Dyskusje: węgiel czarny, niekoniecznie brudny

fot: Anna Zych

Debata o węglu była trzecim z kolei spotkaniem zorganizowanym przez senacką Komisję Gospodarki, które dotyczyło paliw

fot: Anna Zych

Uczestnicy konferencji, dotyczącej gospodarki niskoemisyjnej i przyszłości polskiego górnictwa, która odbyła się w Senacie RP, pod tym względem byli zgodni - Polska nie ma powodu, aby wstydzić się swojego węgla, tym bardziej, że to czarne paliwo nie zawsze jest brudne. Prelegenci wskazywali, że nasz kraj nie znajduje się w grupie państw odpowiedzialnych za najwyższą emisję, globalne zużycie węgla znacząco rośnie, a człowiek, mimo wielkich starań, nie jest w stanie zatrzymać zmian klimatycznych, które najprawdopodobniej zapoczątkowane zostały kilkaset lat temu.

- Powinniśmy skoncentrować się na działaniach, które nie dopuszczą do zaostrzenia zapisów pakietu, a atutem Polski powinny być nowe technologie, wśród których ważne miejsce zajmuje CCS - uważa prof. Jerzy Buzek, były przewodniczący Parlamentu Europejskiego, który zainicjował dyskusję.

Małgorzata Mika-Bryska, zastępca dyrektora Departamentu Energetyki w Ministerstwie Gospodarki, referując działania polskiego rządu w zakresie polityki klimatycznej UE, przypomniała, że renegocjacja zasad tej polityki do 2020 r. jest niemożliwa, bowiem na jej kanwie przyjęto w Unii szereg aktów prawnych, które zostały zaakceptowane przez państwa członkowskie większością głosów. Zagrożeniem dla Polski jest natomiast drugi pakiet klimatyczny. Wypracowanie tego dokumentu znalazło się w programie prac Komisji Europejskiej na 2013 r.

Analizę skutków wejścia w życie pakietu klimatycznego w oparciu o raport EnergySys zaprezentował Herbert Leopold Gabryś, były podsekretarz stanu w Ministerstwie Przemysłu i Handlu.

Drugi panel, dotyczący stanu obecnego i perspektyw górnictwa węgla kamiennego w Polsce, zainicjował prof. Antoni Tajduś, były rektor Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, który na wstępie swojego wystąpienia stwierdził, że nie wierzy w negatywny wpływ dwutlenku węgla na środowisko. Profesor wskazał, że w ostatnich czterech latach globalne zużycie węgla wzrosło o około 80 proc., a węgiel był, jest i będzie konkurencyjny wobec ropy i gazu ze względu na jego zasoby i łatwość transportu.

O planach rozwojowych spółek węglowych, związanych m.in. ze zwiększeniem efektywności energetycznej, budową elektrowni o wysokiej sprawności oraz wykorzystaniem takich możliwości, jak spalanie metanu czy podziemne zgazowanie węgla, mówili prezesi Joanna Strzelec-Łobodzińska i Roman Łój.

- Wyrażamy ostry sprzeciw wobec zaostrzania celów klimatycznych. Nawet gdybyśmy przyjęli, że tak bardzo szkodzimy klimatowi, to należy pamiętać o tym, że 20 procent, czyli 1,4 miliarda ludzi na świecie, aktualnie nie ma dostępu do energii elektrycznej, a 2,7 miliarda ogrzewa swoje domy poprzez spalanie drewna i szczątków organicznych. Niewątpliwie postęp cywilizacyjny będzie polegał na tym, że ci ludzie muszą uzyskać dostęp do energii elektrycznej i ciepłej wody. Trudno sobie wyobrazić, że ta cywilizacyjna bariera będzie pokonywana przy wykorzystaniu najdroższych nośników energii. Te miliardy ludzi będą uzyskiwać energię z węgla, paliwa najłatwiej dostępnego i najtańszego. Pamiętajmy, że na Śląsku nie wszystko, co jest czarne, jest brudne - argumentowała Joanna Strzelec-Łobodzińska, prezes Kompanii Węglowej.

Jarosław Zagórowski, prezes JSW, wskazywał, że historia postępu cywilizacyjnego Europy związana jest z węglem, i pytał retorycznie, czy rezygnując z tego paliwa, chcemy cofnąć się w rozwoju o dziesięciolecia.

O aspekcie środowiskowym, dotyczącym węgla jako stałego elementu biosfery Ziemi, mówił dr hab. Mirosław Nakonieczny z Uniwersytetu Śląskiego, a problem kontekstu globalnego cieplejszego klimatu zaprezentował prof. Jacek Jania z Komitetu Badań Polarnych PAN.

Trzeci panel konferencji koncentrował się na problemach transformacji sektora energetycznego. Głos zabrali m.in. Dariusz Lubera, prezes Tauron Polska Energia, oraz Marek Ściążko, dyrektor Instytutu Chemicznej Przeróbki Węgla.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

1761917515 waskotorowka

Nocna Szychta z koleją wąskotorową

Stowarzyszenie Górnośląskich Kolei Wąskotorowych rozpoczęło sezon wakacyjny z nowym rozkładem jazdy. Teraz kursy będą się odbywać na pełnej trasie, czyli do Miasteczka Śląskiego. Ale atrakcji przygotowano o wiele więcej.

Najlepsza polska kopalnia już po wizycie studyjnej dotyczącej rozwoju terenów inwestycyjnych

Przedstawiciele LW Bogdanka, gminy Łęczna oraz Agencji Rozwoju Przemysłu uczestniczyli w wizycie studyjnej na Dolnym Śląsku. Jej celem było poznanie praktycznych doświadczeń związanych z tworzeniem parków przemysłowych, przygotowaniem terenów inwestycyjnych oraz budową infrastruktury niezbędnej do przyciągania nowych inwestorów. 

We wtorek maksymalne ceny paliw: benzyna Pb95 - 5,98 zł za litr, diesel - 6,11 zł za litr

We wtorek litr benzyny 95 kosztuje nie więcej niż 5,98 zł, benzyny 98 - 6,69 zł, a diesla - 6,11 zł. Oznacza to, że w porównaniu z poniedziałkiem ceny maksymalne obu rodzajów benzyn są wyższe; tańszy jest z kolei diesel.

Tragiczny wypadek w kopalni Murcki-Staszic

Do tragicznego wypadku doszło w poniedziałek 22 czerwca w kopalni Murcki-Staszic. Jeden z pracowników podczas wiercenia otworu strzałowego został przygnieciony bryłą kamienia. Pomimo udzielonej pomocy, nie udało się go uratować.