Dziesięć lat temu ostatni pociąg służbowy przewiózł górników KWK Kazimierz-Juliusz

1620382233 kwkkazimierz juliusz

fot: Krzysztof Soida

Pociąg wąskotorowy na trasie pomiędzy KWK Kazimierz-Juliusz a odkrywką piasku Bór Górny. Lipiec 1985 r.

fot: Krzysztof Soida

Bez rozgłosu minęła niedawno dziesiąta rocznica ostatniego przejazdu wąskotorowego pociągu służbowego do przewozu pracowników KWK Kazimierz-Juliusz w Sosnowcu. Pokopalniana linia kolejowa miała stać się atrakcją turystyczną Sosnowca, jednak miasto zrezygnowało z tych planów.

Kopalnia Węgla Kamiennego Kazimierz funkcjonowała w Sosnowcu, w dzielnicy Kazimierz Górniczy. Piasek podsadzkowy do podsadzania wyrobisk pobierała ze wschodniej części odkrywki Bór-Juliusz. Transport piasku przez dziesięciolecia odbywał się przy pomocy kolei wąskotorowej o szerokości toru 750 mm. Przypuszcza się, że jej początki sięgały 1905 r. Piętnaście lat później powstała pierwsza murowana hala parowozowni. W 1952 r. długość torów szlakowych wynosiła 16,6 km. Prócz tego na polu piaskowym istniała sieć torów eksploatacyjnych o długości 12 km.

KWK Kazimierz-Juliusz została zamknięta w 2015 r. Wcześniej, bo 29 kwietnia 2011 r., odbyła się ostatnie jazda pociągu służbowego do przewozu pracowników KWK Kazimierz-Juliusz po linii wąskotorowej. Po zamknięciu kopalni ważyły się losy jej obiektów, w tym linii wąskotorowej. Ostatecznie w listopadzie 2020 r. miasto Sosnowiec przejęło od SRK teren pokopalniany. Niedługo potem okazało się, że sosnowiecki samorząd stracił zainteresowanie pomysłem wskrzeszenia przewozów na linii wąskotorowej. Wydano na nią tym samym wyrok rozbiórki. Tabor miał zostać sprzedany w cenie złomu.

Chociaż kolej wąskotorowa kursująca w przeszłości pomiędzy szybami kopalni a polem piaskowym trafiła na złom, to ocalono przynajmniej część taboru podziemnego KWK Kazimierz-Juliusz. Wiosną br. podziemny tabor kolejowy sprzedany więc został przez SRK w cenie złomu. Kupiło go Muzeum Miejskie Sztygarka w Dąbrowie Górniczej, wydając na ten cel kwotę około 20 tys. zł. Postanowiono bowiem, by lokomotywa z wagonikami i torami wzbogaciła zbiory Kopalni Ćwiczebnej, czyli podziemnej trasy turystycznej prowadzonej przez muzeum. 

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Metropolia przekaże gminom kolejne 25,2 mln zł z Funduszu Odporności

Kolejne 25,2 mln zł trafi do gmin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii z Funduszu Odporności - zdecydowało zgromadzenie GZM podczas środowej sesji. Większość tej kwoty pokryje koszty organizacji transportu publicznego.

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Przewodniczący rady nadzorczej JSW zrezygnował z funkcji

Przewodniczący Rady Nadzorczej Jastrzębskiej Spółki Węglowej Łukasz Czopik złożył rezygnację z pełnienia funkcji w radzie nadzorczej spółki ze skutkiem na 30 czerwca 2026 r. - poinformowała w środę JSW.

PGE łączy siły z polską nauką. Podpisano umowy z kluczowymi jednostkami badawczymi

PGE Polska Grupa Energetyczna wchodzi na nowy poziom współpracy z polskim środowiskiem naukowym. Spółka podpisała ramowe umowy z dziewięcioma wiodącymi polskimi uczelniami i instytutami badawczymi, wśród których znajdują się m.in. Instytut Technologii Paliw i Energii oraz Akademia Górniczo‑Hutnicza. Celem partnerstwa jest przyspieszenie prac badawczo-rozwojowych (B+R), szybsze testowanie innowacji oraz ich wdrożenie w skali krajowego giganta energetycznego.