Edukacyjna hybryda będzie w opinii ekspertów z PGG, optymalnym rozwiązaniem w środowisku górniczym w najbliższej przyszłości

fot: ARC

W Polskiej Grupie Górniczej funkcjonuje portal szkoleniowo-rozwojowy Akademia PGG

fot: ARC

Polska Grupa Górnicza, jako największa w Europie spółka eksploatująca węgiel kamienny, z roku na rok doskonali zdalne formy szkoleń swych pracowników, a także narzędzia służące zdobywaniu wiedzy. Stale pracuje się nad uatrakcyjnieniem przekazu medialnego i jego treścią.

- Wygaśnięcie pandemii spowoduje w większości szkoleń powrót na sale szkoleniowe a stworzone do tej pory narzędzia do szkoleń e-learning oraz online będą również wykorzystywane, aby jak najbardziej uelastycznić system szkoleń w spółce i dostosować go do aktualnych potrzeb. W Polskiej Grupie Górniczej funkcjonuje portal szkoleniowo-rozwojowy Akademia PGG. To swoisty kombajn do wydobywania wiedzy. Przestrzeń, w której zgromadziliśmy multum narzędzi – zapowiedział podczas grudniowej konferencji „Górnictwo zrównoważonego rozwoju” Marek Sączek, dyrektor Departamentu Wsparcia HR Polskiej Grupy Górniczej.

Wspieranie podnoszenia kwalifikacji
Celem portalu jest wspieranie podnoszenia kwalifikacji pracowników, od najniższego szczebla po kadrę kierowniczą. Jest bardzo pomocny w procesie budowania efektywności pracy zespołów oraz w zakresie kompetencji psycho-społecznych.

Portal szkoleniowo-rozwojowy Akademia PGG jest systematycznie rozbudowywany. Z jednej strony funkcjonuje jako platforma wiedzy, z drugiej narzędzie do zarządzania szkoleniami wraz z bazą szkoleń praktycznych. Mamy na uwadze zabezpieczenie potrzeb kadrowych oraz lepsze wykorzystanie potencjału kwalifikacyjnego pracowników. Codzienne wyzwania, przed jakimi stoją pracownicy i kadra kierownicza oraz branża górnicza, wymagają szybkiego i skutecznego tworzenia nowych rozwiązań i doskonalenia procesów.

- Dlatego też łączenie formalnych i nieformalnych form uczenia się jest kluczowe dla rozwoju osobistego oraz zdobywania nowych umiejętności – wskazuje Marek Sączek.

Portal Akademia PGG uwzględnia wszystkie te aspekty edukacji oferując uczenie się formalne w postaci kursów, szkoleń lub podnoszenie poziomu dotychczasowego wykształcenia poprzez studia I i II stopnia, studia podyplomowe, MBA oraz doktoranckie. W zakresie tzw. nieformalnego uczenia się dostępne są materiały związane z wymianą i transferem wiedzy, wizytami studyjnymi, edukowaniem innych oraz samorozwojem. Można zapoznać się ponadto z wiedzą branżową ujętą w krótkich formach zwaną „pigułkami wiedzy”. Są to tematycznie pogrupowane artykuły autorstwa pracowników PGG, którzy zechcieli podzielić się swą wiedzą i rozwiązaniami technicznymi.

Na portalu są również zamieszczone przydatne narzędzia pomocne w zarządzaniu, w pracy projektowej lub analizie problemów.

Psychowsparcie
- Mamy na uwadze również wsparcie pracowników w obszarze psychologicznym, ważne zwłaszcza w okresie pandemii. Dedykujemy temu moduł pod nazwą „Psychowsparcie”. Proponujemy naszym pracownikom szeroki wachlarz rozwoju kompetencji i to nie tylko technicznych. Jednym z nowszych działań w tym zakresie jest możliwość bezpłatnej nauki języków angielskiego, hiszpańskiego i niemieckiego. Wszystko po to, aby nasi pracownicy wraz z postępującą transformacją zdobywali lub podnosili swoje kompetencje a po przejściu na emeryturę mogli nadal z korzystać ze zdobytych kompetencji. Bowiem pracownicy odchodzący na emerytury ze względu na stosunkowo młody wiek mogą raz jeszcze odnaleźć się na rynku pracy i być czynnymi zawodowo - dodaje Andrzej Sączek.

Zainteresowanie kursami językowymi wyraziło już ok. 2000 osób z czego 1100 aktywnie podjęło naukę. E-learning i szkolenia online przestały być więc czymś wyjątkowym, trudno dostępnym, stając się zarazem popularną, wygodną i skuteczną metodą podnoszenia wiedzy i kwalifikacji. Z kolei zastosowanie formy hybrydowej, łączącej formy on-line, stacjonarnej na sali szkoleniowej oraz wykorzystanie bazy praktycznej do nauki zawodu, będzie w opinii ekspertów z PGG, optymalnym rozwiązaniem w środowisku górniczym w najbliższej przyszłości.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Enea chce działać na rzecz odbudowy infrastruktury energetycznej na Ukrainie

PGE, Enea, Tauron i Orlen podpisały list intencyjny dotyczący współpracy przy odbudowie Ukrainy. Cztery największe polskie firmy energetyczne zadeklarowały gotowość do wspólnego zaangażowania w proces odbudowy kraju, koncentrując się przede wszystkim na odbudowie i rozwoju infrastruktury energetycznej.

Pół miliarda złotych na osłony w JSW. Ponad 3 tysiące osób skorzysta z urlopów

Jastrzębska Spółka Węglowa podpisała z Ministerstwem Energii umowę dotacyjną dotyczącą finansowania odejść pracowników na urlopy górnicze oraz urlopy dla pracowników zakładów przeróbki mechanicznej węgla. Przewiduje się, że w 2026 roku w JSW z urlopów skorzystają 3092 osoby.

Orlen podniósł hurtowe ceny paliw

Orlen podniósł w piątek hurtowe ceny benzyny Eurosuper 95 o 66 zł, benzyny Super Plus 98 o 42 zł, a oleju napędowego Ekodiesel o 44 zł na metr sześc. - wynika z danych opublikowanych przez koncern. Poprzednio, w czwartek, w hurcie Orlenu benzyna staniała, a olej napędowy zdrożał.

Kąpielisko Fala w Tauron Parku Śląskim rozpoczyna sezon

Zapowiada się bardzo gorący weekend, a uczniowie rozpoczynają wakacje – to najwyższy czas, by rozpocząć sezon na Fali w Tauron Parku Śląskim. Kąpielisko czynne jest od dziś (26 czerwca 2026 r.), w godzinach 9.00 – 19.00.