Dźwiękowo o Śląsku
Na sześciu płytach CD zawarto wywiady ze znanymi Ślązakami i reportaże o ważnych wydarzeniach, które miały miejsce w regionie w ostatnim czasie.
– Audiobook jest dźwiękowym pejzażem regionu, mamy nadzieję, że pomoże zrozumieć Śląsk tym, którzy jeszcze go w pełni nie poznali, wypromuje go i zachęci do odwiedzin – powiedziała red. Anna Dudzińska z Radia Katowice.
W prace nad audiobookiem zaangażowali się znani Ślązacy, m.in. senator Maria Pańczyk, prof. Marian Oslislo, architekci Tomasz Konior i Robert Konieczny, Irek Dudek, Artur Rojek, Mariusz Czerkawski, Antoni Piechniczek, Gerard Cieślik, muzycy zespołu Dżem, bracia Golcowie, Erwin Sówka – malarz z Nikiszowca, Tomek Koj – młodzieżowy Ślązak roku sprzed lat, a także Marek Suczyk – szef firmy „Kroll Ontrack” oraz Władysław Nehrebecki – twórca „Bolka i Lolka.
Od godziny 15.00 Program Radia Katowice transmitowany był na żywo. Do studia zaproszono wybitne postacie naszego życia społeczno-kulturalnego i politycznego. Obecni byli m.in. wicemarszałek Senatu RP Krystyna Bochenek, były rektor Uniwersytetu Śląskiego prof. Tadeusz Sławek, popularny komentator sportowy Andrzej Zydorowicz i gwiazda bluesa Ireneusz Dudek. Zabrzmiały również popularne melodie w wykonaniu żeńskiej orkiestry salonowej KHW KWK \"Staszic\" pod batutą Grzegorza Mierzwińskiego.
Organizatorzy wydarzenia celowo wybrali 4 grudnia jako dzień prezentacji dzieła, gdyż jest to dla Śląska święto wyjątkowe, bo górnicze. Przy okazji przypomnijmy, że 81 lat temu zaczęło nadawać w eter Polskie Radio Katowice, które towarzyszyło wszystkim ważnym wydarzeniom w regionie.