Duży wzrost produkcji przemysłowej

fot: Andrzej Bęben/ARC

Pierwsze silniki 1.3 Multijet montowano w 2003 r w Fiatach Pandach

fot: Andrzej Bęben/ARC

Wzrost przemysłu w IV kwartale będzie dwucyfrowy - prognozuje Polski Instytut Ekonomiczny, komentując dane GUS. Wyniki sektora napędza silny popyt konsumpcyjny w kraju i w Niemczech; braki półprzewodników wciąż są poważną barierą dla motoryzacji.

Główny Urząd Statystyczny poinformował w poniedziałek, że produkcja przemysłowa w listopadzie 2021 r. wzrosła o 15,2 proc. rdr, a wobec poprzedniego miesiąca wzrosła o 5,3 proc.

Dynamika produkcji przemysłowej kosmicznie wzrosła w listopadzie z 7,8 do 15,2 proc. r/r - tj. istotnie powyżej mediany rynkowych prognoz (8,5 proc.). GUS informuje, że najlepsze wyniki odnotowały branże eksportowe - sektor chemiczny (28,6 proc.), metalowa (26,7 proc.) oraz maszynowa (20,4 proc.) - zwrócili uwagę analitycy PIE w poniedziałkowym komentarzu.

Ich zdaniem niedobór półprzewodników powodują ograniczenie aktywności w sektorze motoryzacyjnym. Jednak skala przestojów w Polsce maleje - produkcja aut wzrosła względem października o 32,9 proc.

PIE podkreśla, że załamanie sektora motoryzacyjnego wciąż jest odczuwalne na rynkach globalnych. Czeskie fabryki Skody pracują z około 50-proc. wydajnością. Z kolei Volkswagen wstrzymał wbrew oczekiwaniom produkcję w swojej największej fabryce w Emden do 10 stycznia z uwagi na niedobór półprzewodników.

W konsekwencji wyraźnie spadnie liczba zamówień na polskie podzespoły. Rodzime zakłady w Poznaniu i we Wrześni wciąż pracują w niepełnym wymiarze godzin. Brak półprzewodników dotyka większości firm motoryzacyjnych w Europie. Prawie połowa przedsiębiorstw (48,4 proc.) wskazuje braki części jako barierę dla dalszego wzrostu działalności - to najwyższy odsetek w historii badania. Niedobory komponentów prawdopodobnie będą odczuwalne przez cały przyszły rok - wskazał PIE.

Analitycy oczekują jedynie niewielkiego spowolnienia przemysłu. Zwrócili uwagę, że w odróżnieniu od innych państw regionu, struktura przemysłu jest bardzo zróżnicowana. Dodatkowo, w ich ocenie, dużym wsparciem jest wysoki popyt - badania koniunktury wskazują na rosnącą liczbę zamówień w kraju i zza granicy. Podobny obraz przedstawia Miesięczny Indeks Koniunktury PIE i BGK. Osłabienie obserwujemy jedynie wśród małych firm o niższej produktywności. Eksporterzy skorzystają na dobrych wynikach przemysłu oraz wysokim popycie konsumpcyjny w strefie euro - polskie firmy dostarczają liczne dobra i półprodukty do Niemiec czy Francji - podał Instytut.

Wskazano, że indeks cen producenta PPI wzrósł z 11,8 do 13,2 proc. r/r, tj. znacznie powyżej oczekiwań rynkowych (12,9 proc.). Ceny rosną dynamicznie we wszystkich głównych sekcjach przemysłu. Największe wzrosty obserwujemy w branży górniczej i przetwórstwie przemysłowym. Indeks PPI prawdopodobnie utrzyma się na wysokim poziomie w pierwszym kwartale 2022 roku.

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Na tegoroczne wakacje wydamy średnio niemal 300 zł więcej na osobę niż rok temu

Średnio 2042 zł wyda statystyczny Polak na tegoroczne wakacje; to o niemal 300 zł więcej niż rok wcześniej - wynika z badania "Wakacyjny Portfel Polaków 2026". Przeciętne gospodarstwo domowe na letni wypoczynek przeznaczy ok. 5,1 tys. zł, czyli ponad 700 zł więcej niż w 2025 r.

Łzy w cechowni i wagonik z ostatnią toną węgla. Historyczny koniec wydobycia w KWK Bielszowice

W czwartek, 25 czerwca, po 122 latach działalności symbolicznie zakończono wydobycie węgla w kopalni Bielszowice. - Przez te wszystkie dekady Bielszowice były naszym wspólnym domem i miejscem ciężkiej pracy. Złoża, które pozostawili nam nasi przodkowie, pozwoliły zbudować pomyślność wielu pokoleń - podkreślano podczas czwartkowej uroczystości.

Energetyczni giganci podpisali list intencyjny ws. odbudowy energetyki Ukrainy

Szefowie PGE, Orlenu, Enei i Tauronu podpisali w Gdańsku list intencyjny dotyczący zaangażowania w odbudowę ukraińskiej infrastruktury energetycznej. Minister aktywów państwowych Wojciech Balczun podkreślił, że nie wyobraża sobie, żeby polskie firmy nie brały udziału w odbudowie Ukrainy.

Górnicza spółka wygrała proces z ekologami. Poszło o koncesję

Naczelny Sąd Administracyjny oddalił skargę kasacyjną Fundacji Frank Bold. Tym samym zakończył się wieloletni spór dotyczący koncesji Kopalni Turów.