Jastrzębska Spółka Węglowa S.A.

30.97 PLN (-2.61%)

KGHM Polska Miedź S.A.

288.20 PLN (-1.97%)

ORLEN S.A.

130.50 PLN (+1.24%)

PGE Polska Grupa Energetyczna S.A.

9.33 PLN (-1.67%)

TAURON Polska Energia S.A.

9.16 PLN (-2.68%)

Enea S.A.

21.00 PLN (-0.28%)

Lubelski Węgiel Bogdanka S.A.

24.30 PLN (+0.62%)

Złoto

5 104.40 USD (-1.04%)

Srebro

85.02 USD (-0.41%)

Ropa naftowa

100.91 USD (+4.16%)

Gaz ziemny

3.24 USD (-0.22%)

Miedź

5.84 USD (-0.81%)

Węgiel kamienny

125.95 USD (0.00%)

Jastrzębska Spółka Węglowa S.A.

30.97 PLN (-2.61%)

KGHM Polska Miedź S.A.

288.20 PLN (-1.97%)

ORLEN S.A.

130.50 PLN (+1.24%)

PGE Polska Grupa Energetyczna S.A.

9.33 PLN (-1.67%)

TAURON Polska Energia S.A.

9.16 PLN (-2.68%)

Enea S.A.

21.00 PLN (-0.28%)

Lubelski Węgiel Bogdanka S.A.

24.30 PLN (+0.62%)

Złoto

5 104.40 USD (-1.04%)

Srebro

85.02 USD (-0.41%)

Ropa naftowa

100.91 USD (+4.16%)

Gaz ziemny

3.24 USD (-0.22%)

Miedź

5.84 USD (-0.81%)

Węgiel kamienny

125.95 USD (0.00%)

Edukacja: dodatkowa rekrutacja w AGH

fot: Andrzej Bęben/ARC

Pierwszy z wykładów odbędzie się 21 stycznia w Auli Głównej AGH

fot: Andrzej Bęben/ARC

30 lipca b.r. w Akademii Górniczo-Hutniczej im. Stanisława Staszica w Krakowie uruchomiona zostanie dodatkowa rekrutacja na studia stacjonarne i niestacjonarne I stopnia.

- Trwająca od 2 czerwca do 7 lipca elektroniczna rejestracja cieszyła się zbliżonym zainteresowaniem jak w roku ubiegłym - na studia stacjonarne Akademia Górniczo-Hutnicza przyjęła podania od 12 714 maturzystów. Każdy z kandydatów w ramach jednej opłaty rekrutacyjnej mógł wybrać jeden kierunek główny i maksymalnie cztery alternatywne. Łączna liczba rejestracji na poszczególne kierunki to 41 683. Na dokonanie wpisu na studia kandydaci mieli czas do 26 lipca. Listy przyjętych na studiach stacjonarnych zostały wypełnione w blisko 90 proc. Spośród zaoferowanych maturzystom 6795 miejsc na pięćdziesięciu siedmiu kierunkach studiów, wolne miejsca pozostały na 32 z nich. W zdecydowanej większości ich liczba w dodatkowej rekrutacji waha się w granicach od kilku do kilkunastu. W sumie kandydaci rywalizować będą o ponad 900 wolnych miejsc - informuje Anna Żmuda-Muszyńska z Biura Prasowego uczelni.

Maturzyści będą mogli dostać się m.in. na najpopularniejsze kierunki: budownictwo, geodezję i kartografię czy automatykę i robotykę.

Najwięcej miejsc, powyżej trzydziestu, pozostało na kierunkach: zarządzanie (Wydział Zarządzania), inżynieria środowiska (na trzech wydziałach: Wydziale Górnictwa i Geoinżynierii, Wydziale Geologii, Geofizyki i Ochrony Środowiska oraz Wydziale Geodezji Górniczej i Inżynierii Środowiska), turystyka i rekreacja (WGGiOŚ) czy metalurgia (Wydział Inżynierii Metali i Informatyki Przemysłowej oraz Wydział Odlewnictwa).

Najmniej miejsc, poniżej dziesięciu, dostępnych będzie m.in. na zarządzaniu i inżynierii produkcji (Wydział Metali Nieżelaznych) czy na inżynierii materiałowej (na dwóch wydziałach: Wydziale Inżynierii Materiałowej i Ceramiki oraz Wydziale Metali Nieżelaznych).

Wolnych miejsc nie będzie na wszystkich kierunkach prowadzonych przez cztery wydziały AGH: Wydział Informatyki, Elektroniki i Telekomunikacji, Wydział Elektrotechniki, Automatyki, Informatyki i Inżynierii Biomedycznej, Wydział Energetyki i Paliw oraz Wydział Matematyki Stosowanej.

Rejestracja kandydatów w rekrutacji uzupełniającej potrwa od 30 lipca do 15 września, a ogłoszenie wyników nastąpi 17 września.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Tereny dawnej kopalni Miechowice czeka potężna transformacja. Co tam powstanie?

"Silesia Bytom Park" to nowy rozdział w historii dawnej kopalni Miechowice. Na 26 poprzemysłowych hektarach pojawi się nowoczesne centrum aktywności gospodarczej. Tereny od SRK kupiło Towarzystwo Finansowe Silesia.

Fitch podwyższa prognozę wzrostu PKB Polski w '26 do 3,6 proc.

Agencja Fitch podwyższyła prognozę dynamiki PKB Polski w 2026 r. do 3,6 proc. z 3,2 proc., a w bieżącym roku prognozuje jeszcze jedną, ostatnią obniżkę stóp przez RPP o 25 pb. - podano w kwartalnym raporcie agencji.

Nie takie hałdy straszne, jak je malują

Wokół hałd narosło wiele opowieści o tym, jak potrafią uprzykrzyć życie, jak bardzo trują i niszczą wszystko, co na nich rośnie. Nie zawsze jednak tak się dzieje.

Konflikt na Bliskim Wschodzie pokazał, że Europa nie ma autonomii energetycznej

Eskalacja konfliktu na Bliskim Wschodzie ponownie uwidoczniła brak pełnego bezpieczeństwa energetycznego Europy - ocenili w opublikowanym w czwartek komentarzu analitycy Allianz Trade. W ich opinii, choć zależność Europy od rosyjskiego gazu uległa poprawie, jest to jednak zastąpienie jednej zależności inną.