Jastrzębska Spółka Węglowa S.A.

32.06 PLN (+0.82%)

KGHM Polska Miedź S.A.

290.10 PLN (-1.33%)

ORLEN S.A.

127.64 PLN (-0.98%)

PGE Polska Grupa Energetyczna S.A.

9.34 PLN (-1.58%)

TAURON Polska Energia S.A.

9.26 PLN (-1.62%)

Enea S.A.

21.06 PLN (0.00%)

Lubelski Węgiel Bogdanka S.A.

24.10 PLN (-0.21%)

Złoto

5 177.16 USD (+0.37%)

Srebro

86.93 USD (+1.82%)

Ropa naftowa

99.32 USD (+2.52%)

Gaz ziemny

3.24 USD (-0.22%)

Miedź

5.87 USD (-0.17%)

Węgiel kamienny

125.95 USD (0.00%)

Jastrzębska Spółka Węglowa S.A.

32.06 PLN (+0.82%)

KGHM Polska Miedź S.A.

290.10 PLN (-1.33%)

ORLEN S.A.

127.64 PLN (-0.98%)

PGE Polska Grupa Energetyczna S.A.

9.34 PLN (-1.58%)

TAURON Polska Energia S.A.

9.26 PLN (-1.62%)

Enea S.A.

21.06 PLN (0.00%)

Lubelski Węgiel Bogdanka S.A.

24.10 PLN (-0.21%)

Złoto

5 177.16 USD (+0.37%)

Srebro

86.93 USD (+1.82%)

Ropa naftowa

99.32 USD (+2.52%)

Gaz ziemny

3.24 USD (-0.22%)

Miedź

5.87 USD (-0.17%)

Węgiel kamienny

125.95 USD (0.00%)

Ekologia: docenili akcję wspartą przez katowicki Fundusz

fot: Maciej Dorosiński

fot: Maciej Dorosiński

+8 Zobacz galerię

Galeria
(11 zdjęć)

Akcja "365 reklamówek śmieci", którą przedstawialiśmy na łamach portalu górniczego nettg.pl, została nominowana przez portal ulicaekologiczna.pl do grona najlepszych społecznych kampanii 2015 r. Przypomnijmy, że akcja jest częścią ogólnopolskiej kampanii - "Nie bądź jednorazowy", która została dofinansowana przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.

Akcja polegała na zbieraniu tytułowych reklamówek wypełnionych śmieciami z lasów, parków i innych terenów przyrodniczych.

- Z prostego przelicznika wynikała, iż zbierzemy każdego dnia co najmniej jedną reklamówkę śmieci tak, żeby uzbierało się ich 365. Ale w akcję zaangażowało się tyle osób, iż przez cały rok uzbieraliśmy ich ponad 3 500 - informują organizatorzy akcji.

Każda zebrana reklamówka śmieci jest zapisywana na stronie www.365reklamoweksmieci.pl. Akcja 365 reklamówek to konkretny efekt ekologiczny: mniej dzikich wysypisk, mniej odpadów zanieczyszczających środowisko, więcej opakowań trafiających do przetworzenia.

Nie mniej istotna jest edukacja społeczeństwa w zakresie świadomej konsumpcji (kupowanie produktów jak najmniej zapakowanych) oraz prawidłowej gospodarki odpadami (recykling zamiast składowania odpadów). To wszystko realizowane było przez stronę internetową, media i materiały przygotowane dla szkół i przedszkoli.

- Regularne edukowanie społeczeństwa w temacie gospodarki odpadami jest niezwykle istotne. W Polsce na wysypiska wciąż trafia aż 70 proc. śmieci, podczas gdy w Niemczech, Holandii czy Szwecji jest to tylko 1 proc. By dane te uległy zmianie, potrzebna jest zmiana nawyków Polaków poprzez uświadamianie im szkodliwości składowania odpadów - mówi Wojciech Owczarz, prezes Fundacji Ekologicznej ARKA i pomysłodawca akcji.

Do tych pozytywnych działań może przyłączyć się każdy. Wystartowała już II edycja akcji, która potrwa przez cały 2016 rok. Chętne szkoły i przedszkola mogą zgłaszać się po bezpłatne materiały. Na oficjalnej stronie akcji www.365reklamoweksmieci.pl znajduje się specjalny licznik, do którego można wpisać imię, nazwisko oraz liczbę zebranych reklamówek.

W galerii: Akcja "365 reklamówek śmieci" w Katowicach. 17 marca 2015 r. (zdjęcia: Maciej Dorosiński - portal góniczy nettg.pl)

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Motyka: W najbliższym czasie nie planujemy uwalniania zapasów interwencyjnych ropy

W najbliższym czasie nie planujemy uwalniania zapasów interwencyjnych ropy - poinformował w czwartek w Sejmie minister energii Miłosz Motyka. Zapewnił, że dostawy oraz zapasy ropy i paliw naftowych w Polsce są w pełni zabezpieczone.

Zakład Remontowo-Produkcyjny górniczej spółki uzyskał koncesję na produkcję wojskową

Zakład Remontowo-Produkcyjny Polskiej Grupy Górniczej (ZRP) uzyskał koncesję na produkcję wojskową - poinformowała w czwartek PGG. Koncesja umożliwi zakładowi produkcję np. podwykonawczą, na podstawie porozumienia o współpracy PGG z Polską Grupą Zbrojeniową.

PERN odnotowuje wzrost przeładunków oleju napędowego dostarczanego do Polski przez morze

W bazie paliw PERN w Dębogórzu (Pomorskie) wzrosła w ostatnim czasie liczba operacji przeładunkowych oleju napędowego dostarczanego do Polski drogą morską. W najbliższym miesiącu spodziewane jest utrzymanie wysokiego poziomu wykorzystania tej infrastruktury - poinformowała PAP w środę spółka.

Jak zostać kontrolerem finansowym? Ścieżka rozwoju, obowiązki i zarobki

Rola kontrolera finansowego to jeden z najbardziej przyszłościowych kierunków rozwoju. Zawód ten opiera się na dostarczaniu zarządom kluczowych danych niezbędnych do podejmowania strategicznych decyzji. Jeśli szukasz stanowiska, które łączy analitykę z realnym wpływem na biznes i kontaktem z ludźmi, sprawdź, jak skutecznie zaplanować swoją ścieżkę rozwoju.