Ekogroszki są atutem Tauron Wydobycie. Dlatego dokłada się wszelkich starań, aby cechowały je odpowiednie parametry

Podczas jego spalania wydzielają się znacznie mniejsze ilości szkodliwych substancji i stąd właśnie ma w swej nazwie przedrostek „eko”. Mowa o ekogroszku, paliwie powstającym w procesie przeróbki mechanicznej węgla. Prześledziliśmy drogę jego produkcji.

Ekologiczne węgle produkowane przez Zakład Górniczy Sobieski cieszą się coraz większą popularnością, zarówno wśród odbiorców indywidualnych, jak i hurtowych. Surowiec do jego produkcji pochodzi z trzech kopalń należących do spółki Tauron Wydobycie: Sobieski, Janina i Brzeszcze.

Na linii produkcyjnej ekogroszku w ZG Sobieski praca wre od świtu. Węgiel trafia tu z zakładu przeróbczego, gdzie poddawany jest klasyfikacji wstępnej, a w dalszej kolejności procesom wzbogacania. Następnie przesiewa się go przez sita. Ziarna poniżej 6 mm i powyżej 25 mm są eliminowane. Odpowiednio wyselekcjonowany surowiec trafia następnie do klienta.

Permanentna kontrola
Spółka Tauron Wydobycie produkuje obecnie dwa rodzaje ekogroszku. Pierwszy to Jaret Plus, posiadający kaloryczność rzędu 25 MJ i 9 proc. popiołu. W sierpniu miną dwa lata od momentu wprowadzenia na rynek drugiego produktu o nazwie Tauron Ekogroszek. Jego kaloryczność kształtuje się na poziomie 26 MJ. Zawiera jedynie 8 proc. popiołu. Tego rodzaju paliwo można produkować tylko z najlepszych węgli, posiadających odpowiednie parametry, niską zawartość siarki i chloru oraz niskie zapopielenie. Węgiel przeznaczony na ekogroszek charakteryzuje ponadto niska zawartość wody i substancji niepalnych, a także niska spiekalność.

Na każdym etapie procesu produkcji paliwa poddawane są kontroli jakości. Pobiera się próby i kieruje do laboratorium, aby sporządzić bieżące analizy. Nawet na samym końcu losowo otwiera się worki, aby raz jeszcze potwierdzić, że produkt spełnia zakładane normy jakościowe.

- Ekogroszki są naszym atutem, dlatego dbamy o to, aby cechowały je odpowiednie parametry, w tym uziarnienie i kaloryczność – przyznaje Jacek Krzyworzeka, sztygar oddziałowy w zakładzie produkcji ekogroszku w ZG Sobieski.

Luzem lub w workach
Dzięki sklepowi internetowemu ekologiczne paliwo węglowe z Jaworzna trafia za pośrednictwem kurierów do klientów w całym kraju. W swej ofercie mają je również

autoryzowani sprzedawcy. Ekogroszki chętnie zamawiają też Słowacy. Ekologiczny węgiel można nabywać luzem bądź zapakowany w dwudziestokilogramowe worki. Indywidualni odbiorcy chwalą sobie właśnie ten paczkowany, gdyż wygodniej się go przechowuje i łatwiej ładuje do pieców. Paczkowanie węgli ekologicznych na linii produkcyjnej w ZG Sobieski odbywa się w sposób w pełni zautomatyzowany. Worki układane są na 800-kilogramowe lub jednotonowe palety.

Warto wiedzieć, że ekogroszki produkowane przez Tauron Wydobycie przeznaczone są zarówno do starszego typu kotłów retortowych, jak i tych z zasobnikiem i automatycznym podajnikiem paliwa. Spalanie ekogroszków powoduje znacznie niższą emisję tlenku węgla, dioksyn, furanów, pyłów i węglowodorów aromatycznych niż w przypadku ładowanych ręcznie kotłów rusztowych.

Produkcja ekogroszku wynosi obecnie ok. 400 t na zmianę.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Metropolia przekaże gminom kolejne 25,2 mln zł z Funduszu Odporności

Kolejne 25,2 mln zł trafi do gmin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii z Funduszu Odporności - zdecydowało zgromadzenie GZM podczas środowej sesji. Większość tej kwoty pokryje koszty organizacji transportu publicznego.

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Przewodniczący rady nadzorczej JSW zrezygnował z funkcji

Przewodniczący Rady Nadzorczej Jastrzębskiej Spółki Węglowej Łukasz Czopik złożył rezygnację z pełnienia funkcji w radzie nadzorczej spółki ze skutkiem na 30 czerwca 2026 r. - poinformowała w środę JSW.

PGE łączy siły z polską nauką. Podpisano umowy z kluczowymi jednostkami badawczymi

PGE Polska Grupa Energetyczna wchodzi na nowy poziom współpracy z polskim środowiskiem naukowym. Spółka podpisała ramowe umowy z dziewięcioma wiodącymi polskimi uczelniami i instytutami badawczymi, wśród których znajdują się m.in. Instytut Technologii Paliw i Energii oraz Akademia Górniczo‑Hutnicza. Celem partnerstwa jest przyspieszenie prac badawczo-rozwojowych (B+R), szybsze testowanie innowacji oraz ich wdrożenie w skali krajowego giganta energetycznego.