Działalność elektrowni i kopalni została doceniona przez Ministerstwo Edukacji Narodowej

fot: Krystian Krawczyk

Roczne wydobycie w kopalnia Turów to ok. 12 mln t węgla. Rocznie zdejmowane jest 32 mln m3 nadkładu

fot: Krystian Krawczyk

Elektrownia i kopalnia Turów oraz Zespół Elektrowni Dolna Odra - oddziały PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna - zostały wyróżnione przez Ministerstwo Edukacji Narodowej za współpracę ze szkołami oraz promocję kształcenia branżowego - poinformowało portal netTG.pl biuro prasowe PGE GiEK. 

Podziękowania dla elektrowni i kopalni Turów wręczono w poniedziałek, 18 marca, podczas Dolnośląskiego Kongresu Zawodowego odbywającego się w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej im. Angelusa Silesiusa w Wałbrzychu. Dyplomy z rąk minister edukacji zawodowej Anny Zalewskiej odebrali dyrektor elektrowni Turów Paweł Styczyński oraz dyrektor kopalni węgla brunatnego Turów Sławomir Wochna. Dyrektor ZEDO Piotr Litwin podziękowanie odebrał dzien później podczas Zachodniopomorskiego Kongresu Zawodowego.

- Przyznane wyróżnienia to potwierdzenie, że spółka PGE GiEK jest odpowiedzialna nie tylko za bezpieczeństwo energetyczne kraju, ale również aktywnie uczestniczy w odbudowie polskiego szkolnictwa zawodowego. Współpracując ze szkołami z terenów, na których funkcjonują nasze oddziały, nie tylko uczestniczymy w zapewnieniu ciekawej oferty edukacyjnej dla młodzieży, ale także inwestujemy w nasze przyszłe zasoby kadrowe - powiedział Robert Ostrowski, prezes zarządu PGE GiEK.

W ubiegłym roku, w ramach „Programu wspierania kształcenia zawodowego”, PGE GiEK podpisała porozumienia ze szkołami z powiatu zgorzeleckiego i bełchatowskiego. W tych lokalizacjach powstają klasy pod patronatem PGE, kształcące w zawodach pozwalających na uzupełnienie luki pokoleniowej i kompetencyjnej w elektrowniach i kopalniach należących do spółki. W 2014 r. oddział ZEDO zawarł umowę o współpracy z Zespołem Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 w Gryfinie. Uczniowie kształcący się w tej szkole w zawodzie technik elektryk mają możliwość odbywania praktyk w elektrowni. Oddział sfinansował też zakup sprzętu do pracowni elektrycznej oraz współpracuje z ZSP nr 2 przy promocji szkoły i organizacji niektórych wydarzeń szkolnych.

- Pomagamy kształcić m.in. przyszłych techników: elektryków, mechaników, energetyków, automatyków i mechatroników. Dla uczniów organizujemy praktyczną naukę zawodu z przygotowaniem do zdobycia uprawnień kwalifikacyjnych oraz wizyty zawodoznawcze, a dla najlepszych fundujemy stypendia. To korzyść dla obu stron, zarówno dla nas – pracodawcy, jak i ucznia – przyszłego pracownika – dodał Ostrowski.

Oprócz zapewnienia wykwalifikowanej kadry pracowniczej w przyszłości, celem „Programu wspierania kształcenia zawodowego” jest podniesienie jakości i efektywności kształcenia zawodowego oraz dostosowania go do wyzwań rozwojowych i potrzeb lokalnego rynku pracy. Oddziały i spółki nadzorowane przez PGE GiEK, poprzez wsparcie lokalnej społeczności w obszarze edukacyjnym, realizują działania zgodne z ideą społecznej odpowiedzialności biznesu. Program wspierania kształcenia zawodowego w PGE GiEK został objęty patronatem Ministerstwa Edukacji Narodowej.

PGE GiEK, oprócz podjętej współpracy ze szkołami ponadpodstawowymi, od lat współpracuje również z 17 uczelniami wyższymi. Efektem porozumień o współpracy naukowo-technicznej są wspólne przedsięwzięcia, które służą wymianie doświadczeń, rozwiązywaniu problemów natury teoretycznej oraz praktycznego wykorzystania potencjału naukowego uczelni.

Regionalne Kongresy Zawodowe, organizowane przez wojewodów i kuratorów oświaty we współpracy z Ministrem Edukacji Narodowej, to cykl szesnastu spotkań, upowszechniających zmiany w szkolnictwie branżowym i technicznym. W kongresach biorą udział m.in. pracodawcy reprezentujący branże, w których kształci się młodzież, dyrektorzy szkół, przedstawiciele samorządów, organów prowadzących szkoły zawodowe oraz izb rzemieślniczych i środowisk związanych z kształceniem branżowym i technicznym. Zmiany, których część wejdzie w życie od nowego roku szkolnego 2019/2020 dotyczą przede wszystkim zwiększenia wpływu pracodawców na funkcjonowanie szkolnictwa zawodowego oraz dopasowania nowego systemu szkolnictwa branżowego do potrzeb nowoczesnej gospodarki i poszczególnych branż.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Metropolia przekaże gminom kolejne 25,2 mln zł z Funduszu Odporności

Kolejne 25,2 mln zł trafi do gmin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii z Funduszu Odporności - zdecydowało zgromadzenie GZM podczas środowej sesji. Większość tej kwoty pokryje koszty organizacji transportu publicznego.

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Przewodniczący rady nadzorczej JSW zrezygnował z funkcji

Przewodniczący Rady Nadzorczej Jastrzębskiej Spółki Węglowej Łukasz Czopik złożył rezygnację z pełnienia funkcji w radzie nadzorczej spółki ze skutkiem na 30 czerwca 2026 r. - poinformowała w środę JSW.

PGE łączy siły z polską nauką. Podpisano umowy z kluczowymi jednostkami badawczymi

PGE Polska Grupa Energetyczna wchodzi na nowy poziom współpracy z polskim środowiskiem naukowym. Spółka podpisała ramowe umowy z dziewięcioma wiodącymi polskimi uczelniami i instytutami badawczymi, wśród których znajdują się m.in. Instytut Technologii Paliw i Energii oraz Akademia Górniczo‑Hutnicza. Celem partnerstwa jest przyspieszenie prac badawczo-rozwojowych (B+R), szybsze testowanie innowacji oraz ich wdrożenie w skali krajowego giganta energetycznego.