Edukacja: ekologia na czterech kołach

fot: Andrzej Bęben/ARC

w całym tym przedsięwzięciu chodzi o to, by dzieci nie nudziły się, by było im wesoło i jednocześnie były zainteresowane tym, co im Mobilne Centrum funduje...

fot: Andrzej Bęben/ARC

Mobilne Centrum Edukacji Ekologicznej. Inicjatywa bielsko-bialskiej Fundacji Ekologicznej Arka. Zmaterializowana dzięki wsparciu z pieniędzy unijnych dla województwa śląskiego i Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach kosztem 600 tys. zł, co procentuje niewymiernym zadowoleniem jej adresatów: najmłodszych uczniów szkół podstawowych w województwie śląskim.

- Mobilne Centrum, to nie tylko bus z wiatrakami i ogniwami słonecznymi na dachu, ale także cały zestaw gier, zabaw i temu podobnych zajęć do przeprowadzenia super ciekawych warsztatów i lekcji przyrody oraz ekologi - podkreśla Wojciech Owczarz, prezes Arki.

W owym busie dzieci grają w gry komputerowe. Nie w zabij i uciekaj, lecz w edukacyjne i dydaktyczne związane oczywiście z przyrodą. W samochodzie mogą zobaczyć komputerową symulację regionalnego ekosystemu. Wiatraki i baterie słoneczne produkują prąd zasilający komputery. Zielona energia w przedsięwzięciu pod ogólną nazwą Mobilne Centrum Edukacji Ekologicznej wykorzystywana jest nie tylko w busie...

- Przyjeżdżamy do szkół. Rozkładamy wszystko na boisku, a w razie niepogody - w sali gimnastycznej. Mamy tu kino, w którym filmy - oczywiście o przyrodniczo-ekologicznej tematyce - można oglądać tylko wtedy, gdy dzieci wytworzą zieloną energię - dodaje prezes Owczarz.

Cztery rowery, umocowane do podłoża na stałe, to generatory prądu. Dzieci pedałują, prądnice podają energię do akumulatorów, a te zasilają projektor. Na zapas nie da się go dużo zgromadzić, więc trzeba pedałować. Dzieci zmieniają się i jest wesoło...

Wiceprezes WFOŚiGW Rafał Adamus nie ukrywa, że o w całym tym przedsięwzięciu chodzi o to, by dzieci nie nudziły się, by było im wesoło i jednocześnie były zainteresowane tym, co im Mobilne Centrum funduje.

- Zgodnie z przysłowiem: czym skorupka za młodu nasiąknie - podkreśla wiceprezes Funduszu.

Sądząc po tym, jak najmłodsi uczniowie Szkoły Podstawowej nr 10 w Katowicach - gdzie czwartek 12 kwietnia zajechało Mobilne Centrum - bawili się ucząc, można powiedzieć, że inicjatywa jak najbardziej przypadła im do gustu.

W tym roku szkolnym ekologia na czterech kołach zawita jeszcze do dziesięciu miast w województwie. Fundacja Arka ma już zgłoszenia od 60 szkół zainteresowanych odwiedzinami Mobilnego Centrum. Kolejna trasa od września. Organizatorzy liczą, że w sumie w zabawie z edukacją będzie uczestniczyć 15 tysięcy uczniów najmłodszych klas szkół podstawowych.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Tragiczny wypadek w kopalni Murcki-Staszic

Do tragicznego wypadku doszło w poniedziałek 22 czerwca w kopalni Murcki-Staszic. Jeden z pracowników podczas wiercenia otworu strzałowego został przygnieciony bryłą kamienia. Pomimo udzielonej pomocy, nie udało się go uratować.

Wzrost wynagrodzeń powinien utrzymać się blisko 6 proc.

W kolejnych miesiącach średnioroczny wzrost wynagrodzeń powinien utrzymać się blisko 6 proc. - ocenili analitycy PKO BP w komentarzu do poniedziałkowych danych GUS o wynagrodzeniu i zatrudnieniu w maju. Dodali, że informacje te są dla Rady Polityki Pieniężnej "korzystnym zestawem danych".

Rząd pracuje projektem dotyczącym skarg do sądu w sprawie programów ochrony powietrza

We wtorek rząd ma zająć się projektem ws. zapewnienia możliwości wnoszenia skarg do sądu dotyczących programów ochrony powietrza oraz usprawnienia procesu aktualizacji programów przez samorządy w okresie przejściowym, zanim wejdą w życie nowe regulacje unijne - zapowiedziała kancelaria premiera.

Zarząd woj. śląskiego otrzymał wotum zaufania i absolutorium z wykonania budżetu

Zarząd woj. śląskiego otrzymał wotum zaufania oraz absolutorium z wykonania budżetu za 2025 r. – Woj. śląskie generalnie jest w dobrej kondycji, to jedno z lepszych miejsc do życia, jeżeli chodzi o nasz kraj. Natomiast, jak wszędzie, mierzymy się z jakimiś problemami – mówił po głosowaniach marszałek woj. śląskiego Wojciech Saługa.