Dyskutowali o skutkach fedrowania pod Rudą Śląską

W siedzibie PGG Oddział KWK Ruda ruch Bielszowice w Rudzie Śląskiej, odbyło się 39. posiedzenie zespołu porozumiewawczego dla okresowej oceny eksploatacji górniczej pod terenami miasta Ruda Śląska. Spotkanie miało miejsce 19 marca. - poinformował Wyższy Urząd Górniczy w Katowicach.

fot: ARC/Maciej Dorosiński

W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele KWK Ruda

fot: ARC/Maciej Dorosiński

W siedzibie PGG Oddział KWK Ruda ruch Bielszowice w Rudzie Śląskiej, odbyło się 39. posiedzenie zespołu porozumiewawczego dla okresowej oceny eksploatacji górniczej pod terenami miasta Ruda Śląska. Spotkanie miało miejsce 19 marca. - poinformował Wyższy Urząd Górniczy w Katowicach.

Obrady prowadził Artur Sowa, zastępca dyrektora Okręgowego Urzędu Górniczego w Katowicach. Podczas posiedzenia omówiono zakres eksploatacji górniczej dokonanej w IV kwartale 2025 r. oraz I kwartale 2026 r. wraz z analizą wyników obserwacji geodezyjnych, deformacji terenu oraz pomiarów wielkości przyspieszeń drgań gruntu. 

Poinformowano także o postępie prac związanych z realizacją napraw szkód spowodowanych ruchem zakładu górniczego KWK Pokój I - Pokój II przez SRK Kopalnie Węgla Kamiennego w Całkowitej Likwidacji oraz SRK Oddział CZOK. Ponadto szczegółowo przedstawiono kwestie współpracy organów samorządowych z kopalnią.

W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele: OUG w Katowicach, Urzędu Miasta Ruda Śląska, Polskiej Grupy Górniczej, w tym KWK Ruda, a także SRK Oddział CZOK i SRK Kopalnie Węgla Kamiennego w Całkowitej Likwidacji.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

JSW: Stabilne postępy w robotach korytarzowych

Podczas ostatniej konferencji wynikowej za I kwartał 2026 roku, zarząd Jastrzębskiej Spółki Węglowej poinformował o pracach w obszarze wyrobisk korytarzowych. Spółka utrzymuje stabilne tempo, a ograniczenie liczby wyrobisk korytarzowych w tym roku nie wpłynie na poziom wydobycia.

Dążą do neutralności klimatycznej, mimo planu zwiększenia wydobycia ropy

Zjednoczone Emiraty Arabskie podobnie jak Unia Europejska dążą do neutralności klimatycznej, ale traktują ten cel w sposób pragmatyczny - wskazał Polski Instytut Ekonomiczny (PIE). Większe wydobycie ropy naftowej również ma służyć finansowaniu transformacji energetycznej.

Z notatnika sztygara Onderki: Sztygar nie miał czasu

Wcale nie twierdzę, że wszyscy wokół łamią nagminnie przepisy BHP, bo wielu jest takich, co je przestrzegają, nawet do przesady. Znałem kiedyś pewnego sztygara, który we wszystkim widział zagrożenie dla siebie i załogi. Pewnego dnia się przeliczył, bo zapomniał o jednym. Mianowicie, że robotę trzeba koordynować. 

Nie żyje Piotr Pyzik, były wiceminister od górnictwa

W wieku 69 lat zmarł Piotr Pyzik, były poseł PiS i były wiceminister aktywów państwowych odpowiedzialny za górnictwo.