Ekologia: w czwartek premier ogłosi pakiet „Stop smog”

fot: Maciej Dorosiński

- Jesteśmy bardzo atrakcyjnym krajem do inwestowania, jeszcze rok temu wieszczono coś zupełnie innego - podkreślił wicepremier Mateusz Morawiecki

fot: Maciej Dorosiński

W czwartek, 22 lutego, premier Mateusz Morawiecki ogłosi antysmogowy pakiet "Stop smog" - zapowiedział minister środowiska Henryk Kowalczyk. Dodał, że to będzie "komplementarne" rozwiązanie w walce ze smogiem. Dodał, że rząd chce zaproponować zachętę do wymiany pieców na bardziej ekologiczne.

Kowalczyk, w czwartkowej audycji w radiu TOK FM, poinformował, że pakiet "Stop smog" będzie rozwiązaniem "komplementarnym".
- Różne resorty nad tym pracują i różne resorty dają swój wkład, ale to musi być komplementarne rozwiązanie w walce ze smogiem - dodał.

Pakiet musi być wiarygodny
- Musimy przedstawić wiarygodny pakiet, który będzie prowadził do tego, że będzie to stężenie pyłów zawieszonych w powietrzu bardzo mocno ograniczone - zaznaczył Kowalczyk.

Podkreślił, że nie da się tego zrobić w ciągu miesiąca, roku czy dwóch.

- To są ogromne przedsięwzięcia, to jest przestawienie choćby budownictwa indywidualnego na zmianę systemu ogrzewania, który teraz daje dużo smogu - tłumaczył.

Przypomniał, że dotąd uwaga była skupiona na dużych emitentach pyłów.
- Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska podpisał umowy na ponad 20 mld zł na termomodernizację, co spowoduje oczywiście zmniejszenie zapotrzebowania na ciepło i tym samym emisję (...) pyłów - zaznaczył minister środowiska.

Pora na indywidualnych emitentów zanieczyszczeń
Dodał, że teraz rząd chce się skupić na emitentach indywidualnych i takim programem zajmie się Ministerstwo Środowiska.

- Będziemy chcieli zaproponować zachętę do wymiany pieców ogrzewających z takich, które dają dużo pyłów, czyli z węgla, miału, na ekologiczne paliwo - gaz, energia elektryczna - wyjaśnił Kowalczyk, wskazując, że w tym zakresie przebiega ścisła współpraca z Ministerstwem Energii.

- Chodzi o to, by energia elektryczna np. zużywana w nocy była dużo tańsza, żeby było to zachętą do przechodzenia na ten system ogrzewania - tłumaczył.

Rząd nie przerzuci kosztów na samorządy
Powiedział, że rząd będzie dopłacał do wymiany takiego pieca.
- Na pewno nie będzie tak, że to samorządy będą zobowiązane znaleźć środki na wymianę tych instalacji. Niczego nie będziemy narzucać w sposób prawny - mówił.

Na ten cel - jak wskazał szef MŚ - rząd chce przeznaczyć 10-20 mld zł.
- Ten program dopracowujemy, więc nie chciałbym dzisiaj już precyzyjnie o tym mówić - będzie ogłoszony - myślę, że w ciągu dwóch tygodni. Jest on rozłożony na wiele lat - powiedział.

Dodał, że środki finansowe przeznaczone na ten cel będą pochodzić zarówno z perspektywy unijnej "Program Operacyjny Infrastruktura i Środowisko", a także ze środków własnych NFOŚiGW.
- Liczymy na to, że uda się jeszcze wpisać w następnej perspektywie środki na ten cel - wskazał minister środowiska.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Jak zagospodarować potencjał zlikwidowanej kopalni? Mają na to pomysł

Nieczynne szyby kopalniane zostaną wykorzystane jako system poboru i zatłaczania wód

Większość Polaków chce wyjechać na wakacje latem

Wyjazd na wakacje w lecie planuje 79 proc. Polaków, a połowa z nich nie opuści kraju - wynika z badania Polskiej Organizacji Turystycznej i Travelist. Uczestnicy badania szacują, że koszt wyjazdu w tym roku na jedną osobę wyniesie od 1001 do 2000 zł.

Transformacja ciepłownictwa w kierunku niższych emisji, przy stabilnych cenach ciepła?

Zmniejszenie poziomu emisji dwutlenku węgla przez sektor ciepłownictwa przy zachowaniu bezpieczeństwa dostaw ciepła i akceptowalnych cen dla odbiorców - to główny cel projektu uchwały o strategii ciepłownictwa, którego założenia opublikowano we wtorek.

Znieśli zakaz budowy nowych elektrowni jądrowych

Szwajcarski parlament zatwierdził zniesienie zakazu budowy nowych elektrowni jądrowych, obowiązującego od 2017 r. Kraj reaguje na przewidywany wzrost zużycia energii elektrycznej i obawy o bezpieczeństwo dostaw, zwłaszcza w miesiącach zimowych. Nie podjęto jednak jeszcze decyzji w sprawie ewentualnej budowy nowych bloków.