Dzięki umowie z PGG tegoroczna zima mieszkańcom Gliwic nie będzie taka straszna

fot: Jarosław Galusek/ARC

Przyczyny pożaru wskazać ma specjalnie powołania komisja OUG

fot: Jarosław Galusek/ARC

Gliwice nie będą miały tej zimy problemów z ogrzewaniem. To dzięki Polskiej Grupie Górniczej i należącej do niej kopalni Sośnica, z którą miejscowe Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej zawarło korzystną umowę na dostawy surowca.

Blisko 62 proc. mieszkań w Gliwicach korzysta z ciepła systemowego, dostarczanego przez PEC. Krzysztof Szaliński, prezes zarządu PEC, jest przekonany, że żadnych problemów z grzaniem, mimo kryzysu paliwowego, na pewno nie będzie.

– Z kopalnią Sośnica mamy podpisaną dwuletnią umowę obowiązującą do końca 2023 r. z możliwością przedłużenia. Zawarliśmy bardzo dobre cenowo kontrakty i są one na bieżąco realizowane. Mając na uwadze zapasy paliwa, którymi dysponujemy, i które cały czas są uzupełniane, nie przewidujemy żadnych ograniczeń w dostawach ciepła – zapewnia. 

Bezpośrednio z kopalni
Gliwice są zaopatrywane w 100 proc. z paliwa kopalnego dostarczanego do PEC taśmociągiem bezpośrednio z kopalni. Firma dostarcza ciepło systemowe odbiorcom na terenie miasta Gliwice w zakresie centralnego ogrzewania i ciepłej wody użytkowej, z jednoczesnym dotrzymywaniem standardów emisyjnych i wykorzystując najlepsze dostępne techniki.

W ub.r. w kotłowni WR-25 uruchomiona została instalacja odsiarczania oraz odazotowania spalin. Inwestycja to ok. 650 m sześc. instalacji betonowych, blisko 750 t konstrukcji stalowych i prawie 4,5 km sieci elektrycznej wraz z aparaturą kontrolno-pomiarową. Tym samym do atmosfery trafia mniej zanieczyszczeń gazowych, a standardy emisyjne, jakie spełnia kotłownia, osiągają wyśrubowane normy emisyjne ustanowione dla Polski przez KE. Tylko dzięki dotacji w wysokości 27 mln zł instalacja ta miała szansę powstać. Jej koszt zamknął się kwotą prawie 52 mln zł. Kotłownia jest jedną z dwóch wchodzących w skład Zakładu Cieplnego nr 1 w PEC-Gliwice. Składa się z czterech kotłów rusztowych opalanych węglem kamiennym i posiada całkowitą moc cieplną na poziomie 120 MWt. To ważny element centralnego źródła ciepła, dostarczający je ponad stutysięcznej grupie odbiorców. Przeprowadzony w końcu ub.r. ruch gwarancyjny wykazał spełnienie przez instalacje wszystkich wymaganych parametrów emisyjnych oraz ekonomicznych. 

Spoglądać trzeźwo
Ciepłownia Gliwice wyposażona jest w sumie w siedem wysokosprawnych kotłów węglowych o łącznej mocy zainstalowanej 361 MW. Przedsiębiorstwo eksploatuje ponadto dwie lokalne kotłownie gazowe. Miejski system ciepłowniczy zasilany z Ciepłowni Gliwice obejmuje swym zasięgiem niemal całe miasto. Składa się z sieci wysokoparametrowych, węzłów cieplnych oraz zewnętrznych instalacji odbiorczych. Czynnikiem grzewczym jest woda. Długość sieci wynosi 235 km.

W perspektywie najbliższych lat spółka ma jednak zamiar uniezależniać się stopniowo od węgla.

– Całkowitą dekarbonizację chcemy osiągnąć po 2040 r. Na naszą rzeczywistość trzeba spoglądać trzeźwo. Węgiel, jako paliwo bezpieczne, jeszcze z nami pozostanie na wiele lat. Oczywiście pracujemy nad redukcją jego udziału w produkcji energii, ale to wszystko wymaga inwestycji. Myślę, że po 2040 r. będziemy w stanie zredukować o połowę paliwo węglowe – wyjaśnia Krzysztof Szaliński.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Kopalnia Ignacy wskakuje na kolejny poziom. Rewitalizacja terenu cały czas trwa

Na terenie Zabytkowej Kopalni Ignacy mają miejsce prace przy nowym budynku usługowo-biurowym o wartości ponad 28 mln zł. To kolejny element trwającego od 2007 r. procesu ponownego zagospodarowania poprzemysłowego terenu byłej kopalni węgla kamiennego Ignacy w Rybniku – Niewiadomiu.

Drony z Ukrainy wyłączają rafinerie, na stacjach brakuje benzyny. Tego Lenin by nie wymyślił

Rosja, trzeci producent ropy na świecie, importuje benzynę drogą morską. Dlaczego? Ukraińskie drony, które od kwietnia systematycznie rozmontowują rosyjski przemysł rafineryjny. Skutek: reglamentacja paliwa w części kraj, kolejki na Krymie i ceny w Moskwie po 90 rubli za litr. Tego nawet Lenin z Breżniewem nie przewidzieli.

1761917515 waskotorowka

Nocna Szychta z koleją wąskotorową

Stowarzyszenie Górnośląskich Kolei Wąskotorowych rozpoczęło sezon wakacyjny z nowym rozkładem jazdy. Teraz kursy będą się odbywać na pełnej trasie, czyli do Miasteczka Śląskiego. Ale atrakcji przygotowano o wiele więcej.

Najlepsza polska kopalnia już po wizycie studyjnej dotyczącej rozwoju terenów inwestycyjnych

Przedstawiciele LW Bogdanka, gminy Łęczna oraz Agencji Rozwoju Przemysłu uczestniczyli w wizycie studyjnej na Dolnym Śląsku. Jej celem było poznanie praktycznych doświadczeń związanych z tworzeniem parków przemysłowych, przygotowaniem terenów inwestycyjnych oraz budową infrastruktury niezbędnej do przyciągania nowych inwestorów.