Górnictwo: Kopalnia Turów dalej wydobywa paliwo niezbędne do produkcji około 7 procent krajowej energii, z poszanowaniem środowiska

1576581330 slawomir wochna1poziom

fot: arch.

Sławomir Wochna przypomina, że od kilku lat utrzymuje się tendencja pomniejszania produkcji energii elektrycznej z elektrowni węgla brunatnego

fot: arch.

Dwa lata temu podpisano porozumienie kończące spór o kopalnię Turów w Bogatyni. Spółka PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna pochwaliła się stanem realizacji zobowiązań, które podjęto w ramach podpisanej wówczas polsko-czeskiej umowy. Wydobycie węgla będzie możliwe jeszcze 20 lat.

Minęły dokładnie dwa lata od podpisania umowy między Polską a Czechami w sprawie kopalni węgla brunatnego Turów w Bogatyni. Dzięki porozumieniu nadal możliwe jest wydobycie, dzięki czemu może funkcjonować pobliska elektrownia. Przedstawiciele spółki PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna przekazali, że zapisy umowy są przez nich wypełniane zgodnie z harmonogramem.

Realizacja międzyrządowej umowy daje gwarancję, że Kopalnia Turów będzie mogła dalej wydobywać paliwo niezbędne do produkcji ok. 7 proc. krajowej energii, z poszanowaniem środowiska.

- Naszymi działaniami zabezpieczamy m.in. kwestie wód wgłębnych, poziomu emitowanego natężenia dźwięku czy ilości emitowanych zanieczyszczeń pyłowych, wywiązując się wzorowo ze wszystkich zobowiązań wobec Republiki Czeskiej - powiedział cytowany w przesłanym komunikacie Sławomir Wochna, dyrektor kopalni Turów.

Jak przekazano w komunikacie, budowa podziemnego ekranu zapewniła wzrost poziomu wód podziemnych o ponad 4,5 m. Według umowy, sytuacja jest monitorowana poporzez przeprowadzane regularnie pomiary. Trwają też prace nad budową wału ziemnego, który - wraz z nasadzeniami - ma zasłonić widok na rozległy kompleks energetyczny.

Kolejny zapis umowy zobligował stronę polską do utworzenia punktu pomiaru hałasu, który został zlokalizowany w miejscowości Opolno-Zdrój. Pomiary są prowadzone bez przerwy - zdaniem przedstawicieli PGE normy nie są przekraczane. Dwie nowe stacje w miejscowościach Działoszyn i Jasna Góra sprawdzają z kolei poziom zanieczyszczeń powietrza. Zmniejszeniu emisji pyłów sprzyjają nowe nasadzenia.

Podstawowym działaniem ograniczającym emisję pyłu z terenów zwałowisk Kopalni Turów, jest prowadzona przez Kopalnię rekultywacja terenów pogórniczych w kierunku leśnym. Kopalnia Turów zrekultywowała do tej pory blisko 2700 ha, z czego 2300 ha terenów leśnych przekazała Lasom Państwowym. Na terenie zwałowiska zasadzono ok. 22 mln drzew, przez co wskaźnik lesistości w Gminie Bogatynia zwiększył się z 27 proc. do 30 proc. - napisano w komunikacie przesłanym przez departament komunikacji PGE GiEK.

Wedle podpisanej dwa lata temu umowy mieszkańcy mogą też korzystać z Funduszu Małych Projektów. Trafiają tam pieniądze z województwa dolnośląskiego i kraju libereckiego, łącznie 500 tys euro rocznie. Fundusze umożliwiają finansowanie lokalnych projektów prośrodowiskowych.

4 lutego 2022 r. przedstawiciele Republiki Czeskiej poinformowali, że wycofali z Trybunału Sprawiedliwości UE (TSUE) skargę złożoną przeciwko Polsce w sprawie kopalni Turów po tym, jak otrzymała od strony polskiej łącznie 45 mln euro w ramach rekompensat za działalność tego zakładu wydobywczego. Wysokość kwot i wycofanie skargi potwierdzono w podpisanej dzień wcześniej umowie międzyrządowej.

Spór o Turów rozgorzał w marcu 2021 r., gdy strona czeska wniosła do TSUE skargę przeciwko Polsce dotyczącą rozbudowy kopalni odkrywkowej. W maju tego samego roku Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej nakazał Polsce natychmiastowe wstrzymanie wydobycia.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Będzie wieża widokowa na Szlaku Węgla i Stali

W ramach programu Industrial Space na Szlaku Węgla i Stali pojawią się nowe obiekty. Jeden z nich zaplanowano w Jastrzębiu-Zdroju, w okolicach Zielonego Mostu. Stanie wieża widokowa w formie kopalnianego skipu.

Gaz w Europie drożeje po wtorkowych zniżkach cen

Ceny gazu w Europie idą w górę po wtorkowych spadkach. Wśród inwestorów nie słabną wątpliwości co do porozumienia pokojowego pomiędzy USA a Iranem - informują maklerzy.

Przemysł potrzebuje ludzi gotowych na cyberwojnę

Nowoczesne kopalnie, elektrownie i zakłady przemysłowe są dziś chronione nie tylko przez technologie, ale przede wszystkim przez ludzi potrafiących je rozumieć i zabezpieczać. O tym, dlaczego uczelnie techniczne stają się ważnym elementem systemu bezpieczeństwa państwa, jak kształcić kadry dla infrastruktury krytycznej oraz dlaczego Politechnika Śląska planuje dołączyć do ISAC-SIG, rozmawiamy z prof. Krzysztofem Filipowiczem, Dziekanem Wydziału Górnictwa, Inżynierii Bezpieczeństwa i Automatyki Przemysłowej Politechniki Śląskiej.

ZŁAP BOXA KGHM – inspiracje ukryte w pudełku

Jak w ciekawy i nowoczesny sposób przybliżyć dzieciom i młodzieży wartości KGHM? Koordynatorzy programu edukacyjnego „Kompetentni w branży – KGHM kluczowy partner w kształceniu zawodowym” znaleźli na to sposób.  Akcja #ZŁAPBOXAKGHM to nowoczesne podejście do edukacji poprzez zabawę i spopularyzowany przez social media globalny fenomen blindboxów. Działania prowadzono w szkołach patronackich oraz podczas wydarzeń sportowych w Lubinie.