Drugi kwartał będzie dla PGNiG nieco trudniejszy od pierwszego

fot: Witold Gałązka/ARC

Wiceminister rozwoju Jerzy Kwieciński ujawnił, że jednym z celów programu jest "zwiększenie konkurencyjności Śląska i uniezależnienie jego rozwoju od sektora wydobywczego"

fot: Witold Gałązka/ARC

- Drugi kwartał tego roku będzie dla Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa nieco trudniejszy od z powodu epidemii koronawirusa - powiedział w poniedziałek w Parkiet TV prezes gazowej spółki Jerzy Kwieciński.

- Myślę, że drugi kwartał będzie nieco trudniejszy, dlatego że pandemia znacznie silniej dotknie naszą gospodarkę i nie ma co ukrywać, że nie obejdzie się to bez wpływu na nasze wyniki - dodał Kwieciński.

- Jest to związane z tym, że naszymi klientami są nie tylko odbiorcy indywidualni, ale również firmy. To firmy z branży petrochemicznej jak PKN Orlen, czy Lotos, ale również zakłady nawozowe, czy firmy z sektora przetwórczego. Jeśli te firmy mniej produkują, to mniej zużywają gazu, a to przekłada się na nasze wyniki operacyjne i finansowe - dodał.

Prezes powiedział, że dzięki zmienionej formule cenowej za gaz z kontraktu jamalskiego spółce uda się utrzymać marże w sektorze obrotu i magazynowania, co pozwoli zanotować dobre wyniki finansowe.

- Gorzej będziemy mieli w segmencie poszukiwania i wydobycia. Gaz i ropę naftową sprzedajemy po cenach rynkowych, co przełoży się na wyniki finansowe - przyznał szef PGNiG.

Kwieciński powiedział, że w pierwszym kwartale PGNiG zwiększył sprzedaż gazu do 10,6 mld metrów sześciennych z 9,9 mld metrów sześciennych sprzedanych w pierwszych trzech miesiącach 2019 roku.

Jak zapowiedział prezes, Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo zamierza do końca tego roku zaktualizować swoją strategię. Spółka jest zainteresowania m.in. wejściem w sektor odnawialnych źródeł energii, sektor biogazowy i programy wodorowe.

- Naszym celem jest, żeby aktualizacja strategii została przyjęta przez nasze organy do końca tego roku - stwierdził Kwieciński.

- Realizujemy obecnie naszą strategię średniookresową na lata 2017-2022. (...) Uważamy, że to jest dobry moment na aktualizację strategii i w tej chwili to przeprowadzamy, szczególnie z tego powodu, że w tym roku Unia Europejska myślę, że przyjmie nowy budżet i już mówi o nowej polityce gospodarczej szczególnie w obszarze energii na najbliższe" - dodał.

i

MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

System elektroenergetyczny jest przygotowany na nadchodzące fale upałów

Obecnie nie występują ograniczenia w pracy elektrowni, a system elektroenergetyczny jest przygotowany na nadchodzące upały - poinformował PAP rzecznik prasowy Polskich Sieci Elektroenergetycznych Maciej Wapiński.

Mont Blanc zdobyty przez górników z kopalni Sobieski

Andrzej Witkowski, lider wyprawy i pracownik Zakładu Górniczego Sobieski w Jaworznie, wraz z Mateuszem Dolegą oraz Dawidem Siwkiem stanęli na najwyższym szczycie Alp.

W czwartek maksymalne ceny paliw: benzyna Pb95 - 5,96 zł za litr, diesel - 6,11 zł za litr

W czwartek litr benzyny 95 kosztuje nie więcej niż 5,96 zł, benzyny 98 - 6,67 zł, a diesel - 6,11 zł. Oznacza to, że wobec środy ceny maksymalne benzyny będą niższe, a cena ON się nie zmieni.

Trwa nabór wniosków w konkursie „Zielona Przestrzeń” organizowanym przez WFOŚiGW w Katowicach

Nawet 250 tys. zł dofinansowania na projekty związane z tworzeniem i zagospodarowaniem ogólnodostępnych terenów zieleni - trwa nabór wniosków w kolejnej edycji konkursu „Zielona przestrzeń”, organizowanym przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.