Dwójka z plusem dla rządu Ewy Kopacz

1411983012 kopacz ewa mp 01

fot: mat. pras.

Działania premier Ewy Kopacz zostały ocenione na 3,5 pkt, co oznacza wzrost o 0,5 pkt. wobec oceny, jaką eksperci wystawili w trzecim kwartale ówczesnemu premierowi Donaldowi Tuskowi

fot: mat. pras.

Eksperci BCC ocenili działania rządu Ewy Kopacz w IV kwartale ub.r. na 2,5 pkt. w skali 5-stopniowej; to o 0,2 pkt. lepiej niż rząd Donalda Tuska w ostatnich miesiącach funkcjonowania. Najwyższe oceny rząd Kopacz uzyskał m.in. w obszarach prawa gospodarczego oraz infrastruktury.

Prezes Business Centre Club Marek Goliszewski wskazywał podczas poniedziałkowego posiedzenia Gospodarczego Gabinetu Cieni BCC, że eksperci mają świadomość, iż trudno w ciągu trzech miesięcy sprawowania urzędu zrealizować potrzebne Polsce reformy. Szczególnie, że mają one charakter długofalowy - dodał.

- Obserwowaliśmy postawę pani premier w tym okresie przez pryzmat pytania o szanse na poczynienie odważnych i szybkich działań. Taka (szansa) objawiła się w kilku sprawach - wskazywał.

- Premier poprosiła Janusza Lewandowskiego o przewodniczenie Radzie Gospodarczej, co oznacza prymat gospodarki nad polityką. Nawiązała kontakt ze związkami zawodowymi otwierając pole dla dialogu społecznego, niezbędnego dla rozwiązywania problemów ekonomiczno-finansowych w skali kraju - dodał.

Wśród pozytywów wskazywał też na wsparcie ministra zdrowia podczas konfliktu z Porozumieniem Zielonogórskim czy powołanie pełnomocnika rządu ds. górnictwa i energetyki.

Eksperci Gabinetu Cieni oceniając oceniając działania rządu w minionym kwartale wystawili mu ocenę 2,5 pkt. w skali od 0 do 5. To o 0,2 pkt. więcej niż w trzecim kwartale 2014 r. Działania premier Ewy Kopacz zostały ocenione na 3,5 pkt, co oznacza wzrost o 0,5 pkt. wobec oceny, jaką eksperci wystawili w trzecim kwartale ówczesnemu premierowi Donaldowi Tuskowi.

Najwyższe noty rząd Kopacz otrzymał w obszarach: prawo gospodarcze, infrastruktura oraz promocja gospodarki za granicą - po 3,5 pkt. Eksperci wskazali, że wyższe noty związane są z przynoszącą coraz lepsze efekty aktywnością rządu w tych dziedzinach.

Największy wzrost liczby punktów względem trzeciego kwartału ub.r., bo aż o 1,5 pkt., odnotował obszar prawa gospodarczego, co wynika - jak tłumaczyli eksperci BCC - m.in. z przedstawienia dobrych założeń nowego Prawa działalności gospodarczej, które ma zastąpić ustawę o swobodzie działalności gospodarczej i poprawić relacje przedsiębiorca-państwo.

Eksperci nie pozostawili jednak suchej nitki na działaniach rządu w obszarze spółdzielczości (0 pkt), uregulowań dotyczących rynku finansowego, a także środowiska naturalnego (po 1 pkt).

- Oceny te potwierdzają niską jakość regulacji w tych obszarach lub niewielkie zainteresowanie ich problemami - wskazali eksperci w uzasadnieniu swoich ocen.

Eksperci BCC poza wystawieniem ocen ministrom zarekomendowali rządowi premier Ewy Kopacz listę priorytetów, których realizacja powinna - ich zdaniem - rozpocząć się jak najszybciej. Wśród nich znalazły się przygotowanie wizji rozwoju kraju do 2020 r., uchwalenie ustawy o nowej formule dialogu społecznego, czy zmniejszenie deficytu sektora finansów publicznych z obecnego poziomu ok. 3 proc. PKB do blisko zera, czyli o ok. 50 mld zł.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Metropolia przekaże gminom kolejne 25,2 mln zł z Funduszu Odporności

Kolejne 25,2 mln zł trafi do gmin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii z Funduszu Odporności - zdecydowało zgromadzenie GZM podczas środowej sesji. Większość tej kwoty pokryje koszty organizacji transportu publicznego.

Nie żyje prof. Marian Mitręga. Wieloletni pracownik Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego

Nie żyje prof. dr hab. Marian Mitręga. Politolog przez blisko pół wieku związany był z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W lipcu skończyłby 74 lata.

Przewodniczący rady nadzorczej JSW zrezygnował z funkcji

Przewodniczący Rady Nadzorczej Jastrzębskiej Spółki Węglowej Łukasz Czopik złożył rezygnację z pełnienia funkcji w radzie nadzorczej spółki ze skutkiem na 30 czerwca 2026 r. - poinformowała w środę JSW.

PGE łączy siły z polską nauką. Podpisano umowy z kluczowymi jednostkami badawczymi

PGE Polska Grupa Energetyczna wchodzi na nowy poziom współpracy z polskim środowiskiem naukowym. Spółka podpisała ramowe umowy z dziewięcioma wiodącymi polskimi uczelniami i instytutami badawczymi, wśród których znajdują się m.in. Instytut Technologii Paliw i Energii oraz Akademia Górniczo‑Hutnicza. Celem partnerstwa jest przyspieszenie prac badawczo-rozwojowych (B+R), szybsze testowanie innowacji oraz ich wdrożenie w skali krajowego giganta energetycznego.