Dzień otwarty Centrum Inżynierii Środowiska GIG

fot: Bartłomiej Szopa/ARC

Partnerami projektu poza GIG są Katowicki Holding Węglowy S.A., Instytut AITEMIN (Hiszpania), Instytut Ineris (Francja), Subterra Ingenieria (Hiszpania), Politechnika w Koszycach (Słowacja) oraz Uniwersytet Nottingham (Wielka Brytania)...

fot: Bartłomiej Szopa/ARC

W środę (29 czerwca) odbędzie się dzień otwarty Centrum Inżynierii Środowiska Głównego Instytutu Górnictwa. Jest to jedno z oficjalnych wydarzeń towarzyszących 11. sesji Światowego Forum Miejskiego – WUF11, która odbędzie się od 26 do 30 czerwca w Katowicach.

Laboratoria i pracownie Centrum Inżynierii Środowiska GIG po wcześniejszym zgłoszeniu chęci uczestnictwa będzie można zwiedzać w trzech grupach: o godz. 9, 11 (zwiedzanie po angielsku) oraz 13.

Centrum Inżynierii Środowiska GIG prowadzi kompleksowe prace badawczo-rozwojowe i usługowe w zakresie inżynierii środowiska i zielonej gospodarki. Celem tych prac jest opracowywanie innowacyjnych rozwiązań wspierających zielony rozwój miast. Centrum grupuje różne laboratoria i różnych ekspertów, co pozwala na realizację prac, które mają ograniczać skutki oddziaływania człowieka na środowisko, wspomagać ochronę zasobów naturalnych oraz ich użytkowanie zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju a także gospodarki o obiegu zamkniętym. Głównym obszarem aktywności jest przywracanie walorów użytkowych terenom poprzemysłowym. Badania obejmują praktycznie wszystkie czynniki mające wpływ na jakość środowiska: od szczegółowych analiz poszczególnych elementów środowiska po ocenę stanu powietrza, gleby, wód, ścieków i osadów, poprzez monitoring zdegradowanych terenów poprzemysłowych, aż po badania produktów rolnych i spożywczych.

Główny Instytut Górnictwa jest jednym z wiodących instytutów badawczych w Europie, założony w 1925 roku. Świadczy usługi dla wszystkich branż przemysłu, instytucji centralnych i samorządów lokalnych oraz dla partnerów zagranicznych. Wszystkie laboratoria badawcze Instytutu posiadają akredytacje takich jednostek jak: Polskie Centrum Akredytacji, Lloyd's Register Quality Assurance, Główny Urząd Miar, Polski Rejestr Statków.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Pod tym względem Polska wypada lepiej niż Czechy, Węgry i Niemcy

Polska ma niski wskaźnik inwestycji brutto do PKB, ale pod względem inwestycji netto wypada bardzo dobrze - ocenił BNP Paribas. Z jego analizy wynika, że po uwzględnieniu amortyzacji Polska wypada lepiej niż inne państwa regionu, np. Czechy, Węgry i Niemcy.

Katowice Airport i Politechnika Krakowska łączą siły. W Pyrzowicach przetestują technologie LiDAR

Politechnika Krakowska rozpoczyna współpracę naukową i dydaktyczną z Międzynarodowym Portem Lotniczym Katowice. Partnerstwo ma wesprzeć rozwój, bezpieczeństwo i niezawodność infrastruktury lotniska w Pyrzowicach. Studenci uczelni zyskają natomiast możliwość odbywania praktyk i staży w jednym z najważniejszych portów lotniczych w Polsce.

Spółdzielnia energetyczna Węglokoksu stawia na rozwój

Spółdzielnia Energetyczna Węglokoks Energia SE 1 wkracza w kolejny etap rozwoju, konsekwentnie zwiększając skalę wykorzystania odnawialnych źródeł energii oraz rozszerzając grono odbiorców korzystających z zielonej energii produkowanej lokalnie.

Sklep PGG z nową funkcją. Odstąpienie od umowy online bez dodatkowych formalności

Polska Grupa Górnicza wprowadziła nowe rozwiązanie w swoim sklepie internetowym. Klienci mogą teraz odstąpić od umowy bezpośrednio z poziomu Profilu Klienta, bez konieczności wypełniania dodatkowych formularzy i wysyłania pism.