Dwaj oferenci złożyli wiążące oferty zakupu kopalniSilesia\"

Silesia 4 jech

fot: Jerzy Chromik

Prawdopodobnie w piątek okaże się, czy dwaj oferenci zostaną dopuszczeni do dalszych rokowań w sprawie kupna „Silesii”

fot: Jerzy Chromik

Założone przez pracowników kopalni \"Silesia\" Przedsiębiorstwo Górnicze Silesia oraz spółka Alpha Construction AG ze Szwajcarii złożyły w czwartek wiążące oferty zakupu tej kopalni od Kompanii Węglowej. Decyzja w sprawie dopuszczenia jednego lub obu podmiotów do dalszych rokowań ma zapaść w najbliższym czasie.

W czwartek w południe minął termin, w jakim oferenci, którzy w październiku złożyli wstępne oferty w tej sprawie, musieli przedstawić wiążące oferty. Obaj zrobili to na kilkadziesiąt minut przed upływem tego terminu. - Komisja rozpatruje i ocenia oferty. Na razie nie zapadła decyzja dotycząca dopuszczenia oferentów do dalszych rokowań. Można spodziewać się jej w najbliższym czasie - powiedział rzecznik Kompanii Zbigniew Madej.

Według nieoficjalnych informacji ze źródeł zbliżonych do komisji ds. rokowań, najbardziej prawdopodobne jest dopuszczenie do rokowań obu zainteresowanych. Decyzja może zapaść nawet w piątek, po drobnych, formalnych uzupełnieniach ofert.

Oferty wstępne obydwa podmioty złożyły w październiku, potem - na prośbę komisji - uzupełniały dokumentację. W listopadzie oferenci zostali dopuszczeni do due diligence, czyli szczegółowego badania kopalni.

Przedsiębiorstwo Górnicze Silesia (PGS) to spółka powołana we wrześniu przez pracowników kopalni. Akces do niej zgłosiło ponad 500 osób, które zgromadziły ok. 70 tys. zł kapitału. Kluczowe dla sukcesu spółki będzie jednak pozyskanie inwestora, który zdecyduje się wyłożyć ponad 200 mln zł w ciągu dwóch lat.
Związkowcy z \"Silesii\" zapewniają, że pozyskanie inwestora jest realne. Według nieoficjalnych informacji, w ofercie wiążącej wskazana jest firma z sektora energetycznego, z zagranicznym kapitałem, która miałaby sfinansować przedsięwzięcie. Oficjalnie nie podano jednak informacji na ten temat.

Drugi oferent, Alpha Construction AG - jak podawała kilka tygodni temu \"Rzeczpospolita\" - zajmuje się budową, kupnem i sprzedażą nieruchomości; dysponuje kapitałem w wysokości 100 tys. franków.

To już trzecia próba sprzedaży zagrożonej likwidacją, przynoszącej straty kopalni \"Silesia\" w Czechowicach-Dziedzicach. Dwie pierwsze zakończyły się fiaskiem. W razie niepowodzenia obecnego przetargu zarząd Kompanii może zdecydować o likwidacji kopalni.
Według wcześniejszych informacji \"Silesia\", formalnie będąca częścią kopalni \"Brzeszcze-Silesia\", wydobywa ok. 300-500 ton węgla na dobę. To ponad 20-krotnie mniej od średnich kopalń KW, gdzie dobowe wydobycie sięga 8-9 tys. ton. Miesięcznie przynosi ok. 10 mln zł strat. Ewentualnej likwidacji zakładu sprzeciwiają się związki. Argumentują, że po inwestycjach i udostępnieniu nowych pokładów kopalnia może wydobywać dobry jakościowo węgiel i przynosić zyski.

W latach 2007-2008 o kupno \"Silesii\" zabiegała szkocka grupa Gibson, ale nie dopełniła formalności i przetarg unieważniono. Specjalny zespół zarekomendował ponowną próbę sprzedaży kopalni; na zaproszenie odpowiedziała m.in. Enea, która jednak ogłosiła, że z powodu \"wątpliwości natury biznesowej\" nie złoży oferty wiążącej.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

W poniedziałek maksymalne ceny paliw: benzyna Pb95 - 5,94 zł za litr, diesel - 6,12 zł za litr

W poniedziałek, podobnie jak w sobotę i niedzielę, litr benzyny 95 kosztuje nie więcej niż 5,94 zł, benzyny 98 - 6,61 zł, a oleju napędowego - 6,12 zł. Cena maksymalna wszystkich rodzajów paliw jest niższa niż w piątek.

Zwiedzili EC Szombierki. To była gratka dla miłośników historii techniki i architektury

20 czerwca Bytomianie mieli okazję zobaczyć z bliska, jak postępują prace związane z rewitalizacją Elektrociepłowni Szombierki. Podczas II Dni Otwartych zorganizowanych przez Grupę Arche uczestnicy zwiedzili jeden z najcenniejszych zabytków poprzemysłowych w regionie i poznali plany dotyczące jego przyszłego zagospodarowania.

Wyjątkowa wystawa w Bieruniu. Odkryj fascynujące tajemnice KWK Piast

Na rynku w Bieruniu stanęła plenerowa wystawa „Bieruńsko gruba. Moje miejsce na ziemi”. Ekspozycja, którą można oglądać od 20 czerwca, przedstawia historię KWK Piast oraz losy lokalnej społeczności związanej z zakładem. Prezentowane są na niej materiały archiwalne oraz fotografie autorstwa Tomasza Liboski.

Jacek Korski: Pamiątka z przeszłości, czyli historia niezwykła pewnego kombajnu

W poniedziałek 15 czerwca miałem okazję obserwować pod ziemią w Kopalni Guido w Zabrzu otwarcie i penetrację na zasadach akcji ratowniczej wyrobiska, w którym przypuszczano, że znajduje się prototypowy kombajn ścianowy KDS-1. Na zasadach akcji ratowniczej, bo tak stanowią przepisy górnicze. Takie działanie miało kilka pozytywów - pisze Jacek Korski.