Edukacja: górnik - więcej niż zawód

fot: Andrzej Bęben/ARC

Jadnym z sygnatariuszy karty jest zabrzańskie Muzeum Guido

fot: Andrzej Bęben/ARC

W roku szkolnym 2012/2013 Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach wraz z Bractwem Oświatowym Związku Górnośląskiego oraz II Liceum Ogólnokształcącym w Zabrzu zapraszają Uczniów i Nauczycieli szkół ponadgimnazjalnych do udziału w IV Śląskim Turnieju Debat Oksfordzkich.

W środę 7 listopada odbędą się - przygotowujące do niego - zajęcia warsztatowe, a przedmiotem debaty w I fazie Turnieju będzie teza "Górnik - na Śląsku to więcej niż zawód" - informuje portal górniczy nettg.pl Monika Kobylańska, asystent prasowy IPN Katowice.

- Miejscem naszego spotkania i jego współorganizatorem będzie Zabytkowa Kopalnia Węgla Kamiennego Guido w Zabrzu. W warsztatach weźmie udział młodzież z kilkunastu szkół woj. śląskiego. Zajęcia odbywać się będą w Komorze K8, 320 m po ziemią. - wyjaśnia Kobylańska.

- Celem IV Śląskiego Turnieju Debat Oksfordzkich jest poszerzenie i pogłębienie wiedzy o regionie, jak również zainteresowanie młodzieży żywotnymi problemami Górnego Śląska. Równorzędnym celem jest przygotowanie młodzieży szkół ponadgimnazjalnych do aktywnego udziału w życiu publicznym, a także przekonanie uczestników, że logika argumentacji w debacie może być wyrafinowaną rozrywką intelektualną - informuje Kobylańska.

Czym jest debata oksfordzka? - To bardzo wymagająca i jednocześnie wszechstronnie kształcąca forma pracy z ambitnymi uczniami, przygotowująca do udziału w życiu publicznym. Udział w debatach stwarza okazję dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych do pogłębienia wiedzy o Śląsku, daje możliwość spojrzenia na zagadnienia z wielu stron, przygotowuje do wystąpień publicznych, mobilizuje do słuchania innych, kształtuje poczucie odpowiedzialności za swoje słowa oraz wyrabia szacunek dla oponentów. Tezy wszystkich debat w turnieju dotyczą problemów, które wzbudzają dziś na Śląsku wiele emocji, są żywo komentowane i niejednokrotnie kontrowersyjne. Uczestnicy mają możliwość nauczyć się: patrzeć na zagadnienia z wielu stron, samodzielnie myśleć, budować spójną i logiczną argumentację, występować publicznie, słuchać innych, brać odpowiedzialność za swoje słowa oraz szanować swoich rozmówców - czytamy na stronie internetowej ipn, poświęconej turniejowi.

Więcej informacji na temat IV Śląskiego Turnieju Debat Oksfordzkich:
http://ipn.gov.pl/portal/pl/926/20999/IV_Slaski_Turniej_Debat_Oksfordzkich.html

http://www.ipn-areszt.pl//aktualnosci/ivturniejdebat

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Metropolia przekaże gminom kolejne 25,2 mln zł z Funduszu Odporności

Kolejne 25,2 mln zł trafi do gmin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii z Funduszu Odporności - zdecydowało zgromadzenie GZM podczas środowej sesji. Większość tej kwoty pokryje koszty organizacji transportu publicznego.

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Przewodniczący rady nadzorczej JSW zrezygnował z funkcji

Przewodniczący Rady Nadzorczej Jastrzębskiej Spółki Węglowej Łukasz Czopik złożył rezygnację z pełnienia funkcji w radzie nadzorczej spółki ze skutkiem na 30 czerwca 2026 r. - poinformowała w środę JSW.

PGE łączy siły z polską nauką. Podpisano umowy z kluczowymi jednostkami badawczymi

PGE Polska Grupa Energetyczna wchodzi na nowy poziom współpracy z polskim środowiskiem naukowym. Spółka podpisała ramowe umowy z dziewięcioma wiodącymi polskimi uczelniami i instytutami badawczymi, wśród których znajdują się m.in. Instytut Technologii Paliw i Energii oraz Akademia Górniczo‑Hutnicza. Celem partnerstwa jest przyspieszenie prac badawczo-rozwojowych (B+R), szybsze testowanie innowacji oraz ich wdrożenie w skali krajowego giganta energetycznego.