXXII Spotkania Biznesu Czech, Polski i Słowacji, które odbyło się w ub. tygodniu w ostrawskim magistracie.