Elektrociepłownia Szombierki z potężną dotacją. W hali turbin będą konferencje, a w rozdzielni hotel

1726582339 ecszombierki

fot: UM Bytom

Tereny poprzemysłowe, pogórnicze w Bytomiu zyskają drugie życie, jak EC Szombierki. Pisaliśmy o tym we wtorek, 17 września

fot: UM Bytom

Projekt Grupy Arche dotyczący Elektrociepłowni Szombierki w Bytomiu został wybrany do dofinansowania środkami Funduszu Sprawiedliwej Transformacji - podała w poniedziałek firma na swoim facebookowym profilu. Chodzi o 84 mln zł dotacji do projektu za ponad 0,5 mld zł.

Grupa Arche, działająca w branży nieruchomości i hotelarskiej, kupiła ten jeden z najważniejszych zabytków poprzemysłowych w woj. śląskim w 2022 r. Monumentalny zabytkowy obiekt, nazywany industrialną katedrą, ma według planów inwestora zostać zrewitalizowany poprzez przekształcenie w centrum hotelowe z funkcjami kulturalno-oświatowymi.

Dotąd nowy właściciel EC Szombierki prowadził głównie prace zabezpieczające. W ub. roku firma zdobyła blisko 50 mln zł unijnej dotacji do projektu utworzenia w ramach planowanej rewitalizacji ogólnodostępnej infrastruktury sportowo-rekreacyjnej, szacunkowo za ponad 80 mln zł.

Koszt zasadniczego przedsięwzięcia Grupa Arche oszacowała na 505,8 mln zł, zgłaszając projekt dot. elektrociepłowni do konkursu FESL.10.04 Wsparcie dużych przedsiębiorstw na rzecz transformacji, zasilonego środkami Funduszu Sprawiedliwej Transformacji.

Jak wynika ze stron programu Fundusze Europejskie dla Śląskiego 2021-27 (FESL), to z tego źródła pochodzi przyznane teraz dofinansowanie.

Zgodnie z wcześniejszymi informacjami inwestor w ramach rewitalizacji EC Szombierki planuje dla niej nowe funkcje: edukacyjne, kulturalne, hotelowe i gastronomiczne.

W hali turbin wstępnie zaplanowano salę wielofunkcyjną (pod kątem konferencji, bankietów, koncertów czy spektakli), w rozdzielni: hotel na ok. 200 pokoi, apartamenty w wieży zegarowej, restaurację, baseny i spa, w wieży węglowej: przestrzeń edukacyjną, sale wykładowe i warsztatowe, a w kotłowni: galerię sztuki, ekspozycje, przestrzeń targową oraz edukacyjno-muzealną, foodhall i księgarnię.

Już po nabyciu obiektu Grupa Arche zapowiadała, że będzie chciała spróbować pozyskać dla niego dotację z Funduszu Sprawiedliwej Transformacji. Deklarowała jednak, że jeżeli to się nie powiedzie, będzie miała potencjał do zapewnienia finansowania. Wstępnie szacowano, że w wariancie podstawowym prace mogą kosztować 300 mln zł.

Od 2022 r. inwestor prowadził niezbędne prace zabezpieczające, stwierdzając wśród problemów obiektu: nieszczelne dachy, wilgoć wpływającą na destrukcję ścian wewnętrznych, a także ubytki w elewacji. Najpilniejszych napraw i zabezpieczeń wymagały budynki wieży zegarowej i hali maszyn oraz kotłowni.

W kwietniu br. prezes Grupy Arche Władysław Grochowski zapowiadał, że pierwszy etap rewitalizacji EC Szombierki w Bytomiu powinien zostać ukończony w ciągu około dwóch lat. Pierwszy etap przewiduje m.in. utworzenie przestrzeni hotelowych, gastronomicznych i kulturalnych, a także ogólnodostępną infrastrukturę sportową - m.in. kompleks basenów ze strefą saun, korty do badmintona i squasha.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Metropolia przekaże gminom kolejne 25,2 mln zł z Funduszu Odporności

Kolejne 25,2 mln zł trafi do gmin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii z Funduszu Odporności - zdecydowało zgromadzenie GZM podczas środowej sesji. Większość tej kwoty pokryje koszty organizacji transportu publicznego.

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Przewodniczący rady nadzorczej JSW zrezygnował z funkcji

Przewodniczący Rady Nadzorczej Jastrzębskiej Spółki Węglowej Łukasz Czopik złożył rezygnację z pełnienia funkcji w radzie nadzorczej spółki ze skutkiem na 30 czerwca 2026 r. - poinformowała w środę JSW.

PGE łączy siły z polską nauką. Podpisano umowy z kluczowymi jednostkami badawczymi

PGE Polska Grupa Energetyczna wchodzi na nowy poziom współpracy z polskim środowiskiem naukowym. Spółka podpisała ramowe umowy z dziewięcioma wiodącymi polskimi uczelniami i instytutami badawczymi, wśród których znajdują się m.in. Instytut Technologii Paliw i Energii oraz Akademia Górniczo‑Hutnicza. Celem partnerstwa jest przyspieszenie prac badawczo-rozwojowych (B+R), szybsze testowanie innowacji oraz ich wdrożenie w skali krajowego giganta energetycznego.