Jastrzębska Spółka Węglowa S.A.

31.80 PLN (-0.22%)

KGHM Polska Miedź S.A.

293.00 PLN (-1.51%)

ORLEN S.A.

128.90 PLN (+5.62%)

PGE Polska Grupa Energetyczna S.A.

9.39 PLN (-4.17%)

TAURON Polska Energia S.A.

9.40 PLN (-5.66%)

Enea S.A.

21.08 PLN (-4.09%)

Lubelski Węgiel Bogdanka S.A.

23.80 PLN (+2.37%)

Złoto

5 147.20 USD (-0.22%)

Srebro

84.80 USD (-0.68%)

Ropa naftowa

100.34 USD (+3.57%)

Gaz ziemny

3.27 USD (+0.83%)

Miedź

5.83 USD (-0.88%)

Węgiel kamienny

125.95 USD (0.00%)

Jastrzębska Spółka Węglowa S.A.

31.80 PLN (-0.22%)

KGHM Polska Miedź S.A.

293.00 PLN (-1.51%)

ORLEN S.A.

128.90 PLN (+5.62%)

PGE Polska Grupa Energetyczna S.A.

9.39 PLN (-4.17%)

TAURON Polska Energia S.A.

9.40 PLN (-5.66%)

Enea S.A.

21.08 PLN (-4.09%)

Lubelski Węgiel Bogdanka S.A.

23.80 PLN (+2.37%)

Złoto

5 147.20 USD (-0.22%)

Srebro

84.80 USD (-0.68%)

Ropa naftowa

100.34 USD (+3.57%)

Gaz ziemny

3.27 USD (+0.83%)

Miedź

5.83 USD (-0.88%)

Węgiel kamienny

125.95 USD (0.00%)

Edukacja: studenci z AGH i Politechniki Śląskiej na podium

fot: Maciej Dorosiński

Nagrody dla najlepszych studentów wręczyła wiceprezes Wydawnictwa Górniczego Anna Zych

fot: Maciej Dorosiński

+9 Zobacz galerię

Galeria
(12 zdjęć)

Tylko dziewięcioro studentów stanęło w tym roku do walki w Turnieju Wiedzy Górniczej w ramach Szkoły Eksploatacji Podziemnej, ale emocji jak zwykle nie brakowało. Ostatecznie miejscami na podium podzielili się żacy z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie (dwa pierwsze miejsca) i Politechniki Śląskiej w Gliwicach (miejsce trzecie), czyli kolejno: Paweł Rzymanek, Mirosław Cholewa i Kamil Śledź.

Mieć takiego kibica jakim jest dr Krystian Salamon, były student Politechniki Śląskiej i laureat Turnieju Wiedzy Górniczej sprzed siedmiu lat, to połowa sukcesu. Obecny pracownik ruchu Zofiówka kopalni Borynia-Zofiówka-Jastrzębie wygłosił podczas tegorocznej SEP wykład o wzmacnianiu wyrobisk korytarzowych i zaraz potem nie omieszkał odwiedzić swoich młodszych kolegów startujących w Turnieju Wiedzy Górniczej. Mimo solidnego oparcia reprezentanci Politechniki Śląskiej: Kamil Śledź, Bartłomiej Jasionowski i Łukasz Szumal nie mieli jednak tęgich min po wypełnieniu testu składającego się z 40 pytań. Co prawda zakończyli go przed czasem, ale wątpliwości było trochę.

- Trafiły nam się zagadnienia z dziedziny górnictwa miedziowego Wiadomo, w tym nie jesteśmy najmocniejsi, ale wierzymy, że pozostałe odpowiedzi zakreśliliśmy prawidłowo – mówił Kamil Śledź.

Dobre humory dopisywały za to drużynie Politechniki Wrocławskiej.

- Miedź to nasz atut i nie mieliśmy specjalnych problemów z tym tematem. Zaskoczyły nas jednak pytania o to, gdzie odbędzie się przyszłoroczny kongres górniczy, w której kopalni jako pierwszej KGHM International rozpoczął eksploatację, albo kiedy kopalnia Wieliczka została wpisana na listę zabytków UNESCO. Test był jak widać adresowany do ludzi, którzy dużo wiedzą o górnictwie i interesują się szeroko dniem dzisiejszym branży. Można więc było sparzyć się na zupełnie błahej kwestii – powiedział Adrian Westfal z Wrocławia.

Pewni swego byli również studenci Akademii Górniczo-Hutniczej.

