Ekologia: ciekawe lekcje w nowych Zielonych Pracowniach

1513540027 06 zielona arc k3 m

fot: ARC

W Paniówkach Zielona Pracownia została wyposażona w takie środki dydaktyczne, które pozwolą uczniom zdobywać wiedzę m.in. na temat ekologii w nowoczesny sposób

fot: ARC

+8 Zobacz galerię

Galeria
(11 zdjęć)

W listopadzie br. dzięki środkom z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach w szkołach województwa śląskiego otwarto kolejne Zielone Pracownie. Najwięcej powstało ich w Tarnowskich Górach i powiecie gliwickim. Udział finansowy w tym ekologicznym przedsięwzięciu mają również śląskie samorządy.

Podczas uroczystości w SP nr 11 w Tarnowskich Górach zaproszeni goście wraz z prezesem WFOŚiGW Andrzejem Pilotem, obejrzeli program artystyczny w wykonaniu zespołu wokalnego Bagatela. Widowisko zatytułowane „Kolorowy wiatr” przeniosło ich w świat przyrody, a następnie do pomieszczeń, w których urządzono ekopracownię. W ten sposób goście mogli wziąć udział w pokazowej lekcji biologii, podczas której nauczyciele i uczniowie zaprezentowali możliwości posiadanego sprzętu oraz pomocy dydaktycznych. Zielona Pracownia została wyposażona w tablicę multimedialną, umożliwiającą wyświetlanie materiałów zgromadzonych na dysku komputera. W ramach projektu zakupione zostały także specjalne meble laboratoryjne, stanowiska mikroskopowe, ławki i krzesła. Wszystko po to, by uczniowie mogli rozwijać wiedzę na temat ekologii oraz ochrony przyrody w szerszym zakresie,

Zieloną Pracownię zorganizowała także inna tarnogórska szkoła podstawowa. Pracownia w SP nr 12 została sfinansowana przy udziale środków Urzędu Miejskiego. Jej urządzenie kosztowało w sumie ponad 37 tys. zł.

- Nazwa pracowni „Eko – przygodo!” została wymyślona przez dzieci, które wiedziały, że będzie to miejsce ciekawe i inspirujące, gdzie będą mogły aktywnie rozwijać swoje zainteresowania. Do dyspozycji mamy tradycyjne pomoce dydaktyczne w postaci zestawów badawczych oraz różnych modeli, które można dotknąć i rozłożyć. Ponadto pracownia wyposażona została w interaktywną tablicę, mikroskop z kamerą, wizualizer oraz zestaw do udzielania pierwszej pomocy – wylicza Monika Dolnicka-Celary, dyrektor szkoły.

Dzięki dofinansowaniu z WFOŚiGW w Katowicach oraz Urzędu Miasta w Tarnowskich Górach, SP nr 8 i SP nr 9 mogą także się pochwalić Zielonymi Pracowniami

Powiat tarnogórski znalazł się, w mijającym roku ,w ścisłej czołówce jeśli chodzi o realizację projektu Zielonych Pracowni. Mają je m.in.: Zespół Szkół Budowlano-Architektonicznych w Tarnowskich Górach, Szkoła Podstawowa w Kopienicy, Szkoła Podstawowa nr 4 w Radzionkowie, Szkoła Podstawowa nr 2 w Miasteczku Śląskim i Szkoła Podstawowa w Ziemięcicach. Wyróżnienia za projekty otrzymały: Zespół Szkół Techniczno-Usługowych im. Jana Pawła II w Tarnowskich Górach - laptop oraz Szkoła Podstawowa w Czekanowie - mikroskop.

– Cieszy mnie bardzo, że na terenie powiatu tarnogórskiego pracownie powstaną również w szkole w Czekanowie, Zespole Szkół Techniczno-Usługowych w Tarnowskich Górach, a także w dwóch tarnogórskich podstawówkach, w Bobrownikach Śląskich i Reptach Śląskich – przyznał Andrzej Pilot.

24 listopada br. otwarto ponadto Zieloną Pracownię w Paniówkach w gminie Gierałtowice (powiat gliwicki). Została wyposażona w nowoczesne zaplecze techniczno-informatyczne i różnorodne środki dydaktyczne.

- W szkole powstało miejsce przyjazne uczniom, w którym zdobywanie wiedzy kojarzy się z odkrywaniem, badaniem i samodzielnym poznawaniem świata. Zielona Pracownia jest też miejscem inspirującym do działań na rzecz ochrony środowiska – wyjaśniła Małgorzata Wiśniewska, dyrektor Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Paniówkach. Wartość projektu wyniosła 30 tys. zł, z czego 24 tys. zł sfinansował WFOŚiGW, natomiast 6 tys. zł stanowił wkład własny.

Zielona Pracownia uruchomiona została również w kolejnej gminie powiatu gliwickiego – Chechle. - Nasi uczniowie prezentowali obecnym gościom liczne pokazy i eksperymenty, które cieszyły się niezwykłym zainteresowaniem – chwaliła się Regina Wieczorek, dyrektor Szkoły Podstawowej im. Bolesława Chrobrego.

Przypomnijmy, że oprócz WFOŚiGW Zielone Pracownie współfinansują również w ramach wkładu własnego poszczególne samorządy. Do nich należy przeprowadzenie remontów sal, instalacji wodno-kanalizacyjnej, modernizacja oświetlenia, a także remonty podłóg i drzwi.

Kolejne Zielone Pracownie zostaną otwarte w przyszłym roku.

W galerii: zielone pracownie, otwarte dzieki wsparciu WFOŚiGW w Katowicach (zdjęcia: archwium nettg.pl).

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Zwiedzili EC Szombierki. To była gratka dla miłośników historii techniki i architektury

20 czerwca Bytomianie mieli okazję zobaczyć z bliska, jak postępują prace związane z rewitalizacją Elektrociepłowni Szombierki. Podczas II Dni Otwartych zorganizowanych przez Grupę Arche uczestnicy zwiedzili jeden z najcenniejszych zabytków poprzemysłowych w regionie i poznali plany dotyczące jego przyszłego zagospodarowania.

Wyjątkowa wystawa w Bieruniu. Odkryj fascynujące tajemnice KWK Piast

Na rynku w Bieruniu stanęła plenerowa wystawa „Bieruńsko gruba. Moje miejsce na ziemi”. Ekspozycja, którą można oglądać od 20 czerwca, przedstawia historię KWK Piast oraz losy lokalnej społeczności związanej z zakładem. Prezentowane są na niej materiały archiwalne oraz fotografie autorstwa Tomasza Liboski.

Jacek Korski: Pamiątka z przeszłości, czyli historia niezwykła pewnego kombajnu

W poniedziałek 15 czerwca miałem okazję obserwować pod ziemią w Kopalni Guido w Zabrzu otwarcie i penetrację na zasadach akcji ratowniczej wyrobiska, w którym przypuszczano, że znajduje się prototypowy kombajn ścianowy KDS-1. Na zasadach akcji ratowniczej, bo tak stanowią przepisy górnicze. Takie działanie miało kilka pozytywów - pisze Jacek Korski.

Gotowi na wielką metropolię?

Czescy samorządowcy nalegają na szybkie powołanie do życia metropolii, która połączyłaby Katowice z Ostrawą. Ogłosili to podczas dorocznego, XXXII Spotkania Biznesu Czech, Polski i Słowacji, które odbyło się w ub. tygodniu w ostrawskim magistracie.