Eksperci o wzroście cen prądu i ogrzewania

Licznik ARC

fot: ARC

- Ceny narzucone przez URE obowiązywałyby w taryfach socjalnych a reszta odbiorców płaciłaby rynkowo - wymyślili producenci prądu

fot: ARC

Jeśli ceny węgla dla energetyki wzrosną o 30 proc., rachunki za energię mogą podrożeć nawet o 14 proc.; za ogrzewanie możemy płacić nawet o kilkadziesiąt procent więcej - uważają pytani przez PAP eksperci.

Na przykład Kompania Węglowa, największa górnicza firma w Europie, planuje znaczącą podwyżkę cen węgla dla energetyki. KW zaopatruje m.in. Południowy Koncern Energetyczny, polskie elektrownie francuskiej grupy EdF oraz elektrociepłownie warszawskie należące do Vattenfala.

Przedstawiciele firm z tego sektora nieoficjalnie mówią o propozycjach podwyżek cen węgla przez spółki węglowe nawet o 30 proc. Tych nieoficjalnych informacji nie komentuje rzecznik KW Zbigniew Madej. \"30-proc. wzrost cen węgla dla polskiej energetyki będzie oznaczać 11-15 proc. zwyżkę cen energii\" - powiedział w czwartek PAP b. wiceminister gospodarki Krzysztof Tchórzewski, odpowiedzialny w poprzednim rządzie za energetykę.

- Koszt węgla stanowi 40-45 proc. kosztów wytworzenia energii elektrycznej. A trzeba zauważyć, że blisko 95 proc. energii w Polsce pochodzi z elektrowni węglowych - wyjaśnił.

Wiceprezes Urzędu Regulacji Energetyki (URE) Marek Woszczyk uważa, że ceny węgla będą miały wpływ nie tylko na ceny prądu. - Ceny węgla rosną i to w sposób dramatyczny - nawet o kilkadziesiąt procent w stosunku do zeszłego roku. Przekłada się to na wzrost cen zarówno ciepła, jak i energii elektrycznej. Koszty węgla stanowią ponad 50 proc. kosztów produkcji ciepła, co przekłada się nawet na kilkudziesięcioprocentowy wzrost cen ciepła - powiedział Woszczyk.

Wicepremier, minister gospodarki Waldemar Pawlak pytany w czwartek przez dziennikarzy, czy jeśli wzrosną ceny węgla, nieunikniony będzie także wzrost cen energii dla indywidualnych odbiorców, powiedział: \"wydaje się to prawdopodobne\". Podkreślił jednak, że wzrost cen energii w Polsce i tak będzie niższy niż w krajach bazujących na ropie czy na gazie.

Jego zdaniem, na cenę węgla wpływają trudności wydobywcze spółek węglowych w Polsce, co powoduje, że węgla zaczyna brakować. - Dlatego cena węgla w naszym kraju będzie przybliżała się do ceny na rynkach międzynarodowych, bo pojawi się węgiel sprowadzany z zagranicy – wyjaśnił minister gospodarki.

Podkreślił wagę tzw. inwestycji początkowych w udostępnianie nowych złóż surowca. Na ich wsparcie z budżetu zgadza się Komisja Europejska (KE), jednak resort finansów nie uwzględnił środków na ten cel w projekcie przyszłorocznego budżetu. Jeszcze we wtorek Pawlak próbował do tego przekonać premiera Donalda Tuska i ministra finansów Jacka Rostowskiego.

Tchórzewski podkreślił, że bez wsparcia państwa zwiększenie wydobycia będzie trudne. \"Do 2010 kopalnie mogłyby dostawać dotacje pokrywające 30 proc. inwestycji w nowe ściany wydobywcze. W ten sposób byłyby dopingowane do pokrycia pozostałych 70 proc. Teraz czekają na rozstrzygnięcia rządowe i nie inwestują\" - powiedział. Wicepremier uważa, że w sytuacji braku wsparcia ze strony państwa kopalnie muszą szukać pieniędzy na rynku, np. poprzez emisję akcji na giełdzie.

Pewnym wyznacznikiem na przyszły rok mogą być ceny, po jakich jeszcze w tym roku Kompania sprzeda odbiorcom dodatkowe, niezakontraktowane wcześniej ilości węgla.

- Zawarte umowy przewidują, że dostawy w granicach 10 proc. węgla więcej realizowane są po ustalonej cenie. Ale aby sprzedać większe ilości, musimy rezygnować z eksportu, w którym cena przekroczyła w sierpniu 300 zł za tonę – wyjaśnił Madej. Według informacji PAP uzyskanych u producenta energii, średnio jest to ponad 150 zł za tonę, a więc ok. dwukrotnie mniej od obecnej ceny eksportowej.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Wniosek ws. uchylenia immunitetu posła Wojciecha Króla. „To jest postawienie sprawy na głowie - najpierw chcą stawiać zarzut, a dopiero później wyjaśniać przedmiot sprawy”

Poseł Wojciech Król poinformował, że we wniosku o uchylenie mu immunitetu, złożonym przez Prokuraturę Europejską, brak jest „jakiegokolwiek związku z aferą korupcyjną w Tramwajach Śląskich”. Reprezentująca go adwokat Marta Smołka dodała, że ten wniosek „robi takie wrażenie, jakby prokuratura miała jakąś tezę, która miała być podstawą sformułowania zarzutów i dopiero planowała tę tezę weryfikować”. Dodatkowo wniosek został złożony z błędami formalnymi.

Minister energii: Pomimo upału system elektroenergetyczny pracuje stabilnie i bezpiecznie

Mimo utrzymujących się wysokich temperatur krajowy system elektroenergetyczny pracuje stabilnie i bezpiecznie - zapewnił w piątek, 26 czerwca 2026 r., minister energii Miłosz Motyka. Dodał, że sytuacja nie wymaga wprowadzania stopni zasilania.

Nożownik w szpitalu w Jastrzębiu-Zdroju. Ma 19 lat, był pod wpływem narkotyków

W Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym nr 2 w Jastrzębiu-Zdroju odbyła się w piątek 26 czerwca konferencja dotycząca brutalnego ataku nożownika. W czwartek wieczorem 19-latek wszedł na jeden ze szpitalnych oddziałów i zaatakował nożem cztery osoby. Prokuratura Rejonowa w Jastrzębiu-Zdroju prowadzi śledztwo w sprawie usiłowania zabójstwa więcej niż jednej osoby na terenie szpitala

COP Oferta Lato 20260626 AL 15

Buch – jak gorąco! Koleje Śląskie stawiają na bezpieczeństwo w trakcie upałów

Razem z nadciągającą falą upałów rośnie ryzyko awarii infrastruktury kolejowej, a co za tym idzie – utrudnień w kursowaniu pociągów. Koleje Śląskie są gotowe na wysokie temperatury – pojazdy przewoźnika przeszły dodatkowe przeglądy klimatyzacji, a w przypadku ewentualnych długotrwałych postojów, wsparcie zapewni Ochotnicza Straż Pożarna, w ramach unikatowej w skali kraju współpracy.