Dzięki subwencjom z budżetu państwa kopalnie będą mogły dalej funkcjonować

fot: Jarosław Galusek/ARC

Pomoc budżetowa dla kopalń ma je uratować przed bankructwem, ale jest obciążona poważnym ryzykiem

fot: Jarosław Galusek/ARC

Najpierw Sejm 27 stycznia odrzucił senackie weto, a następnie prezydent Andrzej Duda podpisał 2 lutego nowelizację ustawy o funkcjonowaniu górnictwa węgla kamiennego. Jej wejście w życie otwiera drogę do dotowania kopalń, choć wciąż nie wiadomo, czy na takie rozwiązanie ostatecznie wyrazi zgodę Komisja Europejska.

Ustawa jest nazywana ratunkową, bo dzięki subwencjom z budżetu państwa kopalnie, które obecnie stoją przed widmem upadłości, będą mogły dalej funkcjonować. Mechanizm subwencjonowania górnictwa to jeden z najważniejszych elementów podpisanej przez związki zawodowe i rząd umowy społecznej, która ma regulować proces zamykania branży. Konkretne zapisy tego mechanizmu znalazły się właśnie w nowelizacji ustawy górniczej, która została uchwalona.

Nowelizacja precyzuje m.in. zasady udzielania publicznego wsparcia w postaci dopłat do redukcji zdolności produkcyjnych kopalń oraz wsparcia finansowego na koszty nadzwyczajne związane z procesem likwidacji. Jak wskazano w ustawie, łączne wydatki dla budżetu państwa na ten cel w latach 2022-2031 mają wynieść maksymalnie 28,82 mld zł, a pomoc ma trafić do kopalń Polskiej Grupy Górniczej, Taurona Wydobycie oraz Węglokoksu Kraj. Oprócz tego nowela przewiduje także zawieszenie spłaty i docelowe umorzenie części zobowiązań górniczych firm wobec ZUS i PFR.

W tym roku do spółek węglowych objętych pomocą w ramach umowy społecznej ma trafić łącznie ponad 6 mld zł. Największym beneficjentem tej pomocy ma być Polska Grupa Górnicza, która w tym roku ma otrzymać ponad 5 mld zł, a w okresie od 2022 do 2031 – 20,7 mld zł. Ustawa umożliwi również zawieszenie i umorzenie ponad 818 mln zł zobowiązań PGG wobec ZUS oraz 1 mld zł pożyczki z PFR.

„Czwartkowa decyzja większości posłów ma doniosłe znaczenie dla Polskiej Grupy Górniczej, gdyż pozwala kontynuować według wcześniejszych założeń program transformacji branży, uzgodniony w umowie społecznej. Ustawa o zmianie ustawy o funkcjonowaniu górnictwa trafi teraz do podpisu przez prezydenta RP, który otwarcie deklarował wsparcie dla projektu” – napisano w piątkowym oświadczeniu PGG.

Ustawę w środę podpisał prezydent i ma wejść w życie następnego dnia po ogłoszeniu. To oznacza, że pomoc dla kopalń zostanie uruchomiona jeszcze w lutym. Budżetowe wsparcie dla górnictwa to „być albo być” węglowych spółek objętych pomocą w ramach ustawy górniczej. O bardzo trudnej sytuacji PGG w połowie stycznia mówił prezes spółki Tomasz Rogala.

– Mamy pieniądze na funkcjonowanie przez sześć tygodni dłużej niż pierwotnie to było planowane. (...) okres finansowania w oparciu o środki własne był do 30 grudnia, a przesunął się do połowy lutego. To suma dwóch rzeczy – z jednej strony oszczędzania i niewydawania pieniędzy, a z drugiej strony tego efektu rynkowego – wskazał wtedy prezes Rogala.

Pomoc budżetowa dla kopalń ma je uratować przed bankructwem, ale jest obciążona poważnym ryzykiem. Proces notyfikacji pomocy publicznej dla górnictwa w Komisji Europejskiej właściwie dopiero się rozpoczyna i nie wiadomo, jaki będzie jego finał. Przed scenariuszem, w którym Bruksela nie zgodzi na takie rozwiązanie, przestrzegają związkowcy.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Dawid Stafarczyk – górnik z ruchu Rydułtowy, który goni marzenia w triathlonie

W ruchu Rydułtowy kopalni ROW wszyscy dobrze go znają. Dawid Stafarczyk, elektryk w oddziale MEUD, to wielki miłośnik triathlonu. Ma na swoim koncie sporo sukcesów. Ostatnio zaprezentował się na mistrzostwach Europy w tej dyscyplinie.

Górnicza spółka chwali się wynikami. Jest naprawdę dobrze

Sprzedaż miedzi przez grupę KGHM wyniosła w maju 2026 r. 62,1 tys. ton i była wyższa o 2 proc. rdr. Ale hitem jest srebro. Jego sprzedaż wyniosła 164 tony i była wyższa o 52 tony (+46 proc.) od sprzedaży zrealizowanej w maju 2025 roku. 

Górnik na tacierzyńskim? Panowie coraz częściej korzystają z tego urlopu

Czy model rodzicielstwa w Polsce się zmienia? Powoli – tak, co wynika z danych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Ojcowie coraz chętniej angażują się w opiekę nad dziećmi na urlopie rodzicielskim. Nie brakuje wśród nich także górników. Statystyki ZUS pokazują, że od czasu wydłużenia urlopu rodzicielskiego liczba ojców, którzy decydują się skorzystać z tego uprawnienia, cały czas rośnie. 

„Ogród wiedzy” w Brzeźcach. Ekopracownia ze wsparciem WFOŚiGW w Katowicach

W Szkole Podstawowej w Brzeźcach (gmina Pszczyna) otwarto „Ogród wiedzy” – ekopracownię, która powstała dzięki wsparciu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.