Dwaj członkowie zarządu państwowego giganta odwołani!

1647344033 upstream orlen 01

fot: Orlen

W skład Grupy PKN Orlen wchodzą m.in. Energa, Grupa Lotos, PGNiG, Anwil

fot: Orlen

Rada nadzorcza Orlenu odwołała Magdalenę Bartoś ze stanowiska wiceprezesa zarządu ds. finansowych i Artura Osuchowskiego ze stanowiska członka zarządu spółki - poinformował Orlen w środowym raporcie giełdowym.

“Rada Nadzorcza Spółki postanowiła odwołać Panią Magdalenę Bartoś ze stanowiska Wiceprezesa Zarządu ds. Finansowych Spółki oraz Pana Artura Osuchowskiego ze stanowiska Członka Zarządu Spółki z końcem dnia 27 sierpnia 2025 roku“ - podano w raporcie.

Spółka nie poinformowała jakie były przyczyny decyzji rady nadzorczej.

Bartoś została powołana do zarządu koncernu w kwietniu 2024 r., a Osuchowski w czerwcu 2024 r. Oboje zostali powołani w ramach wspólnej kadencji zarządu, która kończy się tam z dniem odbycia Zwyczajnego Walnego Zgromadzenia zatwierdzającego sprawozdanie finansowe spółki za rok 2025.

W Orlenie Bartoś objęła stanowisko wiceprezesa ds. finansowych z początkiem maja 2024 r. Wcześniej, w latach 2019-2023, pełniła funkcję członka zarządu W.A.G. payment solutions a.s. odpowiadając m.in. za przygotowanie i przeprowadzenie debiutu giełdowego Grupy Eurowag na londyńskiej giełdzie papierów wartościowych. W latach 2017-2018 była członkiem zarządu spółki Paged, a w okresie 2014-2016 dyrektorem zarządzającym ds. ekonomiczno-finansowych w PGE Polska Grupa Energetyczna.

Bartoś była związana z Grupą Orlen jeszcze w latach 2007-2009, gdy odpowiadała tam za integrację obszaru finansów po akwizycji rafinerii w Możejkach na Litwie - obecnie Orlen Lietuva i pełniła funkcję zastępcy dyrektora finansowego tej spółki, wówczas działającej jeszcze pod nazwą Mażeikiu Nafta.

Z kolei Osuchowski, który w zarządzie Orlenu odpowiadał ostatnio za zrównoważony rozwój i transformację energetyczną, w latach 2021-2024 zasiadał w zarządzie spółki Ege Kimya Polska, realizującej projekty w obszarze elektromobilności - rozwój mocy produkcyjnych soli niklu i kobaltu do produkcji baterii do samochodów elektrycznych.

Wcześniej, w latach 2008-2019, Osuchowski pełnił funkcję członka zarządu Ciech, gdzie był odpowiedzialny za zarządzanie Dywizją Sodową. Nadzorował takie obszary, jak sprzedaż, relacje inwestorskie i nadzór korporacyjny. Realizował również projekty związane z restrukturyzacją Grupy Ciech.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Na tegoroczne wakacje wydamy średnio niemal 300 zł więcej na osobę niż rok temu

Średnio 2042 zł wyda statystyczny Polak na tegoroczne wakacje; to o niemal 300 zł więcej niż rok wcześniej - wynika z badania "Wakacyjny Portfel Polaków 2026". Przeciętne gospodarstwo domowe na letni wypoczynek przeznaczy ok. 5,1 tys. zł, czyli ponad 700 zł więcej niż w 2025 r.

Łzy w cechowni i wagonik z ostatnią toną węgla. Historyczny koniec wydobycia w KWK Bielszowice

W czwartek, 25 czerwca, po 122 latach działalności symbolicznie zakończono wydobycie węgla w kopalni Bielszowice. - Przez te wszystkie dekady Bielszowice były naszym wspólnym domem i miejscem ciężkiej pracy. Złoża, które pozostawili nam nasi przodkowie, pozwoliły zbudować pomyślność wielu pokoleń - podkreślano podczas czwartkowej uroczystości.

Energetyczni giganci podpisali list intencyjny ws. odbudowy energetyki Ukrainy

Szefowie PGE, Orlenu, Enei i Tauronu podpisali w Gdańsku list intencyjny dotyczący zaangażowania w odbudowę ukraińskiej infrastruktury energetycznej. Minister aktywów państwowych Wojciech Balczun podkreślił, że nie wyobraża sobie, żeby polskie firmy nie brały udziału w odbudowie Ukrainy.

Górnicza spółka wygrała proces z ekologami. Poszło o koncesję

Naczelny Sąd Administracyjny oddalił skargę kasacyjną Fundacji Frank Bold. Tym samym zakończył się wieloletni spór dotyczący koncesji Kopalni Turów.