Dworczyk: Strategiczne spółki, takie jak PGNiG, nie będą pozostawione same sobie

1621237338 michaldworczyk kprm

fot: KPRM

Michał Dworczyk, szef KPRM

fot: KPRM

- Strategiczne spółki takie jak PGNiG nie zostaną pozostawione same sobie i mogą liczyć na dobrą współpracę z państwem - powiedział szef KPRM Michał Dworczyk podczas sobotniej konferencji prasowej, wyrażając przekonanie, że PGNiG przetrwa trudny okres w dobrej kondycji.

Dworczyk pytany był podczas konferencji, czy PGNiG grozi bankructwo i czy rząd nie obawia się, że Komisja Europejska zakwestionuje dofinansowanie tej firmy przez państwo.

Dla nas zasadniczą sprawą jest bezpieczeństwo Polaków, nie tylko bezpieczeństwo fizyczne, ale również ekonomiczne, gospodarcze. Dlatego rząd podejmuje szereg działań, żeby w tych trudnych czasach, gdy musimy się mierzyć z szeregiem wyzwań, z inflacją, z problemami gospodarczymi, tymi wszystkimi konsekwencjami, które wywołała pandemia, niwelować te problemy - powiedział.

Wskazał, że do takich działań należy obniżanie cen gazu, zwłaszcza dla odbiorców indywidualnych.

Jestem przekonany, że nasza strategiczna spółka, bo o niej mówimy, o PGNiG, przetrwa ten okres w dobrej kondycji, że będzie musiała zmierzyć się z tymi wyzwaniami i na pewno nie zostanie pozostawiona sama sobie. Z punktu widzenia nie tylko rządu, ale całej Polski jest szalenie istotne, żeby takie strategiczne spółki mogły liczyć w tego rodzaju sytuacjach, w jakiej się znajdujemy, na dobrą współpracę z państwem - podkreślił.

Uchwalona w czwartek przez Sejmu ustawa o szczególnych rozwiązaniach służących ochronie odbiorców paliw gazowych przewiduje, że sprzedawcom gazu do odbiorców objętych taryfami będzie przysługiwać rekompensata - różnica między faktyczną ceną zakupu a ceną sprzedaży według taryfy. W przypadku sprzedawcy z urzędu rekompensata to różnica między cenami cennikowymi na 1 stycznia 2022 r. a jego taryfą.

Ustawa wprowadza możliwość przeznaczenia środków Funduszu Przeciwdziałania COVID-19 na udzielanie pożyczek sprzedawcy z urzędu gazu, dla zdobycia środków na zagwarantowanie ciągłości świadczenia usług odbiorcom w gospodarstwie domowym, a przedsiębiorcy realizującemu w 2021 r. obowiązek obliga giełdowego na potrzeby zakupu i rozliczenia zobowiązań związanych z zakupem gazu i jego rozliczeniem, usług przesyłania i dystrybucji usług dystrybucji, usług regazyfikacji i magazynowania. Łączna kwota należności z tytułu kapitału pożyczek nie będzie mogła w przekroczyć 20 mld zł.

Dodatkowo gwarancjami Skarbu Państwa objęte zostaną w 100 proc. kredyty zaciągane i obligacje emitowane przez sprzedawcę z urzędu i przedsiębiorstwo realizujące obligo giełdowe na potrzeby obrotu gazem. Gwarancje mają obowiązywać do 1 stycznia 2026 r. W sumie te gwarancje mogą sięgnąć 30 mld zł.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Będzie wieża widokowa na Szlaku Węgla i Stali

W ramach programu Industrial Space na Szlaku Węgla i Stali pojawią się nowe obiekty. Jeden z nich zaplanowano w Jastrzębiu-Zdroju, w okolicach Zielonego Mostu. Stanie wieża widokowa w formie kopalnianego skipu.

Gaz w Europie drożeje po wtorkowych zniżkach cen

Ceny gazu w Europie idą w górę po wtorkowych spadkach. Wśród inwestorów nie słabną wątpliwości co do porozumienia pokojowego pomiędzy USA a Iranem - informują maklerzy.

ZŁAP BOXA KGHM – inspiracje ukryte w pudełku

Jak w ciekawy i nowoczesny sposób przybliżyć dzieciom i młodzieży wartości KGHM? Koordynatorzy programu edukacyjnego „Kompetentni w branży – KGHM kluczowy partner w kształceniu zawodowym” znaleźli na to sposób.  Akcja #ZŁAPBOXAKGHM to nowoczesne podejście do edukacji poprzez zabawę i spopularyzowany przez social media globalny fenomen blindboxów. Działania prowadzono w szkołach patronackich oraz podczas wydarzeń sportowych w Lubinie.

Kadrowe trzęsienie ziemi. Posady straciło trzech szefów energetycznej spółki

Rada nadzorcza PGE Dystrybucja - spółki zależnej Polskiej Grupy Energetycznej - odwołała prezesa Jacka Drozda i dwóch członków zarządu ze skutkiem na 30 czerwca 2026 r. - poinformowała spółka.