Elektrociepłownia w Bydgoszczy z nowymi instalacjami spełniającymi zaostrzone normy środowiskowe

1550574711 pgeecbydgoszczinstalacjaodazotowaniaspalin

fot: PGE Energia Ciepła SA

Głównym celem inwestycji jest zastąpienie wysłużonych urządzeń wytwórczych nowoczesnymi, sprawniejszymi instalacjami. Zakończenie prac planowane jest na koniec 2022 r.

fot: PGE Energia Ciepła SA

W elektrociepłowni PGE Energia Ciepła w Bydgoszczy, należącej do Grupy Kapitałowej PGE, przekazano do eksploatacji instalacje odazotowania i odsiarczania spalin. Dzięki nowym inwestycjom, których łączny koszt wyniósł 92 mln zł, bydgoska elektrociepłownia spełnia zaostrzone unijne normy środowiskowe - poinformowało prtal netTG.pl biuro prasowe spółki.

Celem budowy instalacji odsiarczania i odazotowania spalin było dostosowanie bloków energetycznych do restrykcyjnych wymagań europejskich w zakresie emisji tlenków siarki i tlenków azotu (Dyrektywa w sprawie emisji przemysłowych – IED) oraz podniesienie ich efektywności operacyjnej.

Dzięki nowym instalacjom, znajdująca się w Łęgnowie, elektrociepłownia PGE Energia Ciepła ograniczy emisję azotu (NOx) o 75 proc. oraz siarki (SOx) o 95 proc., spełniając tym samym normy emisyjne zawarte zarówno w Dyrektywie IED, jak i w konkluzjach BAT (z ang. Best Available Technology), które wymagają stosowania najlepszych dostępnych technologii w zakresie ochrony środowiska. Konkluzje BAT określają wielkość emisji zanieczyszczeń dla dużych zakładów przemysłowych na terenie Unii Europejskiej.

Instalacje odsiarczania i odazotowania spalin wpłyną na poprawę jakości powietrza w mieście. W elektrociepłowni w Bydgoszczy ciepło produkowane jest w wysokosprawnej kogeneracji, tj. w procesie technologicznym, w którym jednocześnie wytwarzane jest ciepło i energia elektryczna. Jest to ekologiczny i bezpieczny sposób ogrzewania, który pozwala ograniczyć niską emisję, jedną z głównych przyczyn smogu, zastępując przestarzałe lokalne źródła ciepła znacznie czystszym źródłem energii.

- Jako największa firma ciepłownicza w Polsce, a także największy dostawca ciepła na  rynku lokalnym, PGE Energia Ciepła realizuje projekty mające na celu  poprawę jakości powietrza w Bydgoszczy. Emisje zanieczyszczeń pochodzące z elektrociepłowni są ściśle kontrolowane, a nowe instalacje odsiarczania i odazotowania spalin w Bydgoszczy spełniają rygorystyczne standardy emisyjne, wynikające z regulacji prawnych i, tym samym, przyczyniają się do poprawy jakości powietrza, zarówno w mieście, jak i w całym regionie - powiedział  Wojciech Dobrak, dyrektor Elektrociepłowni PGE Energia Ciepła w Bydgoszczy. 

Instalacje odsiarczania i odazotowania spalin są częścią większego planu inwestycyjnego - tzw. Programu Rozwoju bydgoskich elektrociepłowni. Jego główne elementy to budowa turbiny gazowej oraz kotłów olejowo-gazowych, które zastąpią część kotłów węglowych, znajdującej się w Łęgnowie, elektrociepłowni EC II oraz modernizacja kotłów wraz z budową instalacji odsiarczania i odazotowania spalin w EC I przy ul. Żeglarskiej w bydgoskim Śródmieściu.

Głównym celem tych inwestycji jest zastąpienie wysłużonych urządzeń wytwórczych nowoczesnymi, sprawniejszymi instalacjami, wykorzystującymi mniej emisyjne paliwo gazowe. To kolejna inwestycja PGE Energi Ciepła na rzecz poprawy jakości powietrza w aglomeracji bydgoskiej. Zakończenie prac planowane jest na koniec 2022 r. 

- Program Rozwoju bydgoskich elektrociepłowni, podobnie jak inne projekty związane z modernizacją czy budową nowych mocy wytwórczych, to kolejny krok w realizacji przez PGE Energia Ciepła Strategii Ciepłownictwa Grupy PGE. PGE EC pragnie stać się liderem zmian środowiskowych w sektorze, dywersyfikując miks paliwowy Grupy, m.in. poprzez zastępowanie jednostek węglowych jednostkami opartymi na paliwie gazowym  - powiedział Wojciech Dąbrowski, prezes PGE Energia Ciepła.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Metropolia przekaże gminom kolejne 25,2 mln zł z Funduszu Odporności

Kolejne 25,2 mln zł trafi do gmin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii z Funduszu Odporności - zdecydowało zgromadzenie GZM podczas środowej sesji. Większość tej kwoty pokryje koszty organizacji transportu publicznego.

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Przewodniczący rady nadzorczej JSW zrezygnował z funkcji

Przewodniczący Rady Nadzorczej Jastrzębskiej Spółki Węglowej Łukasz Czopik złożył rezygnację z pełnienia funkcji w radzie nadzorczej spółki ze skutkiem na 30 czerwca 2026 r. - poinformowała w środę JSW.

PGE łączy siły z polską nauką. Podpisano umowy z kluczowymi jednostkami badawczymi

PGE Polska Grupa Energetyczna wchodzi na nowy poziom współpracy z polskim środowiskiem naukowym. Spółka podpisała ramowe umowy z dziewięcioma wiodącymi polskimi uczelniami i instytutami badawczymi, wśród których znajdują się m.in. Instytut Technologii Paliw i Energii oraz Akademia Górniczo‑Hutnicza. Celem partnerstwa jest przyspieszenie prac badawczo-rozwojowych (B+R), szybsze testowanie innowacji oraz ich wdrożenie w skali krajowego giganta energetycznego.