Edukacja: dla dorosłych tylko kurs

Obowiązujące obecnie rozporządzenie Ministerstwa Edukacji Narodowej utrzymuje tytuły zawodowe górnika eksploatacji podziemnej, technika górnictwa podziemnego oraz technika przeróbki kopalin stałych.

Zmienił się jednak sposób ich uzyskiwania. O ile w szkolnictwie młodzieżowym można te tytuły uzyskać, zdając egzaminy kwalifikacyjne po zakończeniu nauki w szkole lub w trakcie jej trwania, to dla osób dorosłych pozostają już tylko kwalifikacyjne kursy zawodowe i egzaminy przed Okręgową Komisją Egzaminacyjną (OKE).
- Przykładowo, aby uzyskać tytuł zawodowy technika górnictwa podziemnego, należy ukończyć kurs kwalifikacyjny zawodowy w kwalifikacji M.11, czyli "eksploatacja złóż podziemnych", a następnie przystąpić do egzaminu przed OKE. Warto wiedzieć, że na taki kurs przyjmowani są absolwenci wszystkich typów szkół. Po potwierdzeniu kwalifikacji M.11 należy ukończyć kurs z zakresu kwalifikacji M.39 - "organizacja i prowadzenie eksploatacji złóż podziemnych". Taki kurs trwa pół roku i mogą w nim uczestniczyć osoby posiadające co najmniej średnie wykształcenie. Po jego zakończeniu słuchacz przystępuje do egzaminu. I dopiero uzyskanie kwalifikacji M.11 i M.39 daje tytuł zawodowy technika górnictwa podziemnego - wyjaśnia zawiłości nowych przepisów Piotr Mielnicki, prezes zarządu Kompanijnego Ośrodka Szkolenia w Knurowie.

Podobne są zasady starania się o tytuł zawodowy technika przeróbki kopalin stałych. W tym przypadku konieczne jest ukończenie kursu kwalifikacyjnego M.35 - "prowadzenie procesu przeróbki kopalin stałych" i pomyślne złożenie egzaminu przed komisją OKE. Większość placówek realizuje ten kurs w ciągu 2 semestrów. Przyjmowani są absolwenci wszystkich typów szkół. Ale, co ważne, uzyskanie kwalifikacji M.35 nie skutkuje nadaniem tytułu zawodowego, ponieważ w wykazie zawodów nie figuruje zawód "przeróbkarz" na poziomie zawodowym. Jest się więc formalnie robotnikiem wykwalifikowanym. Żeby uzyskać tytuł technika przeróbki kopalin stałych należy zdobyć także kwalifikację M.36 - "organizacja procesu przeróbki kopalin stałych". Do tego niezbędne jest minimum średnie wykształcenie. Kurs trwa 6 miesięcy i kończy się sprawdzianem wiedzy przed OKE.

Kompanijny Ośrodek Szkolenia organizuje już od września 2014 r. wszystkie omawiane kursy. Trwa właśnie nabór na kursy kwalifikacyjne na tytuł zawodowy górnika eksploatacji podziemnej - M.11. Obejmuje on 3 semestry, czyli 1,5 roku. Trwa ponadto rekrutacja na kurs technika górnictwa podziemnego - M.39, który trwa pół roku. Kursy organizowane będą nie tylko w Knurowie. Szczegółowymi informacjami służą wszystkie ośrodki Kompanijnego Ośrodka Szkolenia. Naturalnie istnieje możliwość zaliczenia wszystkich wymaganych kwalifikacji w trybie eksternistycznym.

- I w tym przypadku zdaje się egzamin przed komisją OKE, ale wymagany jest dwuletni staż przy robotach pomocniczych w danym zawodzie. KOS organizuje także kursy przygotowawcze do egzaminu eksternistycznego. Obowiązuje jednak przepis, że zamiar przystąpienia do egzaminu trzeba zgłaszać OKE do 31 stycznia każdego roku kalendarzowego. Następnie OKE wyznacza konkretne daty i miejsca egzaminów na ten sam rok. Ale uwaga! Jeżeli nosimy się z zamiarem przystąpienia do egzaminu w sesji styczniowej, należy zgłosić ten fakt do 30 września - uprzedza Piotr Mielnicki.
Tak więc tytułów zawodowych w górniczym fachu nie nadają już komisje kuratoryjne, jak było to jeszcze do niedawna, ale Okręgowe Komisje Egzaminacyjne. To jedna z podstawowych zmian w obecnie obowiązujących przepisach.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Metropolia przekaże gminom kolejne 25,2 mln zł z Funduszu Odporności

Kolejne 25,2 mln zł trafi do gmin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii z Funduszu Odporności - zdecydowało zgromadzenie GZM podczas środowej sesji. Większość tej kwoty pokryje koszty organizacji transportu publicznego.

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Przewodniczący rady nadzorczej JSW zrezygnował z funkcji

Przewodniczący Rady Nadzorczej Jastrzębskiej Spółki Węglowej Łukasz Czopik złożył rezygnację z pełnienia funkcji w radzie nadzorczej spółki ze skutkiem na 30 czerwca 2026 r. - poinformowała w środę JSW.

PGE łączy siły z polską nauką. Podpisano umowy z kluczowymi jednostkami badawczymi

PGE Polska Grupa Energetyczna wchodzi na nowy poziom współpracy z polskim środowiskiem naukowym. Spółka podpisała ramowe umowy z dziewięcioma wiodącymi polskimi uczelniami i instytutami badawczymi, wśród których znajdują się m.in. Instytut Technologii Paliw i Energii oraz Akademia Górniczo‑Hutnicza. Celem partnerstwa jest przyspieszenie prac badawczo-rozwojowych (B+R), szybsze testowanie innowacji oraz ich wdrożenie w skali krajowego giganta energetycznego.