- W zasadzie na zajęciach poznajemy tajniki wszystkich górnictw. To dobrze, choć nie jestem do końca pewien, czy jest to wiedza na tyle szczegółowa, by móc biegle odpowiadać na każde pytanie z dziedziny górnictw miedziowego – przyznał Mirosław Cholewa, reprezentant AGH.

Leszek Malinowski z Instytutu Gospodarki Surowcami Mineralnymi i Energią Polskiej Akademii nauk, a zarazem przedstawiciel organizatorów konkursu, ocenił jednak test jako bardzo trudny.

- Absolwent wydziału geologiczno-górniczego musi być w dzisiejszych czasach doskonale uzbrojony w rozległą wiedzę, stąd nie mogliśmy ograniczać się tylko do górnictwa węgla kamiennego. Chociaż tym razem turniej nie miał międzynarodowej obsady, to jednak zależało nam na utrzymaniu jego wysokiego poziomu. Celowo zdaliśmy kilka bardzo podchwytliwych pytań – przyznał przedstawiciel PAN.

Członkowie Jury, Cezary Bachowski z KGHM Polska Miedź oraz Sylwester Rajwa z Głównego Instytutu Górnictwa dużo czasu poświęcili sprawdzaniu testów.

- Moim zdaniem studenci mieli w tym roku trudne zadanie. Trzeba było dobrze zastanowić się, którą odpowiedź wybrać, bo były bardzo podobne do siebie. Jestem pełen podziwu dla wiedzy, którą ci młodzi ludzie zdołali sobie przyswoić. Widać, że lubią się uczyć, lubią górnictwo – przyznał Cezary Bachowski.

Ostatecznie zwyciężyła ekipa z Akademii Górniczo-Hutniczej - Paweł Szymanek stanął na najwyższym podium, drugi był Mirosław Cholewa. Trzecie miejsce zajął Kamil Śledź z Politechniki Śląskiej. W nagrodę zwycięzcy pojadą na zaproszenie europarlamentarzysty prof. Jerzego Buzka do siedziby Parlamentu Europejskiego w Brukseli.

Patronat medialny nad Turniejem Wiedzy Górniczej sprawowały redakcje Trybuny Górniczej i portalu nettg.pl.

W galerii: uczestnicy  Turnieju Wiedzy Górniczej (zdjęcia: Maciej Dorosiński i Kajetan Berezowski, portal nettg.pl)

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Na terenie kopalni lądował śmigłowiec LPR. Pracownik trafił do szpitala

Na terenie kopalni Marcel w Radlinie w środę, 11 marca, około godziny 17 wylądował śmigłowiec LPR. Pomocy medycznej potrzebował jeden z pracowników.

Marszałek Saługa: Nie możemy wylewać dziecka z kąpielą i wygasić górnictwa z dnia na dzień

- Na pewno nie jest możliwe zamknięcie wszystkich kopalni i przejście na zupełnie inny poziom kreowania gospodarki opartej na zupełnie nowych technologiach. Minie trochę czasu zanim będziemy w stanie oprzeć konkretne gałęzie gospodarki wyłącznie na alternatywnych źródłach energii - mówi marszałek województwa śląskiego Wojciech Saługa.

Ta kopalnia sięgnie po miliony ton węgla świetnej jakości. Nowy poziom 880 m zmieni wszystko

Górnicy z ruchu Chwałowice kopalni ROW prowadzą obecnie eksploatację trzema ścianami. I taki jest też obecny model funkcjonowania zakładu, który od kilku lat notuje dobre wyniki produkcyjne. W październiku ub.r. ruszyła też ważna inwestycja, pozwalająca na odtworzenie bazy zasobowej, a tym samym na realizację zapisów umowy społecznej i wydobycia zaplanowanego w programach operacyjnych kopalń. Pogłębiany jest szyb II do poziomu 880 m.

Załoga PG Silesia wciąż nie ma pewności, czy miejsca pracy zostaną utrzymane

Wciąż niepewny jest los Przedsiębiorstwa Górniczego Silesia. Przypomnijmy, że w ub. tygodniu zarządca sądowy wysłał do strony rządowej, związków zawodowych oraz właściciela spółki pismo o złej sytuacji kopalni i prawdopodobnej redukcji zatrudnienia o kilkaset osób. Mimo, iż Sąd Rejonowy w Katowicach nie wyraził sprzeciwu wobec dzierżawy przedsiębiorstwa przez Bumech, koncesja na wydobycie wciąż nie została przeniesiona i co za tym idzie nie możliwe jest przejęcie pracowników przez owego przedsiębiorcę.