Ekofundusze: 340 mln zł wsparcia dla projektów niskoemisyjnych

fot: Andrzej Bęben/ARC

Ekokocioł to także komfort obsługi, za który - niestety - trzeba troszkę zapłacić...

fot: Andrzej Bęben/ARC

W latach 2014-2017 Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska chce wydać w formie dotacji i pożyczek ponad 340 mln zł na projekty poprawiające efektywność energetyczną w przedsiębiorstwach energochłonnych - poinformował rzecznik Funduszu Witold Maziarz.

Program "Wsparcie dla przedsiębiorców w zakresie niskoemisyjnej i zasobooszczędnej gospodarki", bo o nim mowa, składa się z trzech części. W pierwszej dofinansowywaniu podlegają inwestycje prowadzące do oszczędności energii lub wzrostu efektywności energetycznej w przedsiębiorstwach. Chodzi np. modernizację procesów przemysłowych czy wdrażanie systemów zarządzania energią i jej jakością. Firmy, które będą chciały skorzystać z pomocy, będą musiały przeprowadzić wcześniej audyt energetyczny lub elektroenergetyczny.

Umowy na dofinansowanie w części programu nazwanej E-KUMULATOR (Ekologiczny Akumulator dla Przemysłu) będą zawierane w tym roku, lecz będą mogły być realizowane i rozliczone do roku 2017. Na pomoc Funduszu będą tu mogły liczyć m.in. projekty związane z wytwarzaniem energii i paliwa z przemysłowych odpadów i osadów ściekowych, prowadzące do zmniejszenia szkodliwych emisji. Dofinansowywane będą m.in. inwestycje służące produkcji i wykorzystaniu paliw alternatywnych.

Przedsiębiorcy korzystający z trzeciej części programu, dotyczącej audytów, będą mogli liczyć na dotacje Funduszu do 70 proc. kosztów kwalifikowanych. Ma to szczególne znaczenie w odniesieniu do unijnej dyrektywy o efektywności energetycznej, która wprowadza dla dużych przedsiębiorstw obowiązek przeprowadzania audytów co najmniej raz na cztery lata. Rzecznik wyjaśnił, że dofinansowane mogą zostać m.in. audyty energetyczne procesów technologicznych, audyty elektroenergetyczne budynków i wewnętrznych sieci przemysłowych, audyty energetyczne źródeł energii cieplnej, energii elektrycznej oraz audyty energetyczne zewnętrznych sieci ciepłowniczych i budynków.

Budżet konkursu to ponad 340 mln zł dla nowych inwestycji oraz 5 mln zł na wykonanie audytów energetycznych. Beneficjentami programu mogą być przedsiębiorcy, którzy będą realizować inwestycje prowadzące do oszczędności energii bądź zużywający powyżej 20 GWh energii w roku. W przypadku E-KUMULATORA limit ten nie obowiązuje.

Pożyczki będą mogły pokryć do 75 proc. kosztów kwalifikowanych inwestycji i będą udzielane maksymalnie na 10 lat. Przedsięwzięcia charakteryzujące się dużym kosztem w stosunku do efektu ekonomicznego będą mogły liczyć na częściowe (15-proc.) umorzenie kwoty kredytu. Wielkość pożyczek zaplanowano w wysokości od 300 tys. zł do 50 mln zł. Oprocentowanie będzie nie mniejsze niż 2,5 proc.

NFOŚiGW spodziewa się, że program przyczyni się do znacznego ograniczenia emisji zanieczyszczeń do atmosfery, zmniejszenia zużycia energii w przedsiębiorstwach, a także zmniejszenia zużycia surowców.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Zwiedzili EC Szombierki. To była gratka dla miłośników historii techniki i architektury

20 czerwca Bytomianie mieli okazję zobaczyć z bliska, jak postępują prace związane z rewitalizacją Elektrociepłowni Szombierki. Podczas II Dni Otwartych zorganizowanych przez Grupę Arche uczestnicy zwiedzili jeden z najcenniejszych zabytków poprzemysłowych w regionie i poznali plany dotyczące jego przyszłego zagospodarowania.

Wyjątkowa wystawa w Bieruniu. Odkryj fascynujące tajemnice KWK Piast

Na rynku w Bieruniu stanęła plenerowa wystawa „Bieruńsko gruba. Moje miejsce na ziemi”. Ekspozycja, którą można oglądać od 20 czerwca, przedstawia historię KWK Piast oraz losy lokalnej społeczności związanej z zakładem. Prezentowane są na niej materiały archiwalne oraz fotografie autorstwa Tomasza Liboski.

Jacek Korski: Pamiątka z przeszłości, czyli historia niezwykła pewnego kombajnu

W poniedziałek 15 czerwca miałem okazję obserwować pod ziemią w Kopalni Guido w Zabrzu otwarcie i penetrację na zasadach akcji ratowniczej wyrobiska, w którym przypuszczano, że znajduje się prototypowy kombajn ścianowy KDS-1. Na zasadach akcji ratowniczej, bo tak stanowią przepisy górnicze. Takie działanie miało kilka pozytywów - pisze Jacek Korski.

Gotowi na wielką metropolię?

Czescy samorządowcy nalegają na szybkie powołanie do życia metropolii, która połączyłaby Katowice z Ostrawą. Ogłosili to podczas dorocznego, XXXII Spotkania Biznesu Czech, Polski i Słowacji, które odbyło się w ub. tygodniu w ostrawskim magistracie.