Elektrociepłownia Kalisz odejdzie od spalania węgla

1636461713 elektrocieplownia kalisz

fot: Energa

Elektrociepłownia Kalisz wchodzi w skład aktywów ciepłowniczych Energi z Grupy Orlen

fot: Energa

- Do 2030 roku Elektrociepłownia Kalisz odejdzie od spalania węgla; rozpoczął się etap zamiany kotłów węglowych na gazowe za ok. 50 mln zł - powiedział w poniedziałek na konferencji prasowej w Kaliszu prezes zarządu Energi SA Sławomir Staszak.

W poniedziałek w Elektrociepłowni Kalisz odebrano do eksploatacji nowoczesną i ekologiczną kotłownię rezerwowo-szczytową (KRS) o mocy cieplnej ok. 50 MWt.

- Dzięki temu - jak powiedział prezes zarządu Energi Kogeneracji Marcin Ignaczak, realizującej zadanie - rozpoczął się proces inwestycyjny zamiany paliwa węglowego na gazowe, co w efekcie ma przełożyć się na kwestie bezpieczeństwa, ekologii i stabilność dostaw dla kaliszan.

To pierwsze z dwóch nowych źródeł, które docelowo mają zastąpić w Elektrociepłowni Kalisz obecnie eksploatowane piece węglowe.

Nowa kotłownia składa się z trzech gazowych kotłów wodnych; może rocznie wyprodukować ok. 90 tys. GJ energii cieplnej w postaci gorącej wody.

- Transformacja energetyczna to nie tylko rozwój Odnawialnych Źródeł Energii, modernizacja sieci dystrybucyjnych czy budowa niskoemisyjnych źródeł bilansujących. To także inwestycje w tak ważny obszar, jak ciepłownictwo - podkreślił prezes Energii SA Sławomir Staszak.

Obecny na konferencji prezydent Kalisza Krystian Kinastowski powiedział, że inwestycja ma dla miasta znaczenie strategiczne.

- Dzięki niej zyskamy stabilność energetyczną i zapewnimy spadek emisji szkodliwych pyłów. Jakość powietrza znacząco się poprawi, co podniesie komfort życia mieszkańców - powiedział. Dodał, że działania spółki w zakresie modernizacji źródeł wpisują się w politykę miasta dotyczącą zaopatrzenia w ciepło, a związaną chociażby z poszukiwaniem zasobów geotermalnych.

Program inwestycyjny Elektrociepłownia Kalisz ma zakończyć się do 2030 roku. Jak zapowiedział Staszak, zakład ostatecznie odejdzie od spalania węgla i “będzie to początek nowego etapu dla bezpieczeństwa cieplnego mieszkańców miasta, a zarazem kolejny krok na drodze sukcesywnego zmniejszenia emisyjności aktywów wytwórczych Grupy Energa“.

Łączny koszt inwestycji, pochodzący ze środków własnych Grupy Energa SA, wyniósł ok. 50 mln zł. Na pytanie PAP, jak inwestycja przełoży się na ceny ciepła, za które ostatecznie zapłacą kaliszanie Marcin Ignaczak z Energa Kogeneracja powiedział, że będzie taniej.

- W horyzontach trzyletnich widzimy możliwości zakupu dużo tańszego gazu, niż to ma miejsce dzisiaj - powiedział.

Wyjaśnił, że w Elektrociepłowni Kalisz trwa jednocześnie montaż silników kogeneracyjnych, które będą też dostarczać energię elektryczną do Krajowego Systemu Elektroenergetycznego.

- Będziemy zarabiać po to, żeby obniżać i dyskontować ceny ciepła dla mieszkańców. Dążymy do tego, żeby w aktywach ciepłowniczych dbać o dobro społeczeństwa. Tu nie ma przestrzeni dla multiplikowania zysków - powiedział.

Zdaniem prezesów spółek energetycznych Grupy Energa zaniechania inwestycyjne wpłynęłyby w przyszłości na podniesienie cen opłat za ciepło, za co musiałby zapłacić każdy odbiorca. Brak inwestycji spowodowałby nałożenie kary do taryfy opłat za emisję nieekeologicznych źródeł energii.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Jak zagospodarować potencjał zlikwidowanej kopalni? Mają na to pomysł

Nieczynne szyby kopalniane zostaną wykorzystane jako system poboru i zatłaczania wód

Większość Polaków chce wyjechać na wakacje latem

Wyjazd na wakacje w lecie planuje 79 proc. Polaków, a połowa z nich nie opuści kraju - wynika z badania Polskiej Organizacji Turystycznej i Travelist. Uczestnicy badania szacują, że koszt wyjazdu w tym roku na jedną osobę wyniesie od 1001 do 2000 zł.

Transformacja ciepłownictwa w kierunku niższych emisji, przy stabilnych cenach ciepła?

Zmniejszenie poziomu emisji dwutlenku węgla przez sektor ciepłownictwa przy zachowaniu bezpieczeństwa dostaw ciepła i akceptowalnych cen dla odbiorców - to główny cel projektu uchwały o strategii ciepłownictwa, którego założenia opublikowano we wtorek.

Znieśli zakaz budowy nowych elektrowni jądrowych

Szwajcarski parlament zatwierdził zniesienie zakazu budowy nowych elektrowni jądrowych, obowiązującego od 2017 r. Kraj reaguje na przewidywany wzrost zużycia energii elektrycznej i obawy o bezpieczeństwo dostaw, zwłaszcza w miesiącach zimowych. Nie podjęto jednak jeszcze decyzji w sprawie ewentualnej budowy nowych bloków.